28/06/2021 – Fluidní podpora, změny termínů, právní názory a střet za desítku

 • A jedeme (a protože není nic staršího než včerejší zprávy, doplnil jsem celej předminulej tejden… Odkazy na konci dnešního přehledu).
 • Ty pondělky jsou v poslední době nějak nabité, ale co už, dáme i víkend…
 • Oznámeno rozvolnění, už i já ztrácím přehled, co aktuálně platí, takže na (iRozhlas) souhrn: V Česku se opět zmírňují opatření: může být více lidí na koncertech, v obchodech či u kadeřníka. Jde o posunutí změn, co měly být od 1. července, jelikož ale v balíčku jsou i opatření pro letní tábory, tak to platí už od 26.6., aby se nemuselo vyhlašovat víckrát. Nebo tak něco…
 • Po pouhých dvou dnech od katastrofy promluvila tragédie k národu. Asi první projev, který není za co (krom lehké prodlevy, nutné u těchto náročných nekromancerských rituálů) kritizovat. Přepis: DOKUMENT: Co se stalo, je katastrofa, ale i příležitost k solidaritě. Vážím si těch, kdo pomáhají, řekl Zeman (iRozhlas). On si to teda zlodědek vynahradil o den později v Partii, ale to už zmiňovat nebudu, nestojí to za to.
 • Pro odlehčení jen kvůli titulku: Tradiční Den pozemního vojska Bahna proběhl bez diváků, přesto se bylo na co dívat (Novinky).
 • Zajímavé, ale nepřekvapivé – Dva lidé, kteří pracovali pro Babišova poradce, teď pomáhají Přísaze (iDnes). Márova škola se nezapře, ať už u fotek, nebo u textů, je to jak přes kopírák a právě proto to bude fungovat. Ti dva jsou: Martin Štěpanovský (dělal ANO Facebook, dříve VeVerkám) a Zuzana Gedeonová (komunikace). Placený to teda není nic moc, když kouknu na (transparentní účet), tak Zuzka brala 25k a Martin 30k za konzultační činnost za duben.
 • Průzkum od Kantaru, jen pro referenci (iRozhlas, Novinky) – PirStan 24 %, Spolu 23,5 %, ANO 21,5 %, SPD 12,5 % a Přísaha 6 %. Zbytek mimo PS. Po přepočtu na mandáty to je 112 pro první dvě. To by šlo. (na Novinkách mají v přepočtu chybu, počítají s KSČ 5,5 %, ač to v průzkumu i textu článku je 4,5 %).
 • A pochopitelně Čaulidi. Nesleduju, takže jen na (Novinky) – Kdo bude chtít rychleji druhou dávku, může si zavolat, řekl Babiš. Možnost přeregistrace na webu fakt nikdo od kántry fór da fjůčr chtít nemůže, takže v pondělí klekne infolinka, cajk.
 • Jako by toho nebylo málo – Přes Česko se přeženou další velmi silné bouřky, varovali meteorologové (Novinky). Půlka ČR, úterý až středa.
 • Z Čaulidi už to probublalo i na ministerstvo, takže Termín druhé dávky si můžete posunout až o osm dní, oznámil Vojtěch (Novinky). Se mi líbí, jak ten, kdo to má řídit, to oznámí až po tom, co to oznámí v Čaulidi ten, co se do toho vůbec nemá montovat… Víc mě ale děsí, že to pravděpodobně Ken ani nevěděl předem…
 • Máchale? Co jsem říkal?… Posuňte si termín očkování, nabídl Babiš. Volající zahltili covidovou linku (iDnes). Dle očekávání, no…
 • Kompenzace/dotace z rozpočtu pro postižené tornádem se mění z hodiny na hodinu, celkem to má být až 5 mio, z toho 2 dotace a 3 zvýhodněný úvěr (s 1% úrokem), dáme si to chronologicky:
 • V neděli v OVM: Škody po tornádu: desítky miliard. Pojišťovny zaplatí, říká Schillerová (iDnes). Stát plánuje poskytnout na škody po bouři lidem dva miliony jako nenávratnou dotaci. Lidem s pojistkou však bude dotace krácena podle úhrady, kterou dostanou ze své pojišťovny. Podle Schillerové totiž nelze kompenzovat ztráty dvakrát. Nepojištění lidé dostanou celou částku.
 • Na to konto dostala následně kartáč, takže na (TW) uvedla: Upřesnění k zohledňování pojistného plnění žadatelům o dotačně-úvěrový program: Dotace se nebude snižovat o plnění z pojistky. Její výše bude pro všechny stejná. Detaily teď finalizujeme. Rozhodně musí zůstat pravidlem, že mít uzavřenou pojistku se v případě řádění živlu vyplatí.
 • Maj to promyšlený. Takže pokračujeme: Vláda schválila lidem na Moravě až pět milionů na obnovu zničeného bydlení (Novinky). Plus odložení daní a pro podnikatele 1 mio dotace a až 45 mio půjčka, pravil Borovský.
 • Upravíme – Schillerová: Lidé z Moravy mohou na obnovu bydlení získat dotaci dva miliony korun (iRozhlas). Jelikož: Pomoc nelze čerpat na úhradu nákladů pokrytých z pojištění nebo které byly jinak hrazeny státem nebo z veřejné sbírky. Hups…
 • A hups – Vše je opět jinak. Do dotací od státu se pojistné započítávat bude. Je to trestání zodpovědných, říkají pojišťovny (iHned, paywall)
 • To je sranda, že? 24 hodin a několikrát všechno jinak. Řídit stát jako vodní turbínu… Připomenu teda stejnou situaci ze 2002: “Česká asociace pojišťoven sehrála po povodních 2002 důležitou úlohu při konečném zamítnutí návrhu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, aby pojištění občané získávali od státu nižší kompenzace než nepojištění. Pouze skutečnost, že takový návrh byl vznesen dokládá, že role pojištění jako nástroje v ochraně před povodněmi je ze strany některých představitelů státu velmi podceňována” (tehdejší diplomka).
 • Pojďme dále. Rozhovor s Jurečkou pro (Novinky) – Z vládní spolupráce s Babišem jsem se poučil. Dle obsahu soudím, že poučení není až tak úplné… K přečtení pro zájemce, souhrn dělat nebudu.
 • Pamatujete, jak Al Capone dojel na blbých pár dolarů na daních? Tak tady máme blbou inzerci za deset klacků v MF Dnes… Přelomové rozhodnutí: Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů, důvodem byl nákup reklamy u Mafry (iRozhlas). Jo, opravdu jde o pouhých 10397 Kč. A je to podle našeho zákona. A jde o verdikt ministerstva financí. A šlo o dotace z EU (naprosto nepatrná část z těch 35 milionů, ale co už). To si nějakej úředník odskáče šeredně…
 • A DEZA to nebyla – Otrava Bečvy: obvinění čelí člověk a firma z Rožnovska. Policie je podezírá ze dvou trestných činů (iRozhlas).
 • Zatímco Klekánice s velkou pompou uvolnila 20 mega z rozfrčtu na okamžitou pomoc, tak Lidé poslali obcím zasaženým tornádem 700 milionů. Nejvíce vybraly Diecézní charita Brno a Nadace Via (iRozhlas). Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla…
 • A odlehčíme. Přesně takhle jsem si to představoval, před nějakými 30 lety. Naprostá pecka (a koukněte na to video, to je prostě wow) – Slovenský vynálezce představil nové létající auto. Absolvoval s ním let z Nitry do Bratislavy (iRozhlas).
 • Expanze. Jo, to je výborná knižní série (a taky dost dobrej seriál). A taky aktuální zpráva z Agročertu – Babišův Agrofert vstupuje do Chorvatska. Koupil 70 procent v Agronomu, jedné z největších tamních zemědělských firem (iHned, paywall). Hned ta politika dává smysl, že?
 • Animal wars! Po Táboře skáče neznámý klokan, strážníci ho už druhý den nahání marně (Echo24). To drzé zvíře se evidentně strážcům zákona odmítá prokázat občankou! Jo a foto klokana pořídil Ryba. To nemůže být náhoda!
 • Hele, vy všichni, jak jste tady, tomu rozumíte? Venku už nebudou potřeba respirátory (Novinky). Adík oznámil, že od 1. července nemusíme venku nosit respirátory. Venku? Respirátory? To se dosud muselo? V jakým vesmíru? Já už ničemu nerozumím… Jo a je tam video i s titulky, von je roztomilej. Alča tam je taky, teda pár sekund, pak odešla. Krásné.
 • Aby té srandy s Puťkou nebylo málo, tak dneska šla ostrá nóta velvyslanci – Zaplaťte miliardu. Česko chce po Rusku náhradu škod za Vrbětice (Novinky).
 • Jako by nám nestačil vnitřní nepřítel, že jo…
 • Že jo: Havlíček tají, zda navzdory unii poslal Agrofertu bonusy (Neovlivní). Ono se to tak prostě sešlo, ty termíny a tak. Hezké: Na doplňující otázky, co přesně znamená formulace “pokud se prokáže pochybení”, a zda tedy samotný audit EK nestačí a je třeba například soudní rozhodnutí či cokoli jiného, ministerstvo odmítá odpovědět. Dotazy nechává bez reakce.
 • Co tím mlčením bylo myšleno, to už nyní víme – ‚Rozhodnout mohou pouze soudy.‘ Vláda se ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů (iRozhlas). Jako jeden muž(ena) – jeden za všechny, všichni za Andreje! Je to svým způsobem krásné, cituji: „Jsme přesvědčeni o tom, že česká vláda musí reagovat na závěry, které Evropský parlament předložil, protože rozhodovat o těch věcech skutečně mohou pouze soudy. Zatím na straně Evropské komise, Evropského parlamentu i na české straně jsou to pouze právní názory,“ uvedla Dostálová. Prostě právní názory, no, sere pes…
 • A co na to lidi? Lidé nejvíce věří Babišovi s Bartošem, ukázal průzkum CVVM. Obecně však obliba politiků klesá (iRozhlas). Až vydýcháte infarkt z toho titulku, tak si klikněte na odkaz a koukněte na ty tabulky. Je to zajímavé a fakt výsledek 26 % věří (propad o 13 p.b.) a 69 % nevěří (vzestup o 16 p.b.) Al Čaponemu není žádná výhra (jde o nejhorší výsledek od počátku průzkumu). A jsou tam další tabulky, fakt zajímavé celé.
 • A to je pro dnešek všechno. Ještě ty slíbené odkazy na zpětně doplněný třetí červnový týden, ať je co číst za dlouhých večerů:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *