14/05/2020 – Zlevnění testů, tábory, malá korupce a houbičky

 • Zajímavá fakta o želvách: Ačkoliv želvy nejsou zrovna synonymum rychlosti, ty mořské s sebou umí pěkně mrsknout! Kožatky plavou rekreační rychlostí kolem 10 km/h, ale pokud fakt někam chvátají (třeba když se hledá Nemo), tak jim to sviští až 35 km/h (což je také maximální rychlost českého důchodce v žigulíku (rádiovka included) při spěchu do Kauflandu). Rychlé želvičky, no ne? (mimochodem Phelpsovi to plave jen 10 km/h, amatér…)
 • Krnovská nemocnice snížila ceny rychlotestů na tři sta korun (Novinky). Sami od sebe, z původních 2000. Obdobně postupují i další nemocnice, vzhledem k aktuálnímu nařízení (výjezd za hranice a návrat = 2 testy, divadlo – všichni herci testy atd.). Takže ceny už jsou konečně na úrovni, za kterou to kupoval Mynář na zabijačku… PCR (výtěr) testů se to netýká, ty zůstávají drahé.
 • Odpoledne přišlo nařízení z ministerstva – Vojtěch určil cenu za test na koronavirus, Petříček ho chce třikrát levnější (iDnes). Od zítra je maximální cena 1674 Kč za test. Tečka. Jestli jde jen o rychlotesty nebo i PCR, to jsem nikde nenašel. Petříček pravil, že náklady jsou 350 Kč a tak by to viděl na max 500 Kč (to už jsou určitě jen rychlotesty).
 • No a k večeru se ozvaly laboratoře. Jako jestli to je 1674 za PCR i s odběrem, tak se na to vyserem. Protože to je cena pod náklady. (Aktuálně, druhá polovina článku).
 • To je bordel, co? A to teprve začínáme.
 • Docela kompletní souhrn za dnešek – Firmy by měly mít možnost odložit platby sociální odvodů až na říjen, schválili poslanci (iHned, odemčeno). Doporučuju přečíst, pokrývá to většinu změn, senát a tak (OSVČ, s.r.o…). Každopádně nejlepší je to “odložení” – asi se čeká, že v létě nastane naprostý ekonomický boom a každá firma zvládne odvést najednou sociálku za 5 měsíců zpětně…
 • Dobrá zpráva pro rodiče – Dětské tábory mohou začít už od 27. června, dohodli se organizátoři s hygieničkou (Aktuálně). Zase veselá opatření, 100, nebo možná 500 dětí, to je ve hvězdách.
 • Soudy u nás fakt jedou jak fretky, ani sedm let to netrvalo! Exprimátor Hudeček je v kauze Opencard definitivně nevinný, rozsudek je pravomocný (Aktuálně). Jo, to je z doby Palerma ještě, 2012.
 • Dáme Stoku: ANO vzalo zpět rozhodnutí zrušit brněnské buňky. A zastavilo členství Faltýnkovi ml. (Novinky). Efko konečně dostalo ponožku! (žádal o to už 6. března) A ta sranda se zrušením buněk v Brně (via Vokřál a Malá králík) teď teprve dostane pořádné obrátky!
 • Korupční kauza spojená s ANO pokračuje. Malá o korupci věděla už v roce 2017, tvrdí podnikatel (iHned, paywall (mohl by to někdo ze čtenářů odemknout pro ostatní? Dík!)). To je tak roztomilé, prostě profikorupční hnutí. Zlatý králíke, tohle je tak nějak důvod, proč měla být ministryní a furt je v hnití. Věrná.
 • Drsněji dnešní sněm pojali v (Aktuálně) – „Fabulace Vokřála a Malé.“ ANO zrušilo rozhodnutí o rozpuštění tří brněnských buněk. No, tak já snad už jen kávičku…
 • Každá země potřebuje hrdinu. Nejlépe v masce. Tak už máme taky – Česko od katastrofy pomohl zachránit jediný muž, prozradil Hamáček (iDnes). Přišel, ukázal modely, čísla, odešel, do týdne mu uvěřili. A slávu nechce. Ok.
 • A dáme si plukovníka – Prymula: Roušky v bazénech ještě doladíme. Smysl moc nemají (Novinky). Oni teda udělali krásný syntetický titulek z toho minirozhovoru, ale von tak pěkně odpovídá situaci… Přečíst, je to sranda!
 • Taky hodně vtipné – Inspekce zakázala konzervy s jedovatou houbou, k dostání byly v Praze (iDnes). Ztraceno v překladu. Prodejce si přeložil blbě štítky, píše tam “smrž”, ale von to je ucháč. To je spíš taková mykologická sranda – jde o (ex)tržní houbu, která je ale jedovatá (dle aktuálních poznatků, dřív jsme to taky dlabali) bez dostatečné tepelné úpravy. Takže v ČR se prodávat, sbírat a papat nesmí. Ale jinde v rámci EU (Finsko třeba) je to OK (zvlášť v pasterované úpravě). Tohle někdo nedomyslel s tím volným pohybem zboží :)
 • Příjemné čtení, hezký rozhovor – Díky buskingu vydělávám asi víc, než bych měl, říká hudebník Jakub Ondra (iDnes). Prej byl v Eurovizi, ale neznám, prostě to je cool týpek.
 • A dáme si umění – Superdetailní sken obrazu Noční hlídka od Rembrandta odhaluje každý tah štětcem. Můžete se na něj podívat online (Živě). Neskutečné, ale fakt neskutečné! Celkové rozlišení obrazu je 44,8 Gpx (231 250 × 193 750 bodů), což odpovídá jemnosti 1270 ppi. Jeden pixel tak zachycuje 20 µm z obrazu. Wow! A ten sken má stovky GB.
 • Divadlo se vrací! Je poněkud zábavné, že první představení (v rouškách) byl Boss Babiš (sic!), což je adaptace Kmenty (sic!) od rebelů z Prahy (sic!), co hrajou i další protirežimní (sic!) věci. A článek vyšel na (iDnes) (sic!) – Jablonecké divadlo jako první přivítalo diváky, uvedlo satiru o Babišovi.
 • Včera jsem psal “Ví vil sí”, tak dneska už máme “clír” – Ministryně Schillerová utekla před otázkami CNN Prima NEWS v angličtině (CNN Prima). Jak vyfičela! To je nádherný!
 • A už jen rychle: Rodiče napíšou důvod a získají ošetřovné. ‚S kontrolami nepočítáme,‘ říká šéf správy sociálního zabezpečení (iRozhlas). Ono by to šlo kontrolovat jen těžko, že jo.
 • Chmurné obavy se nepotvrdily: Ledoví muži sady nezmrazili (Novinky). Hurá! Sice mrzlo, ale ne tak moc. Zahrádky (zdravím Otravu!) maj kliku a snad už i klid.
 • A jedny kulatiny: Tyčinka Deli slaví narozeniny. Oblíbené pochoutce je už čtyřicet let (iDnes). Dlabu to celej život, tvl…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *