19/11/2019 – Nazca, levně prodáme, Ukrajina a Bulovka

 • Historické okénko, v tento den:
  • Reinhard Heydrich si podepisuje rozsudek smrti – nechal si přinést korunovační klenoty a drze si nasadil korunu Českých králů (1941). Zdechl za dalších 197 dní.
  • Prezidentem byl “zvolen” Antonín Novotný (1957).
  • V Činoherním klubu bylo založeno Občanské fórum (1989), alespoň něco pozitivního dneska.
  • Apollo 12 přistálo na Měsíci (1969).
  • Narodili se: Josef Kinský (1913), Zdeněk Dítě (1920, toho si pamatuju z hodin ČJ, kvůli skloňování manželky… Dítětová! Ne “Díťová”!), Jan Otčenášek (1924, taky pamatuju z ČJ), Petra Janů (1952) a Petr Nečas (1954). Ve světě: Larry King (1933), Calvin Klein (1942), Meg Ryan (1961, vypadá sakra dobře), Jodie Foster (1962, dtto).
  • Zemřeli: mnozí.
  • Svátek slaví Alžběta (Bětka, Albi) a Elza (Isa), je v tom bordel.
  • Mezinárodní den mužů, Světový den toalet (pro feministky: dvojnásobný den hajzlů. Spokojeny?), státní svátek Monaka (žádný souvis s Andym!).
 • Spaste duše! Soukup! :D No, Premiér už nějaký čas neměl premiéru, tak je potřeba přidat další pořad. Ne, nedělám si nemístnou prdel, nelepší moderátor galaxie a přilehlého vesmíru bude mít další pořad! Dobrý večer, Česko! (Mediaguru). No, to těžko…
 • Rozhovor s Kalouskem (pro změnu, jinak je tam furt Slunko dotační) na (Novinky). Zajímavé čtení, rozumná sebekritika a porozumění lidem. Kalousek: Já na Hrad? Pro většinu lidí nepřijatelné.
 • Archeologie – Dvouhlavý had, kočka nebo lama. V Peru objevili 140 nových obřích obrazců (Novinky). Jo, Nazca. Bylo to ve všech novinách, všude ale jen tahle suchá zpráva v ČTK, ze které nebylo jasné, proč těch 140 kreseb našli až teď. Naštěstí máme (ČT), kde nejen popsali použití AI pro rekonstrukci kreseb, ale mají tam i interaktivní obrázky! Hrubě doporučuju, je to neskutečný.
 • U toho neskutečného ještě zůstaneme. Byl představen novej telefon. Razr. Od Motoroly, teda teď už je to Lenovo. Každopádně – WOW, ty vole! (iDnes). Udělali véčko, přesně stejné jako legedární Razr, akorát to má vevnitř skládací displej. Nádhera. A za 40 tisíc, pochopitelně. U tohohle kousku bych, asi poprvé v životě, vzal ten Android na milost.
 • Blogy moc nesdílím, tady udělám výjimku – Glosy k Chvilkám a k 17. listopadu (blog.idnes). Hele, to fakt není špatnej text, doporučuju.
 • Nejdražší český fantasy film, který nikdo neviděl, jde do dražby za 18 milionů korun (Aktuálně). Poslední z Aporveru. To je sága ambicí, schopností a neúspěchu už 13 let. Čtvrt miliardy to stálo (fakt!) a výsledkem je akorát trailer na (Youtube). A film o filmu (Youtube, tohle je zajímavý). Žádnej podvod, fakt se to snažili natočit. A mohlo to být fakt dobrý. Ale prostě to nevyšlo. Škoda. Těšil jsem na ten film od 2007 :/
 • A jedeme dále Bulovkou – Pokračování kauzy Bulovka. Policie kromě Šnajdra obvinila i bývalou šéfku Vrbovskou a její náměstkyni (iRozhlas). Začíná mi to připomínat kabelky Nečasové, ale nevidím do toho, tak jen sdílím,
 • Mění se nám Bonzačka, teda Účtenkovka, pardon. Jeden by řekl, že změna parametrů (maximum účtenek na účet a změna počtu výher) je záležitost pár hodin práce programátora (ok, plus projekťák, testování, opravy) a máme to předplacené v rámci té smlouvy s provozovatelem. No, člověk by řekl blbě. Takže i takhle triviální změny budou placené. Ale jenom 672 tisíc dá stát za tuhle úpravu (iRozhlas). Změny v účtenkovce vyjdou téměř na 700 tisíc. Ministerstvo omezí vyšší výhry, přidá ty za stovku. Fakt dělám ve špatným sektoru…
 • Pro odlehčení jedno geniální dítě. IQ 145 ve věku 9 let. Devítiletý Belgičan dokončuje bakalářská studia (Novinky). U nás to máme s těmi čísly trošku jinak, no a co jako, že jo.
 • Velmi výhodné prodeje a nákupy na Praze 8. Jde to teda za minulým vedením (jako firmu, přátelé, jako firmu). Prodali poloviční podíl v baráku za 18 mega, celý byl obratem prodán za 180 mega. Profit? Jistě. A je tam i další barák, podobně výhodně – Půl domu v Karlíně prodala radnice za 18 milionů. Odhadce to nechápe, celý má hodnotu až 200 milionů (ČT). Roztomilé je vyjádření surikaty Nepila (ANO) – “Nedá se říci, že by městská část tratila. To je pouze jedna interpretace, kterou používá opozice. Já to musím jednoznačně odmítnout”. A já to odmítám!, že jo. Co se od majitele naučíš…
 • Válka s internetem, nebo tak něco. Válková chce bezpečnější internet, provozovatelé by měli odpovídat za obsah (Euro). Pokud bych měl vyjádřit míru nepochopení fungování internetu paní vládní zmocněnkyně gestem rukama “tááááááákhle velká”, musel bych si ty ruce nechat amputovat a jednu poslat na Island a druhou na Kamčatku…
 • Ke včerejšímu obvinění ohledně Bulovky máme detaily – Manipulace s tendry na Bulovce: Policie obvinila ty, na něž Horáček ukázal (Novinky). Rozkošná záležitost, prý: “Předmět obvinění pana Šnajdra (ex-ODS) spočívá v tom, že měl údajně přijmout úplatek 50 tisíc korun českých od nezjištěné osoby, v nezjištěném čase a za částečně nezjištěným účelem”. Zakázka za 130 mega. Ehm…
 • Marek Výborný skončí ve funkci předsedy KDU-ČSL, šéf lidovců se chce věnovat rodině (iRozhlas). Zemřela mu žena, upřímnou soustrast.
 • Babiš v Kyjevě podpořil územní celistvost Ukrajiny a odsoudil anexi Krymu (Novinky). A to se hodně nelíbí části jeho voličů (ověřeno na FB) a hradní rezident zrovna taky neskáče radostí. No, PR tým hovoří o restartu vzájemných vztahů a akcentuje, že 10 let nebyl náš premiér na Ukrajině. No, nenechme si namluvit, že “až teď konečně Slunko dotační něco dělá”, s Ukrajinou máme velice živé (nejen) diplomatické styky, akorát tam jezdí většinou ministr zahraničí a tak dále. Jo a Havel :) Seznam všech návštěv je zde (Velvyslanectví Ukrajiny).
 • Nacher… Schizofrenní pozice státu. Životní pojištění může přijít o daňový odpočet (Deník) – Chce zrušit možnost odpočtu investičního životka z daňového základu. Ale pro vaše dobro, doslova: “Cílem není ušetřit půl miliardy státnímu rozpočtu, ale ochránit zájmy a peníze občanů”.
 • Rozhovor s Ušipleskem na (iDnes, paywall!) – Nejznámější policista v Česku odchází. Já už tady nejsem rád, říká Šlachta. On už to avizoval v září (Lidovky). Furt mu nějak nevěřím… Co to “cvičení” se speciální jednotkou, ušatej traktoristo?
 • Ze zvířátek tady dneska máme akorát směšnýho psa, sorry jako – Lidské obočí vysloužilo feně slávu i nový domov (Novinky).

A klasicky somring :) Ano, můžete mi za tohle koupit kafe (za $4, to fakt není Starbuck) jako gesto podpory. Do konce listopadu mám cíl (jinak asi nemá cenu pokračovat) 79 patronů. Aktuální počet je: 46, už jsme za půlkou, dobrý! Dáme to? Uvidíme. (když to neprojde, budu mít víc volného času, taky dobrý 😈)

Staň se mým patronem :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *