03/02/2020 – Kremlík strikes back, schodeček, furt známky a nasral Dánsko…

 • Dneska dobrej fičák! A to rozhodně nemám na mysli to varování meteorologů.
 • Zakázka na elektronické dálniční známky byla předražená, tvrdí stále Babiš a podal trestní oznámení (iRozhlas). Furt musí mít něco extra. Trestní oznámení na členy vlastní vlády, za kterou je zodpovědný, to je fakt novinka i na naše poměry. Je tam i to “šmírování”, superministr Borovský to vysvětluje. Šikovnej.
 • Pokračujeme na (Novinky) – Špiclování v autech mělo být absolutní. Stát chtěl fotit tváře celé posádky. To je info od Seznam Zprávy, tady je nějaká omáčka navíc, celkově vzato – někdo kecá. Otázkou je – kdo?
 • BIS se k tomu vyjádřila obratem – BIS nepožadovala žádný tajný sledovací systém (BIS). V té zprávě je zajímavé, že vypíchli jednu konkrétní věc z článku a proti té se vymezují. Tj. my nechtěli fotku celého auta, jen značku. A vzápětí tam je: Při jednání s ministerstvem dopravy byla BIS nabídnuta pouze možnost získat přehledovou fotografii bez výřezu registrační značky. Jedná se tedy o fotografie, které měl systém sám získávat i bez požadavku bezpečnostních složek. Tohle je sakra zajímavé! Z toho by plynulo, že ksichty to mělo fotit “by default”, ne na požadavek BIS.
 • Všechno to je samozřejmě lež, kampaň a já to odmítám – Babiš k absolutnímu špiclování řidičů: Bylo to tajné, ale je to lež, nesmysl (Novinky). Tak já nevím – on neví, protože je to tajné, ale je to lež, protože o tom neví. Nebo tak něco.
 • Následně se zjevil v médiích Kremlík. Jak už máme ověřeno – vyhozený ministr je horší než zhrzená milenka, takže jel bomby. Nejprve: Exministr Kremlík: Neřekli mi, že má systém sledovat lidi (SeznamZprávy). Čímž potvrdil, co Andrej vyvrátil a BIS přehodila na vládu. Krátký, ale hezký rozhovor.
 • Ale tím zdaleka Moskvič neskončil, máme tady další bombu pro (SeznamZprávy) – Nabídli mi úplatek 1,5 milionu, řekl Kremlík. Babiš mlčí, ale BIS to ví. To mi poser holý záda… Tvrdí, že si to nechal pro sebe 14 dní, pak to reportoval BIS (která to měla předat premiérovi) a 5 dní na to byl odejit. Jak špatná telenovela. Odposlech při další schůzce s právníkem Janouškem (zastupuje CGI) – Platí ještě ta nabídka na 1,5 mega? – Nemám nejmenší tušení. A tohle vysvětluje právník kocovinou: „Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví,“ řekl Seznam Zprávám advokát Janoušek. Tvl, takovej scénář by byl blbej i v Esmeraldě…
 • On Kremlík nebude nejostřejší surikata ve výběhu, že ano. Takhle s tím jít ven, když měl povinnost to nahlásit PČR, a ne po 14 dnech BIS… Takže: Policie vyšetřuje údajný úplatek pro Kremlíka, ten jí ale nic neoznámil. Hrozí mu až tři roky, říkají právníci (DeníkN, paywall).
 • Pamatujete na kabelky Nagyové (Nečasové)? Tak dáme repete – Zaorálkova partnerka nastoupila do instituce, která spadá pod kulturu. Vznikla pro ni nová pozice (Lidovky). Ano, je to stranický tisk, ale těch zdrojů je více a je to pěkné.
 • Nikdy nebudeme zvyšovat daně, nikdy! Nech si to všici zapametajú! A šup: Schillerová: Daně by se příští rok mohly měnit u nemovitostí a stravenek (iDnes). To už je několikáté zvýšení daní, které se zvyšovat nebudou. Až to lidu dojde, nechci vidět tu defenestraci…
 • Fajný komentář k aktuálnímu “škatule z kola ven” na ČTU – Čtyři jsou víc než sto. Potřebujeme silného čtvrtého operátora, ne stádo ratlíků (Aktuálně). Fajné tam je hlavně poukázání na detail: příjmy z aukce kmitočtů už jsou započteny do letošního rozpočtu. Ale vypadá to, že nebudou… Au.
 • Tangero pro (iHned) hodně dobře: Bez ajťáků to nejde. Jsou dělníky 21. století. Je to krátké, ale velice přesné, doporučuju přečíst (a za odemčení děkuji @CrayfishCZ99)
 • AirBnB a Praha. To je evergreen. Aktuálně Pirátům asi jeblo, takže: Hřib plánuje omezení: Přes Airbnb by mělo být možné pronajmout jen pokoj (Echo24). Digitál a sdílení, neasi.
 • No a máme tu výsledek rozpočtu za leden. Tohle asi už nebude v Čaulidi (loni bylo). Máme sekeru 8 miliard za první měsíc roku. To bylo naposledy v roce 2003. Jako firmu, vážení, jako firmu! Tak jedeme:
 • Stát skončil v lednu v minusu. Poprvé od roku 2003 (Novinky). Tam je i graf. A geniální komentáře (jo, i Kalousek, co za to může, tam je).
 • Státní rozpočet v lednu vykázal schodek osm miliard. Ovlivnil ho růst důchodů i platby Evropské unii (iRozhlas). Do té EU jsme poslali 4 miliardy za únor předem (proč asi?), se vším ostatním měl (podle mého názoru) ten rozpočet počítat, no ne? Ve fondu národního majetku zbývají asi 4 (+letošní příjmy) miliardy (loni rozpustili 18,5 miliard), kde brát, kde brát?
 • Tady to máme přímo od ministerstva (MF). Je zajímavé, že zatímco ještě loni byly v té měsíční zprávě o plnění rozpočtu tabulky, tak letos už jsou tam jen kruhové grafy (které jsou dost zkreslené právě tím, že jsou kruhové) a data jen za posledních pár let (ještě loni to bylo od 1994 včetně, letos končíme ve 2015). Detail.
 • Pro odlehčení rozhovor s kandidátkou: Hana Lipovská: V Radě ČT budu jako katolička hledat a hájit pravdu a usilovat o poctivost (Církev). Nemám komentář.
 • A už jsme slavní v zahraničí, Andrej reprezentuje! Babiš kritizoval výhru Dánska v žebříčku vnímání korupce. ‚Ať Češi přijedou,‘ odpověděl velvyslanec (iRozhlas). Takový to(TM), když Prchal napíše takovou píčovinu, že na to musí reagovat i velvyslanec…
 • Zvířátka dnes nebudou, mám toho dost i tak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *