28/11/2019 – Reklamka u čápů, taxi, rusáci a konečně vyhrál

 • Historické okénko, v tento den (a dneska to stojí za to!):
  • V Plzni (konečně něco od nás!) popraven Kozina (no, já jsem Klatovák, s tím nemám nic společného!) (1695). Posílám alespoň pěknou písničku (Mládek – Psohlavci, Youtube)
  • Plyšák (1989) – soudruhům to končí, konec vlády jedné strany se datuje k dnešku. (ale nějak se nám to zase začíná vracet…) A zase skvělý report na (Deník).
  • William Shakespeare si bere za ženu Anne Hathaway (1582). Taky jsem na to čuměl jak Mynář na pokutu za rybník, ale fakt že jo! Shoda jmen (teda doufám, protože jinak by má platonická láska Anne Hathaway (*1982, prý…) překonala asi i náš národní poklad Helenku…)
  • Markýz de Sade dopsal (zavřený v Bastile) román 120 dnů Sodomy (1784). Za 37 dnů to měl komplet. Trochu grafoman. A cítím se podveden…
  • Narodil se Jiří Růžička (1913), to byl/je takový Schrödingerův spisovatel – jelikož není známo: kde se narodil, chybí nám rodný list a nelze určit, zda a kdy zemřel. Ne, fakt, nekecám. Datum narození známe, to psal do svých knih. Datum úmrtí už pochopitelně nikam nenapsal. Takže, teoreticky, gratuluji ke 106. narozeninám!
  • Zemřeli: Bohuslav Balbín z Vorličné (1688), Jan Sladký Kozina (1695) – to jste nečekali, co?, Jan Drda (1970), Gustav Ginzel (2008, zajímavej chlápek) a Leslie Nielsen (2010).
  • Svátek má René a Rufus, Tor, Torsten, Tristran… Sakra, zase skoro nikdo.
  • Mezinárodní den nekupování ničeho (opět – nedělám si srandu, fakt)
 • Na úvod (díky, @drakulka) něco naprosto fantastického! Animák o naprostém smolařovi, několik dílů to má, neskutečná sranda. Co může být fantastické na někom, kdo má furt smůlu, ptáte se? No, on je ten někdo Smrtka… Prostě koukněte na to! (Simpals.studio)
 • Máme na spadnutí první finále auditu EU (ale ne zemědělský, ten se protáhne), tak je nejvyšší čas začít proplácet – Fond začne proplácet dotace schválené Agrofertu do srpna 2018. Pro jejich zadržení nevidí legitimní důvod (iRozhlas). Ta slepota je nakažlivá, evidentně.
 • Jak říkám – zahraničí nedělám, ale tady je takových perel, že prostě nejde nesdílet: Hamáček: Seznam sirotků jsem dostal. Ale nebyly to děti žijící pod plachtou z igelitu (Aktuálně). Ta forma, ta forma… Krásné je i tohle: “Jediný seznam, který jsem dostal, byl seznam, který mi přinesla paní Šojdrová z nějakého útulku, který navštívila,” haf, Hami, haf!
 • Už dávno ex-ANO, ale prostě jednou v sektě, navždy v sektě: Švachula, obviněný v korupční kauze, zůstává ve vazbě (Novinky). Protikorupční hnutí, že ano.
 • Mění se nám zákon o taxislužbě. Konec povinných taxametrů a střešních svítilen, sněmovna odsouhlasila novelu zákona (Novinky). Ty taxametry mě trošku děsí, ale ne moc – kdo někdy jel s pražským taxikářem, ten ví, že ta věc tam byla akorát na ozdobu. Ale blikalo to hezky, to zase jo!
 • Dataři z (iRozhlas) opět odvedli výbornou práci. Pokrytí kamerami v Praze, kompletní. Tak až budete potřebovat ukrýt tělo, nebo projít městem tak, aby ani manželka (toho času zaměstnaná u policie) netušila, tak tady je mapka.
 • Něco, co jsem psal asi tak před rokem, dvěma, konečně probublalo do médií – Agrofert platil Čapímu hnízdu za reklamu půl roku před tím, než otevřelo (Seznam Zprávy). No nekecej… A vono určitě zase nic.
 • Konečně alespoň jeden soud, kterej vyhrál! Slovenský ústavní soud vyhověl Babišovi. Nařídil znovu otevřít spor, jestli byl agentem StB (iRozhlas). Klid. Prostě se to zase vrací zpět k první instanci a pojede se znovu, zatím je Bureš stále oprávněně registrován ve svazcích StB jako agent. Mimochodem – dva ze tří ústavních soudců na Slovensku, kteří o tom rozhodli, jsou bývalí členové strany SMER, kterou štědře sponzoroval kdo? No Agrofert. Ale žádný souvis a nic nenaznačuju.
 • Byly interpelace. Zcela výjimečně po půl roce absencí, dorazil do parlamentu předseda vlády (Aktuálně) (jo, došlo i na sysle, steno), ale pro změnu nedorazila vláda (teda skoro nikdo), takže projednávání muselo být přerušeno a i nějaké emoce byly: Vláda na poslance kašle, rozlítil se Fiala. Odnesla to i smlouva s Kosovem (iDnes). Bordel prostě.
 • A zase kultůra – Netransparentní rozdělení stamilionů. Po kontrole na ministerstvu kultury podal úřad trestní oznámení (iRozhlas). Tohle je za roky 2016-2018, takže to nejde jen za Staňkem (výjimečně). Herman (KDU), Šmíd (ANO), Staněk (ČSSD) tam v té době byli.
 • Nějaké dobré zprávy o EET – Schillerová: EET přinese příští rok do rozpočtu přes 15 miliard korun (Euro). To bude nových školek… Veselá je část, ve které se Klekánice chlubí, že už při kontrolách pokutují téměř v polovině případů. No ťuťu prostě…
 • Čučkaři se asi fakt trefili. Rusáci jsou nasraní, Číňané ještě víc – Čínská ambasáda k výroční zprávě BIS: Nemá důkazy, ať se radši věnuje budování vzájemné důvěry (iRozhlas). Jasně, a stabilizaci společnosti, že jo?
 • Za pár týdnů startuje na Netflixu Zaklínač. Po prvních fotkách jsem z toho Legolase z Rivie nebyl nadšenej, postupně se mi ale začal líbit a vypadá to, že to bude pecka – ‚Vedle Zaklínače je Hra o trůny žabařina.‘ První ohlasy na seriálu vychvalují i herecké výkony (Lidovky). Dej Bůh! Moje třetí nejoblíbenější fantasy, kéž to vyjde! (pro zvědavce: za nejlepší fantasy ever mám Amber (Roger Zelazny), na druhém místě sága Farseer (Robin Hobb), pak Zaklínač a následují klenoty od klasiků: Trůn z dračích kostí (Tad Williams), všechno od Eddingse, sága Mág (R.E. Feist) a (u nás málo známá) Trudi Canavan (všech 10 knih)).
 • Rusáci už se mstí, asi za Řeporyje. Nebo za BIS, jak pravil hradní rezident. Prostě náš ministr nedostal povolení k dalšímu letu přes SSSR. Kvalitka! Ministr Toman musel návštěvu Ruska ukončit. Podle Zemana může jít o odvetu za zprávu BIS (iRozhlas).
 • Adam Ondra se po kvalifikace v Toulouse raduje z postupu na olympiádu, jistý ho ale ještě nemá (iRozhlas). Dobrej lezec, hlavně děsně sympatickej, ač sport moc nesleduju, tohle se mi líbí.
 • Předvčerejší článek z Enka o Investičním plánu Andyho ještě jednou, tady je odemčený (Twitter). Dejte si.
 • Prej bude zima. Dneska to vypadalo na jaro (12 stupňů hlásím ze Šumavy), tak prej: Zima se hlásí o slovo, teploty půjdou citelně dolů (Novinky).
 • Hospodářky si nadají pokoj a rejou dál, takže: Pravda o Agrofertu nezazněla celá. Kampaň za desítky milionů zamlčuje nelichotivá data o dotacích či řepce (iHned, bohužel paywall).
 • K té úrovni parlamentní diskuze, když teda výjimečně dorazí Al Čapone, tady máme souhrn ze Stranického tisku – Nechte si ty kecy, počastovali se vzájemně Babiš a poslankyně Kovářová (iDnes). Každopádně dneska doporučuju celé steno (viz výše), něco neskutečného. Teda tady u nás už asi spíš skutečného a běžného, ale jako, sorry…
 • V ústavu pro studium totalit zasahovala policie. Nikoho nezadržela, příčinu vedení nekomentuje (iRozhlas). Pro referenci.
 • Hřib vyzval Babiše, aby neblokoval směny majetku s Prahou. Premiér od něj naopak žádá odpověď k vládní čtvrti (Lidovky). Já už nemám sílu to komentovat. Syslov. A dneska toho bylo fakt už moc. Končíme, zvířátka nebudou (musej vám stačit houby a estébáci).

A klasicky somring :) Ano, můžete mi za tohle koupit kafe (za $4, to fakt není Starbuck) jako gesto podpory. Ten cíl – do konce listopadu mít 79 patronů – nějak nevyšel. Aktuální počet je: 53. A stejně píšu dál. Myslel jsem, že když to neprojde, budu mít víc volného času, neb se na tohle vykašlu. Nevykašlal jsem se a jedu dál. Stojí mi to za to i bez toho “šíleného zisku” z Patreonu… 😈 No, ale podpora potěší…

Staň se mým patronem :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *