10/01/2020 – Chybička se vloudila, doválčeno jest, skuteční vlastníci a drobná úpravička

 • Uzavřeme tu UrVálkovou. Hned na úvod. Ta paní se zasloužila dnes o změnu titulků snad na každém webu. Na ukázku:
  • Urválek se k mé práci sám připodepsal, skoro jsem ho neznala, říká Válková. Kandidaturu na ombusmanku vzdát nehodlá (odpolední iHned). Urválek se k mé práci sám připodepsal, skoro jsem ho neznala, říká Válková. Post ombusmanky ale hodlá odmítnout (aktuální iHned, paywall)
  • Válková se kvůli spolupráci s Urválkem kandidatury na ombudsmanku nevzdá (odpolední Aktuálně). Válková nominaci na ombudsmanku odmítne. Doufá, že ji prezident nebude přemlouvat (aktuální Aktuálně)
  • A tak dále.
  • Válková odmítne nominaci na ombudsmanku (Novinky). Ono teda taky po tom, co předvedla dneska v televizi, nic jiného nastat nemohlo. To byly perly!
  • Na (Lidovky) ještě zajímavě: Válková odmítne kandidaturu na ombudsmanku. Důvodem je členství v KSČ, ne práce s Urválkem. Leda tak houno, ale zní to pěkně.
  • A tím bych to ukončil. Slovy klasika: Kuš, babo!
 • Data dráze, draze. Ukončen nový tendr na poskytování dat pro vlaky ČD. Slovy klasika: je toho míň, ale zato dráž. Dosud platily ČD 15 mega ročně za neomezená data. Nyní budou platit 70 mega ročně za omezená data. A to se vyplatí! Specifický trh, neasi. (Lupa)
 • Rozhovor s Bartošem na (Novinky). Já mu to mládí plné ideálů fakt závidím. Není to špatný rozhovor (už podle ohlasů v diskuzi. Inu, Novinky), ale tak nějak jako skepse trvá… Voliče chceme brát hlavně ANO, plánuje šéf Pirátů Bartoš.
 • Moc pěkný článek má (E15, paywall (ano, už i tady je paywall)) – Vláda nestihla odhalit skutečné majitele firem. Stručně: má existovat (a být veřejně přístupný) registr majitelů (ne koně, skuteční majitelé) firem, je to direktiva EU, mělo to být spuštěno dnes. Není. Vláda zákon sice dostala, ale dosud ani neprojednala. V registru je aktuálně 130 tisíc firem z cca 522 tisíc, nehrozí žádný postih, takže se neregistrují. Proč taky. Možná hrozí postih od EU nám, jako republice, ale sere pes. Je to v jednání. A na Slovensku už to spustili a ano, u Agrofertu tam je Andrej. Náhoda.
 • Napínavé jednání o reformě penzí. Článek i nadpis se měnil prakticky neustále, finální podoba: Zvýšilo by to daně o 300 miliard, odmítla Schillerová plán Maláčové s důchody (iDnes). Na stole jsou tři verze: spravedlivá (nereálná, značné zvýšení daní), technická (nereálná, zvýšení daní) a úsporná (žádné výrazné změny, mrtvý brouk). Jestli na tomhle dělali tak dlouho, tak potěš koště…
 • A hele, tohle by mi skoro uteklo (přeřváno Válkovou) – V zákoně o evidenci majitelů firem na poslední chvíli přibyl odstavec, který zvýhodňuje Babiše, tvrdí Transparency International (iHned, paywall, odemčená verze), píše i (Aktuálně) – V zákoně o majitelích firem se na poslední chvíli objevila výjimka. Nahrává Babišovi. Ano, to je ten zákon, co se nestihl schválit (viz výše). A najednou pozměňováček. Jaký? No taková droboučká změnička – registr skutečných majitelů se nemá týkat svěřenských fondů. Náhoda. Nepodstatné… A jenom čirou náhodou se tahle výjimka dostala do zákona na poslední chvíli. A kdo ji tam dal? Ministerstvo financí. Dolores Umbridge pochopitelně o ničem vědět nebude, to určitě nějaký stážista, co už tam nepracuje. Ty vole jako už…
 • Zítra maj Piráti sněm, bude se volit kapitán. Na (Aktuálně) vyšel dlouhý článek/rozhovor (má to divnou strukturu, ale zajímavé informace) s Bartošem – S Babišem jsem na pivo nechodil. Kdybych byl brzda, skončím, tvrdí šéf Pirátů Bartoš. Titulek je clickbait, ale je to zajímavé čtení.
 • Jako komickou vsuvku použiju poslance Ferance (ANO, jak jinak), který, s bezelstností vlastní dětem a moudrým zákonodárcům, na otázku, zda mu nevadí spolupráce Válkové s Urválkem pravil, že nikoliv a tázal se, zda: „Budeme řešit, kdo přednesl nějakou básničku v Pionýru?“ (Twitter, ČRo)
 • PR týmu pěkně hořela koudel pod prdelkama, kvůli chybě Facebooku bylo možné zjistit, kdo píše statusy za Andreje. A že to jsou zajímavá jména. Panika z toho byla tak veliká, že samotný guru Mára raději komplet vypnul profil vrchní surikaty na Facebooku. Na několik hodin. Pozdě. Kvůli chybě Facebooku šlo zjistit, kdo spravuje Babišovu stránku. Prchal ji vypnul (DeníkN, paywall). Chyba na Facebooku odhalila, že Babišův účet spravuje více než desítka lidí (Aktuálně). Ano, včetně lidí z tiskového oboru Vlády (to je krása, PR placené z daní. Přátelé – kdo z vás to má?).
 • Těch “odhalení” správců FB bude ještě daleko více, chybka nezůstala bez odezvy, takže se brzy dozvíme další zajímavá jména a příběhy. Vedoucí Kolotoče dneska asi neusne…
 • Sony vyhlásila nejlepších 20 her desetiletí. Nepřekvapivě je na prvním místě The Last of Us, na druhém Kratos a třetí Zaklínač. Celý žebříček (Sony blog).
 • Krásnou recenzi knihy “O čem sním, když náhodou myslím”, teda pardon – “Velké vize v malé knize”, hejtmana Oklešťka (ano, za ANO) přináší Vlastimil Blaťák (blog.Respekt) – Olomoucký hejtman se zbláznil. „Velké vize v malé knize“ jsou výplodem šílenství. Pobavilo. To si musím přečíst!
 • Zvířátka dneska tématicky: Přemnožení divočáci v Mníšku pod Brdy. Jsou jich celá stáda, pobíhají po sídlišti (Aktuálně). Někdo kančí kýtu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *