11/05/2020 – Zahrádky, další změny rouškování, mladej Falťas a novela zákona o zadávání veřejných zakázek

 • Zajímavá fakta o želvách: největší želvou na světě je mořská Kožatka velká. Může vážit přes 900 kg, běžně pak 600 kilo. Tahle želvička má 2 metry na délku a potápí se i kilometr pod hladinu, kde papá medúzy. A proč želvy? No protože prostě ten bordel tady už nejde zvládat, kašlu na to, budu želvička! 🐢🐢🐢 (TW, pro referenci).
 • Otevřela IKEA. Za dva měsíce se evidentně půlce populace rozpadly skříně, postele, kuchyně a tak dále. Nebo jim jen došly svíčky, těžko říct – Lidé čekali před Ikeou ve frontách již od sedmi ráno (Novinky).
 • My čekali jaro a zatím… Ledoví muži udeří v plné síle (Novinky). Od 600 mnm se čeká 15 cm nového sněhu, fujtajbl vespolek.
 • Budeme rozvolňovat a měnit a prostě klasika – Vláda projedná osud povinných roušek i nákupní hodiny pro seniory (Novinky). Ty hodiny pro seniory prej nevyhovují, že prej nestíhají vařit. To je fakt už telenovela…
 • Každým rozhovorem, či vyjádřením pro tisk, se potvrzuje – Petrklýč je asi odborník, ale mluvit do médií by neměl… Tohle je zase dílo… Roušky sundáme venku v červnu, opět je nasadíme na podzim, míní Prymula (iDnes). Dlouhé. Navrhuje tam i post-apo model: “Já bych navrhoval, aby lidé žili v nějakých menších komunitách. Že se budou například stýkat tři rodiny a další komunikace moc nebude.” A zatím prý nepřemýšlí, že by dělal ministra zdravotnictví.
 • Rozhovor dala i Alenka, pro (Forbes). Schillerová: Omezit pohyb a podnikání bylo moje nejtěžší životní rozhodnutí. Strašně skromná a pokorná paní… A sebevědomí fakt nechybí. No, dejte si.
 • Akademie věd vydává různé časopisy, to jsem věděl, ale že jsou dostupné zdarma online, to jsem nevěděl :) Takže doporučuju zejména Alfa Omega (populárně naučná záležitost). V posledním čísle se dočtete o světluškách, proč je lov mamutů do děr blbost, k čemu je kopřiva a mnoho dalšího (AΩ, poslední číslo, PDF). A celej archiv je tady: AVCR.
 • Tak do půlky června? Hold my beer! Venku možná budeme chodit bez roušek už za dva týdny, říká epidemiolog Maďar (iRozhlas). Situace na bojišti se mění každým okamžikem!
 • Ministr Vojtěch má plán na zrušení roušek. Pokusí se ho prosadit na vládě (Deník). Tak 25. května prej. Takže zatím Maďar vede nad Prymulou. Uvidíme zítra…
 • Otevřely zahrádky. A jako na potvoru přišel studenej Franta ze severu a Česká pošta doručila zásilku “Potopa, adresát: Noe”. Takže ráno bylo ještě 20 a jasno, odpoledne 5 a vlhko. Tomu se říká načasování… No ale alespoň teoretické pokyny pro dnešní den jsou: Pravidla zahrádek přehledně: pijte a jezte bez roušky, oslavy nad deset lidí neplánujte (iRozhlas).
 • Něco veselého: Před 300 lety se narodil ‚skutečný‘ baron Prášil. Německého šlechtice ve filmu ztvárnil Miloš Kopecký (iRozhlas). Bych ani neřekl, že Andrejovi už je tolik…
 • Hotovo, podepsáno. Bankomat, dříve zvaný “občan”, začíná fungovat. Pro městapo. To bude taková sranda! Policisté budou za porušení koronavirových opatření pokutovat na místě, Zeman podepsal zákon (Lidovky). Za desítku na místě, to je něco!
 • Stále ještě mají některá média snahu dělat přehledy “co se smí a co se otevřelo”. No, na druhou stranu – je tak furt o čem psát. Takže: Co se znovu otevírá a co se kde (ne)smí? Přinášíme výčet změn ve vládních restrikcích (Lidovky).
 • Dáme si Efka. Jak mladej Falťas požádal o pozastavení členství v profikorupčním hnutí (6. března), tak vono se to nějak zaseklo. Furt je členem, protože se o tom ještě nejednalo. Ten korona je ale hajzl. Ale tak snad už to je na dobré cestě! ANO ve čtvrtek projedná pozastavení členství Faltýnka mladšího. Jednání se prý opozdilo kvůli viru (Lidovky). Oni to teda spíš nechávali vyhnít (6.3. ještě žádná opatření nebyla), ale aktuálně už to hnije moc (Falťas, Brno, Stoka, atd.).
 • Ťuťu. Vláda posunula přípravu rozpočtu na příští rok, schvalovat se bude až v říjnu (Lidovky). Doba je zlá, chápu. Taky budou volby, že jo. A napřesrok je ve hře schodek dalších 250-300 miliard (to se s těma 300 za letošek nebude hezky vyjímat v tom známém grafu “který ministr nejvíce zadlužil”…).
 • Nikdo to asi nečekal (krom čučkařů a půlky národa) – Mobily Xiaomi posílají citlivá data do Číny. V Česku je používá Úřad vlády i policie (Aktuálně). A posílá to teda skoro všechno. Zlatej Apple…
 • Půlíme – Bitcoin má za sebou historicky třetí půlení, spekulanti čekají na další explozivní růst ceny (E15).
 • Dneska hovořil i Ocelová páteř Hami – Hamáček: ČSSD ukázala, že se umí o lidi postarat. Chceme zpět voliče, jež má teď ANO (Aktuálně). Děsně dlouhý rozhovor. A ten jeho optimismus…
 • Marně hledám v médiích článek o asi nejzásadnější změně zákona za poslední měsíc (i déle) a ono nic. Ani ťuk. Tak to holt musí řešit primární zdroj a (HlídačStátu). Stručně: tak vy nám chcete strkat rypáky do předražených nákupů roušek u firem, co mají jednatele v exekuci nebo v daňovém ráji? OK. Změníme zákon tak, aby to bylo OK! Zrychlený režim nově neobsahuje ověřování dodavatele. LOL, vy nuly!
 • Hodně zajímavá data, hlavně z pohledu “jaká data jde dostat i z anonymizovaných dat”. Už nás to doma nebaví. Podle Atlasu mobility od T-Mobile se naše mobilita v dubnu vracela k normálu (Živě). Tohle se mi hodně nelíbí…
 • Úžasný (a smutný) příběh – Skrýš u pana Musila – Neznámý příběh jednoho z největších hrdinů českého odboje (Respekt, odemčeno). Strašně silné čtení.
 • Ale nekecej – Rusko žádá české úřady o ochranu pro svého diplomata. Je prý obětí štvanice (ČT). To budou mít flastenci bolehlav…
 • Od nového roku se ruší osvobození zásilek do 22 eur od DPH a cla. Je to harmonizace s nařízením EU, takže za tohle Alča fakt nemůže, nicméně jako teda bordel… DPH by mi nevadilo, ale to proclení bude sranda – to máš minimálně 200 za cokoliv (jo, i hračku za 1 USD) a týdný až měsíce zdržení na poště… Hurá! Levné zboží z čínských e-shopů se Čechům prodraží (Novinky).
 • Zvířátka! Ve Zlíně se pokusí obnovit evropský chovný program gaurů indických (Novinky). Takový divný krávy. Sorry, nic lepšího dneska nemám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *