Slyšení kandidátů do rady čt z volebního výboru poslanecké sněmovny, 2. Část – 17/03/2021

Tohle je čistá záloha celého vlákna reportáže od (ČT24 na Twitteru). Celé vlákno:


Začal druhý den slyšení kandidátů nominovaných na volbu do Rady ČT z volebního výboru Poslanecké sněmovny. ✌️

ONLINE přenos v tomto vlákně: ?

První se poslancům představil kandidát Pavel Černý. „ČT je nutná pro názorovou pluralitu a udržování společenské rovnováhy,“ uvedl se. Chtěl by kontrolovat hlavně nezávislost. „Cítím, že to pokulhává,“ tvrdí Černý.

Poslanec A. Juchelka (ANO) položil dotaz na spolek LIGA LIBE, který Černého nominoval. „Tahá se s ČT ohledně příspěvku, kde se ukazoval policejní chvat. Domníváte se, že je v pořádku, když jako představitel LIGY LIBE, který je v konfliktu s ČT, kandidujete do rady?“

„Ten spor není s LIGOU LIBE a vůbec s ní nesouvisí. (…) Právě proto, aby nedocházelo k určitým věcem, kdy je občan poškozen nekomunikací ze strany ČT. Aby nedocházelo k tomu, že na stížnost nedostane nikdo odpověď,“ vysvětluje Černý, proč mimo jiné kandiduje.

„Vnímám tam určitý znak bulvárnosti v tomto, někdy děsení lidí. Nedovím se, jak to vypadá v Rakousku nebo ve Francii, kde to kolikrát o moc lepší není, situace je tam častokrát horší než v ČR, ale to se z ČT1 nedovíme,“ odpovídá Černý B. Kořanové (ANO). Déčko a ČT3 chválí.

„Jednací řád rady, dokument, podle kterého jedná, je takovými velkými otevřenými dveřmi k nepřátelskému převzetí ČT,“ uvedl se Petr Pospíchal. „Je to velký podnik, a pokud dopustíme, aby jednací řád byl otevřenou branou k nepř. převz., bude to nebezp. pro stabilitu společnosti.“

Poslanec Patrik Nacher (ANO) se ptá, jak si „nepřátelské převzetí“ představit? Podle Pospíchala je problém s jednacím řádem, který umožňuje na začátku jednání zařazení dalších bodů nad rámec schváleného programu. „Člen rady si třeba hned nemůže opatřit právní analýzu,“ tvrdí.

„ČT má dbát o stabilitu společnosti,“ tvrdí Pospíchal. ČT3 a ČT edu vyzdvihuje, zpravodajství o covidu podle něj přišlo o lidský prvek a považuje ho za „technicko-organizační“. ČT má zvažovat, jaké obavy jím může vyvolávat. Mírné zvýšení rozpočtu i konc. poplatků by mu nevadilo.

„Rada nesmí mít ambice být 2. management. Je to kontr. orgán,“ představuje se Michael Prostějovský. „Situace je teď napjatá, kritika silná,“ říká s tím, že to souvisí s ř. Dvořákem. Uvažuje prý, „zda jde opravdu o p. Dvořáka. Zda to není pokus o odebrání veřejnoprávnosti ČT.“

„Když se vám nebude něco líbit, nějaká reportáž, co uděláte?“ ptá se Prostějovského poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Nepoběžím za ředitelem a nebudu ho úkolovat,“ reaguje kandidát. Podle něj by měla rada jednat kolektivně, nikoli jednotlivě, nechat si věci vysvětlit od vedení.

„Nejhorší je vytvářet si úhl. nepřítele, se kterým nemluvím,“ říká Prostějovský k případným sporům. K postihům by se podle něj mělo přecházet až po diskuzi. V případě svého zvolení by se zajímal o ekonomiku ČT. Poplatky „by neměly být posvátná kráva, na kterou se nesahá,“ tvrdí.

„Není důvod, proč by Česká televize nemohla konkurovat streamovacím platformám,“ uvedl svou osobu další kandidát na volbu do Rady ČT Vojtěch Pšenák. Televizi by chtěl otevřít mladším věkovým skupinám, které podle něj neoslovuje. Na ČT se mu líbí i vysílání filmů bez reklam.

„iVysílání je 10 let staré a technicky nevyhovuje,“ říká dál Pšenák. M. Kolovratníkovi (ANO) odpovídá, že poplatky by se měly zachovat ve stejné výši i kvůli pandemii. „Líbilo by se mi, kdyby bylo možné si zaplatit i víc, třeba za lepší iVysílání s větším množstv. filmů,“ dodává.

Další kandidát Michal Vašíček se představil poslancům s ideou paywallu. Ten by prý ČT měla zvážit. „Existují lidé, kteří televizi nemají a dívají se na ČT přes internet, aniž by platili poplatek,“ vysvětluje. Doplňuje, že jde o ověření, zda je člověk koncesionářem.

„Poslední počin, který si pamatuji, je Most! Senioři oceňují reprízy pořadů,“ tvrdí Vašíček s tím, že pro ně prý ČT dělá hodně. V tvorbě pro mladé ale zaostává. Zvyšování poplatků by svázal např. s prům. mzdou. Juchelka (ANO) vítá, že i mladí lidé přemýšlejí nad financováním ČT.

„Vždy jsem prosazoval větší vliv našeho ostravského studia. Ale v tomto okamžiku je třeba zastat se České televize jako takové,“ představuje se před poslanci další kandidát na volbu do Rady ČT- Ilja Racek, bývalý šéf ČT Ostrava.

„Jak se díváte na současnou atmosféru v Radě ČT?“ ptá se Racka Aleš Juchelka (ANO). „Zcela zbytečně se tam vyhrocují spory,“ reaguje kandidát. „Spory nejsou až tak ideové, abychom si museli nadávat a chtít, aby protivník byl zlikvidován,“ domnívá se Racek.

„Regionální kapacity nejsou využity a vyčerpány,“ reaguje Racek na dotaz Stanislava Berkovce (ANO). Opravdu si nemyslím, že bychom měli produkovat filmy Dejvického divadla,“ dodává. Zároveň tvrdí, že není pro velké experimenty v chodu ČT. Počet kanálů označuje za uspokojující.

Následuje přestávka ve slyšení kandidátů v délce 15 minut. Dle slov předsedajících bude opět využita k dezinfekci prostor i k větrání místnosti. #newsroomct24?

Před poslance po krátké přestávce předstoupil básník Martin Reiner, mimo jiné někdejší mluvčí exministra M. Uhdeho. „Je čas k navýšení koncesionářských poplatků, alespoň mírnému,“ uvedl kandidát.

„V případě zvolení jsem připraven opustit svůj post,“ reaguje Reiner na dotaz poslance Tomáše Martínka (Piráti). Kandidát je totiž opozičním zastupitelem městské části Brno-střed. Dodává ale, že podle něj je právní výklad zákona o ČT ohledně střetu zájmů a nestrannosti sporný.

„Často různé obskurní spolky nominují adekvátně obskurní osobnosti, a vy pak máte spoustu práce navíc, protože vy jste ten filtr, který vybere těch 12. 12 kvalitních osobností, které ručí dosavadním angažmá ve veřejném prostoru,“ říká Reiner s tím, že prý nyní je z koho vybírat.

Poslancům se představuje i býv. členka RRTV Milada Richterová. „Zkušenosti z velké mediální rady bych mohla využít i v Radě ČT, přestože tu existuje určitá rozdílnost v zákonných kompetencích,“ říká. Kandidátka chce zjistit kondici ČT, znát její kritiky i změnit její směřování.

Poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL) se zajímá o názor na nedávné odvolání Dozorčí komise Rady ČT. „Této sporné záležitosti jsem si všimla. Neznám v tuto chvíli přesné argumenty obou stran. (…) Zvolení nové bylo velmi rychlé, to bylo zajímavé,“ komentuje Richterová.

„Měl jsem prý chodit kanálama,“ představuje se další kandidát Milan Rokytka. Tvrdí, že ČT ho prý líčila jako opilce. „K. Slezák položil život za ochranu kolegy,“ připomíná dál vol. štáb M. Zemana. Minutu ze svého projevu věnuje vzpomínce na něj. Navrženou pietu ale sám nedodržel.

„Můj programový cíl je zbavit se ředitele Dvořáka, říkám to otevřeně,“ líčí dál poslancům kandidát na volbu do Rady ČT Milan Rokytka. „Měl by dostat druhý vytýkací dopis a mohl by jít do nějaké komerční televize,“ dodává s tím, že by to prý udělalo radost všem.

„Chtěl by třeba zjistit, kolik bere Václav Moravec za své nedělní seance,“ projevuje se dál Rokytka. Podle něj se z ČT stala pol. strana. „To je chyba, od toho máme parlament,“ říká. „Doufám, že to dobře dopadne a vy jako poslanci budete spokojení, že je tam konečně dobrá rada.“

„Váš limit uplynul,“ upozorňuje kandidáta poslanec Stanislav Berkovec (ANO). „To nám to pěkně uteklo,“ loučí se Rokytka. „Brzy na viděnou v ČT,“ dodává.

„Je důležité, aby média poskytovala objektivní vědecká fakta, aby se lidé nemuseli uchylovat ke zdrojům, které jim ubližují,“ představuje se Petr Smejkal, epidemiolog z IKEMu. Smysl vidí v tom, aby bylo méně dezinformací. Zmiňuje i to, že lidé z podobných důvodů odmítají vakcíny.

„Jste kvůli covidu neustále v TV, to byste asi jako radní nemohl,“ zajímá Nachera (ANO), zda je Smejkalovo rozhodnutí taktické. „Jak to bylo celé narychlo, tak tento fakt jsem se bohužel dozvěděl až přede dvěma dny,“ komentuje svou kandidaturu se smíchem. Musí prý vše promyslet.

„Je důležité, aby médium informovalo naprosto klidně a i špatné zprávy říkalo bez emocí nebo přehánění. To na začátku úplně nebylo,“ hodnotí Smejkal, jak ČT zvládla aktuální covidovou situaci. Nyní je to podle něj dobré, vyzdvihuje některé její moderátory, jmenovitě D. Stacha.

Před poslance předstupuje Daniel Váňa, který mandát v radě obhajuje. „Chtěl bych dokončit, na čem jsem se podílel,“ vysvětluje. „Jsem odpůrcem novinářského aktivismu. Nezajímá mě osobní názor nebo hodnocení informací moderátorem diskusního pořadu,“ pokračuje.

„Pro žádnou pol. stranu nepracuji a snad jsem dokazoval během 6 let, že jsem dost starý a zkušený na to, než abych přejímal postoje druhých anebo je dokonce prosazoval,“ tvrdí Váňa s tím, že je nezávislý.

„Vyváženost vysílání ČT se měří vnější agenturou, čísla jsou daná, (…) jsou tam nedostatky, na které upozorňujeme i v poslední výroční zprávě,“ tvrdí Váňa poslancům. V ČT se podle něj peníze neztrácejí, vzestup nákladů je ale prý nutné brzdit, dodává.

Slyšení kandidátů na volbu do Rady ČT je přerušeno obědovou pauzou do 13:00.

#newsroomct24?

„Nečekal jsem, že (nově zvolení radní) tak dramaticky poškodí dobré jméno ČT,“ představuje se po pauze první kandidát Jaromír Volek. Podle něj lidé mezi Radou ČT a samotnou ČT nevidí rozdíl. Rada ČT prý nastoupila na stejnou cestu „tragikomických výstupů“ jako současná Rada ČTK.

„Něco o TV vím, 20 let se zabývám mediálním výzkumem,“ tvrdí Volek s tím, že odbornost je pro funkci klíčová. Na současné radě mu vadí, jak se prezentuje on-line. „Měli bychom dát velký pozor, aby takzvaná kritika ČT na soc. sítích se nakonec neobrátila i vůči těm radním.“

„Ekonomicky je na tom televize velmi špatně. (…) Nemyslím, že je cesta řešit problém recyklací obsahu,“ pokračuje Volek. Poplatky by pár let nezvyšoval, plátců prý ubývá. Naopak reklamu v ČT by rozšířil. Média veřejné služby jsou podle něj „prostředníkem mezi státem a občany.“

„Díky délce spolupráce s ČT jsem zažil všechny polistopadové ředitele i rady,“ představuje se uchazeč Michal Vostřez. Podle něj chybí ve zpravodajství nestrannost. Kritizuje skákání do řeči, ale i přeřeky moderátorů v živém vysílání. Chválí naopak vznik programu ČT :D a ČT Art.

„Nominovala vás IO – iniciativa občanů. To je politické hnutí,“ upozorňuje kandidáta poslanec Tomáš Martínek (Piráti). Podle něj je tak nominace protizákonná. „Asi budete mít pravdu,“ reaguje Vostřez.

Berkovec (ANO) tvrdí, že neusoudili, že by šlo o hnutí politické. Věc chtějí předat k prošetření legislativnímu odboru. Martínek (Piráti) dodává, že by tak „mohl vzniknout nebezpečný precedent.“ Podle Berkovce je škoda, že Martínek s tímto nepřišel dříve.

Poslancům se jako další představuje Radek Žádník. „Byl jsem jeden z prvních, který upozornil, že ČT hospodaří s deficitem a ubývají jí finanční prostředky,“ uvedl svou osobu. „Pro mě je důležité, jak se s prostředky zachází,“ pokračuje kandidát.

„Není rovnítko mezi veřejnou službou a osobou kohokoliv v managementu. Není třeba se obávat, že veřejná služba zanikne s příchodem nebo odchodem jednotlivců z managementu,“ reaguje Žádník na dotaz poslankyně Marcely Melkové (ANO) na úlohu ČT. Žádník kandidoval už loni, neúspěšně.

‼️ „Po velmi rychlé konzultaci s legislativním výborem jsme zjistili, že je tu rozpor,“ uvedl S. Berkovec (ANO) ke kandidatuře Michala Vostřeze. Výbor podle něj dostal mylnou informaci. Vostřez tak bude pravděpodobně vyřazen. (pozn. red.: Nominovalo ho totiž politické hnutí.)

„Nejsme na tomto slyšení, abychom horovali za V. Moravce nebo za větší podíl baletu ve vysílání,“ představuje se akademik Jakub Končelík. „Rada není sněm filozofů,“ tvrdí. Považuje za rozumné zformulovat představu, co rada nemá dělat a k čemu se její členové nemají vyjadřovat.

„Prospělo by, kdyby se obnovil nějaký satirický formát typu České sody, ale k tomu je potřeba odvaha a podpora kontrolního orgánu,“ odpovídá Končelík poslank. M. Melkové (ANO), jak by ovlivnil ČT, kdyby mohl. Zároveň by se nebál odvážnější práce novinářů a větší míry investigace.

„Celý život pracuji v oblasti kultury,“ začíná svůj projev další kandidát Jiří Šesták, nominovaný vysokou školou AMU. Lidé si podle něj ČT platí i kvůli nezávislému zpravodajství. ČT by prý měla umět zprostředkovat zahr. umělecká díla. Detektivek je podle něj ve vysílání příliš.

„ČT24 si zaslouží pochvalu, přináší hodně zajímavých informací,“ odpovídá Šesták na dotaz poslance Španěla (SPD) na kvalitu diskuzních pořadů ČT. Do těch by zval především odborníky, politické spory před kamery prý není nutné přenášet. „Každý vidí objektivitu někde jinde,“ tvrdí.

„Na programu byl Ivan Vodochodský, ale jeho zdravotní stav se zhoršil,“ bere si slovo Stanislav Berkovec (ANO). Poslanec tímto kandidáta omlouvá. Místo Vodochodského slyšení tak následuje pauza v délce 15 minut.

„Debaty o tom, že by ČT měla být financována jinak a poplatky by byly zrušeny, ale nenahrazeny žádným dodatečným příjmem, jsou úplně utopické,“ představuje se po krátké pauze historik Petr Blažek. Komunikace s diváky i kontrola hospodaření by byly v případě zvolení jeho priority.

„Kandidoval jsem za ODS v místních volbách před třemi lety. (…) Ale nejsem rozhodně na tu stranu nijak vázán,“ odpovídá Petr Blažek na tradiční dotaz poslance Tomáše Martínka (Piráti) na apolitičnost kandidátů. V rovině analýz vysílání prý současná Rada ČT neplní svou funkci.

„Zvládá ČT roli veřejnopr. média v době pandemie? Ozývají se hlasy, že je až příliš bulvární,“ ptá se Španěl (SPD). „Částečně souhlasím,“ odpovídá Blažek. V začátcích to podle něj bylo horší. Problém dál vidí třeba ve zpravodajství, které se nezabývalo smrtí muže u min. zdravot.

„Nemůže to být křečovitě jednostranná vyváženost,“ uvádí se názorem na zpravodajst. Adam Černý. Česká média jsou prý ve špatném stavu – vlivem ekon. i technol. krize. Situace v radě je prý „hodně konfliktní“. „Je otázka, jestli v takovém stavu bude rada schopná fungovat,“ dodává.

„Ve střetu zájmů se necítím. Jsem jen předseda Syndikátu novinářů. (…) Pokud by z toho vznikl problém, tak bych to řešil,“ odpovídá Černý na dotaz Tomáše Martínka (Piráti). Také dodává, že český právní řád nezná pojem novinář, takže Syndikát podle něj hájí práva daná ústavou.

„Jednotlivosti má řešit ředitel zpravodajství, šéfredaktor, případně ředitel televize. Rada do toho má vstupovat jen tehdy, když se odehraje nějaký velký exces při velké sledovanosti,“ reaguje Adam Černý na Španělův (SPD) dotaz zpochybňující objektivitu zpravodajství ČT.

Předseda volebního výboru S. Berkovec (ANO) čte projev kandidáta Martina Mejstříka, který se ze slyšení omluvil z vážných důvodů. „Fakticky o složení mediálních rad rozhoduje většina ve Sněmovně. Není možné volbu nechat jen v rukou vládních politiků,“ uvádí mimo jiné v řeči.

Mejstřík v projevu vyzdvihuje dobrou pověst i zpravodajství a hospodaření ČT. Naopak kritizuje vedlejší příjmy jejích špičkových pracovníků. Mnohé spolky nominující kandidáty na volbu do Rady ČT považuje za účelově založené. Rada si podle něj nemá předvolávat jednotlivé novináře.

„Byl jsem tu tolikrát, že je mi trapné opakovat, proč mě máte volit,“ uvádí se Jan Svačina. Tvrdí, že rada má být pestrá. „Pokud mají trvalé zastoupení v radě např. sportovci, mohli byste podobné zastoupení dopřát i lidem s handicapem,“ naráží na své upoutání na invalidní vozík.

„Mám vás přesvědčit, abyste pro mě zvedli ruce. Mám trochu schizofrenní pocit,“ reaguje Svačina na dotaz S. Berkovce (ANO), jak vnímá roli Rady ČT. „Jedna z úloh Rady ČT je být jakousi barikádou mezi politiky a ČT,“ vysvětluje kandidát.

„Poplatky se nezvedaly 13 let (…) Každý si může spočítat, že ho TV denně vyjde na 4,50 Kč (…) Co jste si koupil za 4,50 Kč před 13 lety a co si za ně koupíte teď?“ vysvětluje Svačina, proč by je navrhoval zvýšit. Debata o plnění veřejnoprávní funkce ČT je prý na několik hodin.

„Největší problém ČT je aktuálně Rada ČT,“ začíná projev Petr Placák. Radě prý nepřísluší, aby chtěla po vedení seznamy novinářů, kteří mají negat. ohlasy v médiích, ani seznamy politiků zvaných do vysílání. „Za to trochu můžete i vy, protože tam ty osobnosti volíte,“ dodává.

„Když volíte do Rady ČT různé obskurní persony, není to třeba z politických důvodů, že byste s nimi souzněli, ale kvůli tomu, že budou povolní a plnit zadání pol. stran,“ pokračuje Placák směrem k poslancům. Veřejnoprávní média jsou podle něj důležitá v době intern. dezinformací.

„Připomíná to situaci ve 30. letech, kdy také mnoho stran a novinářů útočilo na lib. demokracii a za vzor měli nac. Německo nebo stalin. Sovětský svaz,“ komentuje současnou radu Placák. Šetření v ČT vítá, když bude „dobře vyargumentované“ a „nebude jím trpět kvalita vysílání“.

Krátce sám sebe představil kandidát Vlastimil Venclík. „Chtěl bych zhodnotit své dvouleté zkušenosti v radě,“ odpověděl na dotaz Lubomíra Španěla (SPD), co by v tomto orgánu dělal. (pozn. red.: Kandidát byl členem rady mezi lety 2018-2020.)

„Televize je zkostnatělá,“ komentuje Venclík současnou televizní tvorbu. Podle něj nedokáže dobře reagovat na aktuální situaci a srovnává ji s britskou BBC, která už natočila snímky o lockdownu nebo útoku v Salisbury.

„Na to jsou velké země. My se musíme vrátit do 60. let, kdy tu byla nová vlna a natáčet o lidském údělu, dávat lidem návod, jak mají žít, nelhat jim a taky je bavit,“ odpovídá Venclík Babkovi (ANO), zda by měla ČT koprodukovat velké filmy. Prosadit chce i nové vysílací formáty.

„TV by měla být fórum pro lidi s nejrůznějšími názory, aby mluvili sami za sebe,“ uvádí svou ideu kandidát Petr Šourek. „Často se mluví o vyváženosti a je to taková floskule. V praxi toho dosáhnete tak, že dáte autorům zpracovávat témata v různé náročnosti.“

„Nejsem expert na ČT, tohle chápu jako příležitost, jak do toho proniknout. Smysl není mluvit do toho, co se má vysílat, ale v komunikaci s veřejností, aby se televize dozvídala správné věci a veřejnost také. Rada by měla být takový prostředník,“ odpovídá Šourek Španělovi (SPD).

Poslední kandidátka – novinářka Lída Rakušanová – poslala poslancům zvukový vzkaz. Vzhledem k současné situaci nemohla být přítomná na slyšení osobně. „V posledních letech se dramaticky změnilo prostředí, ve kterém média působí,“ komentuje, proč se rozhodla přijmout kandidaturu.

„Studenou válku vystřídala válka hybridní, jedna z nejefektivnějších podob se odehrává ve virtuál. prostoru, na soc. sítích,“ pokračuje Rakušanová. Veřejnoprávní média mohou být podle ní prostředkem obrany, ve stř. Evropě jsou prý vystavena nátlaku. Připomíná vysokou důvěru v ČT.

Druhý den slyšení kandidátů na volbu do Rady ČT končí. Online přenos z PS tak rovněž ukončujeme. Volební výbor zítra zvolí 12 kandidátů, ze kterých následně poslanci vyberou čtyři nové členy Rady ČT. Tématu se budeme věnovat i v chystaném dílu Newsroomu – v neděli ve 22:10. ? ✌️

Originally tweeted by Newsroom ČT24 (@NewsroomCT24) on 17. 3. 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *