27/12/2019 – 30 mld schodek, souhrny roku, Benešová mete a výpalné

 • To už je zase pracovní den? To to uteklo, sakra… Tak jedeme!
 • Takhle po svátcích a na jeden den to je spíš bilanční, budou seznamy, nic moc se nestalo. Naštěstí.
 • Rok 2020? Česko bude bojovat o miliardy z evropských fondů na stavbu dálnic (Lidovky). Celkem funny. Sice nám stopnou dotace, ale měli by nám navýšit dotace. Magic.
 • Na (Deník) se s tím neserou – Co přinese rok 2020: Levnější pivo, dražší cigarety a účtenky pro všechny. Už je líp. (a tady mám seznam těch lidí, kterým je líp…)
 • Parkoviště D1. A vy jste si, naivové, mysleli, že za Ťoka to bylo špatný? Havlíček: “Hold my beer!” – To nejhorší na D1 teprve přijde. Počet uzavírek bude rekordní (Novinky). Doporučuji použít tzv. “polský obchvat”.
 • Začne sněžit. Jako by ani prosinec nebyl… Do českých hor dorazil sníh. Hrozí závěje, varují meteorologové (iDnes). Překvapené silničáře (každoroční evergreen) očekávám nejpozději v neděli.
 • Nejlíp mete staré koště. Takže Národní hrdinka Maruška Benešů mete fakt kvalitně. Nečekaně. Justici čeká personální zemětřesení. ‚Budou vypsaná otevřená výběrová řízení,‘ říká Benešová (iRozhlas). Žádný souvis s ničím…
 • Další elektronizace. Tentokrát neschopenky (jako ty papíry od doktora, nejde o hodnocení úřednictva) – V lednu se spustí systém elektronických neschopenek. ‚Je pomalejší než papírový,‘ stěžují si lékaři (iRozhlas). U doktorů jsme si už dávno zvykli čekat, rozdíl nepoznáme.
 • Dáme vědu – ITER je největší energetický projekt lidstva. 35 národů staví obří tokamak pro jadernou fúzi (VTM). Moc pěkný článek. Dobře vysvětleno, radost číst. A, prosím vás, autor (Jan Šablatura) nemá žádnou přízeň s defloristou od Monči. Ten blbec je Šablatúra. To jen tak na okraj.
 • Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! Hm, tak nic, nefunguje to. Akorát teda Blízká hvězda Betelgeuze zhasíná. Možná vybuchne (Novinky). Klid. Bombastický titulek, i Twitterem to proběhlo nedávno jako “brzo bude na nebi supernova”. Nebude. Bavíme se o horizontu 200 tisíc let (ta hvězda “bliká” odjakživa). Ale bylo by to pěkný, zažít takové hvězdné divadlo, to zase jo.
 • K balíčku pro krmení kostelních myší (ve státní kase) krátce (SeznamZprávy) – Rozhodnuto. Pojišťovny během dvou let darují státu přes deset miliard. Alenko, Alenko… S těmi příjmy už pochopitelně počítá státní rozpočet. A zaplatí to kdo? No my. Už není kde brát, co? Když srovnám blahobytný výraz Dolores Umbridge před rokem a dneska, no, není to pěkný pohled. Asi něco začíná docházet.
 • Výpalné bankovní (aby se nezavedla sektorová daň, tak tady je fond a koukejte přispět) – Národní rozvojový fond má nahradit dluhopisy ve financování infrastruktury (iDnes). Prezentuje to Sony kmenový Havlíček krásně. Když to očistíme o PR kecy, jde jen a pouze o “nabídku, která se neodmítá”. Řídit stát jako rodinný podnik. Na Sicílii.
 • Další pěkný souhrn – Rok 2019 v médiích: Vypínání DVB-T, příchod Apple TV+ a prodej Novy (Lupa).
 • A na (Lupa) ještě zůstaneme, dáme krypto – Bitcoin a kryptoměny v roce 2019: sidechainy, Lightning Network i česká stopa
 • Souhrn ohledně kartelu máme na (Podnikatel) – Operátoři letos uspěli s tarify s neomezenými daty a chystají další novinky. To jsem zvědav.
 • A tady už pokračujeme směr pohádky a fantasy. Na (Novinky) se pokusili o revizi vládních slibů. Co jsme naslibovali? Co splníme? ANO a ČSSD si zkontrolují priority. Jo, kontrola. To pude. Prostě si sednou, otřou nožky o Hamáčka (on je zvyklej), daj pár stakanů s Falmerem a zahájí kampaň. “My chtěli, ale to ta zlá opozice (která nemá absolutně šanci něco přehlasovat) nám do toho hodila vidle! Tak nám to hoďte ještě jednou, bude líp!”. Fakt to úplně vidím. Jo, superhrubá mzda, snížení daní, důchodová reforma atd. Všechno tam je.
 • Zvířátka! Žena z Prahy našla ve sklepě u lyží albína krajty (Novinky). Jak jako albína? Naprosto jasná krajta polární! I lyže tam měla. Fakt musím dělat fact check i u takhle zjevných věcí?
 • A dáme Áju. Dolores je letos nějak optimistická – Letošní hospodaření státu skončí se schodkem kolem 30 miliard korun, řekla ČT Schillerová (ČT). Chlubme se sekerou v době ekonomického růstu, to je geniální. Tak alespoň jde o nejhorší výsledek rozpočtu za celý budelípismus. A bylo by to kolem -48 mld, kdyby letos nerozpustili poslední rezervu v podobě privatizačního fondu. Fakt jsem zvědav na závěrečný účet, to bude zas něco z oboru ministerstva kouzel. Mít takhle kreativní účetnictví soukromá firma, tak už dávno na ní klečí celá finanční správa, včetně včelky Áji… Auvajs…
 • No a zase souhrn – Rok bankovních zázraků. Letošek byl ve finančních službách revoluční (DeníkN, paywall). Nic zase tak světoborného, ale dávám dneska souhrny. Tak i jeden z Enka.
 • Stranický tisk na závěr. Agresivita se stupňuje, Rudé právo náš vzor, ani nevím, jestli to mám sdílet, ale co už – Recept na plná náměstí s Milionem chvilek? Draze zaplacená reklama a miliony letáků (Expres). Výborná ukázka mediální manipulace. Kojzar v nejlepší formě. Teda, co to kecám, psal to nějakej Večeřa (stejný sliz, jiné jméno). V tom článku je špatně snad všechno, teda špatně, beru zpět, manipulativně. Koukněte na to a hledejte, kde je to zcela mimo novinářskou etiku a kodex. Dlouho jsem něco tak “mimo mantinely” nečetl (a to beru v potaz i Sputnik a Forum24).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *