27/01/2020 – Známka má ráda (PR), virální zpravodajství, pereme s Rusama a KDU-ANOčsl

 • Víkend (ještě že už nedělám víkendové souhrny, to bych se zbláznil) byl ve znamení PR akce Známka má ráda (nebo jak se ten hashtag #znamkamarada čte). Původně to mělo být asi PR pro Vondráčkovu agenturu, jenže po střetu s profíky z PR týmu ANO se to přetransformovalo na čisté PR pro Babiše. Fakt super. Přitom tam naprogramovali fakt dobré věci (třeba ty kamery, co četly SPZ). Ale ten e-shop je naprostá tragédie. Ale naprostá. Sorry jako. Jsem jen tester, ne programátor, ale i já tam vidím takové boty, které by prostě neměly projít ani přes self-test u programátorů. Ale k tomu později, teď souhrn:
  • Zdarma a přes víkend. Na sto ajťáků postavilo státu e­-shop na dálniční známky (iHned, paywall). Souhrn celého víkendu, oslava “jak to dali”.
  • Ajťáci zvládli dálniční e-shop za víkend, stát čelí podezření ze sledování (SeznamZprávy). Opět souhrn, doplněn o zmínku o plánované funkci ukládání dat z mýtných bran (kdo, kdy, kde).
  • A teď k tomu PR. Perfektně popsáno – Krutá lekce z politického marketingu (Gavinny, ten blog neznám, ale tohle sedí).
  • A jedem ty chybky – E-shop na dálniční známky má bezpečnostní problémy, unikly osobní údaje (Lupa). To je souhrn. Za sebe dodám: jestli to někdo testoval na uživatelské úrovni, tak je zadarmo drahej (chybí validace (i e-mailu, na to je jednoduchý regex), odeslat jde cokoliv, chybové hlášky někde chybí, jinde chyba způsobí znovunačtení stránky, jinde padá do 503, chybné odkazy, lokalizace hapruje snad všude, ve FF nešla platební brána, v IE šla, ale spadlo potvrzení atd.). Penetrační testy to nevidělo ani z rychlíku (nezabezpečené API, šlo použít cizí token pro autorizaci platby, zakomentované funkce v JS, bordel na kolečkách!). Sám jsem si stáhl tu databázi uživatelů, mám cca 3000 záznamů. Většina z toho jsou testovací data včetně třeba mailu “a@a.com’))and (select*from(select(sleep(20)))a)–” (takže to někdo fakt testoval. Ale marně), ale posledních cca 450 už jsou reální uživatelé… Ach jo. Zdravím zastupitele za Piráty Martina R. s SPZ 7T3****.
  • Jak jsem psal výše – ten backend je dobrej, to se povedlo. Ale to hlavní, teda podle prezentace v médiích, ten e-shop, je tragédie. Tak nevím, zda to PR vyšlo. Teda ono vyšlo, Babišovi.
 • Rozhovor s Jurečkou na (E15) – Jurečka: Vláda neférově kopíruje náš program, ale aspoň se něco děje. Já už to nemám sílu ani komentovat. O víkendu jsem gratuloval KDU na (TW) – Šéfem @kducsl byl zvolen @MJureka. Gratuluji KDU-ČSL k dokončení fúze, respektive k převzetí holdingem.
 • Že by zima? No, spíš ne – Přes týden napadne až 20 cm sněhu. Mohutná obleva ho zase zlikviduje (Novinky).
 • Budeme mít další státní smutek – Kubera od Zemana dostane Řád bílého lva, na jeho počest bude státní smutek (Novinky). Ještě že se toho Kubera nedožil…
 • A virální zpravodajství – V Budějovicích nákazu koronavirem nepotvrdili, lékaři prověřují tři případy (iDnes). Uvidíme zítra. Jede to docela akčně.
 • Velmi pěkný (dlouhý a detailní) investigativní článek na (iRozhlas) Bílá vrána na černé peníze? Reportéři Radiožurnálu skrytě testovali rusko-českou pračku. Tomhuhle říkám žurnalistika par excellence!
 • Předseda ČTÚ Jaromír Novák rezignoval. Důvody souvisejí s aukcí 5G a politickými tlaky (Živě). Oznámil to na (Twitter) a je to teda síla! Navazuje na info z 16/01/2020, kdy se do toho začal zapojovat superministr Havlíček (Lupa).
 • V Praze se to pere. Už zase. Takže: Jestli bude zakázka na metro jako e-shop na známky, skončí vedení podniku, říká Hřib (Aktuálně). Co na tom, že tu zakázku nemohl dostat nikdo jiný, protože na to nemá patenty a know-how. Co na tom… Hele, normálně – zlatá Krnda…
 • Tady normálně někomu jeblo. I po tom všem, co se dneska psalo o bezpečnosti, kvalitě, chybách, tak Borovský jede dál doporučení PR týmu z neděle! E-shop na dálniční známky je hotový, ministerstvo ho prověří a do měsíce převezme (ČT). Ale jo, jen do toho!
 • Něco pro studijní účely. Rozhovor s odvolaným velvyslancem ve Francii. Musím uznat, že je to špičkový diplomat. Po přečtení bych mu ruku nepodal, ale jako fakt to je zajímavé čtení (je to dlouhé, doporučuji hlavně poslední třetinu (od nadpisu “Otázka zní, jak zdanit kapitál”). Jen ať se politici bojí. Hnutí žlutých vest je inspirace, říká bývalý český velvyslanec ve Francii (HlídacíPes).
 • Něco nečekaného pro pobavení: Avast prodával data uživatelů svých antivirů za miliony dolarů, mezi zákazníky byl Microsoft i Google (iHned, paywall). Ale bylo to zadarmo, neasi!

Ano, můžete mi za tohle koupit kafe (za $4, to fakt není Starbuck) jako gesto podpory. Ten cíl – do konce listopadu mít 79 patronů – nějak nevyšel. Aktuální počet je: 58. Myslel jsem, že když to neprojde, budu mít víc volného času, neb se na tohle vykašlu. Nevykašlal jsem se a jedu dál. Stojí mi to za to i bez toho “šíleného zisku” z Patreonu… 😈 No, ale podpora potěší…

Staň se mým patronem :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *