18/06/2021 – Ústavní změny, fyzicky bydlí, bohorovný Borovský a šum Šumana

  • 80 let dnes oslavil Václav Klaus straší, k významnému jubileu mu přijel popřát i současný hradní rezident, oslava na Hradě byla důstojná, VKst nevyloučil svou kandidaturu na prezidenta. Tak všechno nejlepší a zlý pryč… Exprezident Václav Klaus slaví osmdesátiny. Poblahopřát na Hrad mu přišli Strach, Duka i Nečas (Lidovky). V galerii zajímavé osobnosti.
  • Ke včerejší drobné finanční korekci dotací se dnes bohorovně vyjádřil Karelᴷᵃʳᵉˡ pro (iRozhlas) – Nic mimořádného, říká k půlmiliardové pokutě Havlíček. Na řešení je prý dost času, navzdory ultimátu. Pohoda, jazz, Agrofert. Ono teda normální řešení by bylo ty korekce uznat, sporné dotace odebrat a dát je jiným podnikům (a nic by se EU vracet nemuselo), ale to ne, to Borovský se prostě chce hádat a riskovat, že se to vracet bude…
  • Konečně se něco děje ohledně slavných “Šumanovo nahrávek”, policie maká! Oh, wait… Policie kvůli twitterovému účtu Šuman žádá o pomoc Google (Neovlivní). Jo tak, ono je zajímá, kdo to zveřejnil, nikoliv “co na tom je”, tak to su klidný…
  • Ač se to ani nezdá možné, tak ve Sněmovně se výjimečně našla ústavní většina (přesně 120, na chlup, ODS se zdržela). Sněmovna změnila Ústavu, podpořila zavedení klouzavého mandátu (iDnes). Pro nás to znamená, že příští premiér Bartoš se bude moci (nikoliv muset, jak bylo v původním návrhu) vzdát mandátu poslance ve prospěch dalšího v pořadí. Dobrá změna, to podporuju.
  • I další ústavní změna prošla – Poslanci schválili ústavní zakotvení práva bránit život se zbraní v ruce (iDnes). Tady je naopak mnoho povyku pro nic, neb se víceméně nic nemění (až teda na jednodušší rozhodování o přiměřené obraně, kde to bude nyní ve stylu “a + ústavní právo”). I další hlasování v parlamentu bylo zajímavé (v článku popsáno, ukončení pandemické pohotovosti neprošlo).
  • Na zdanění a clení malých zásilek z Číny nakonec nebyl čas (už rok to je na pořadu schůze, schváleno až začátkem června) a tak stále ještě za blbinu za 40 Kč z AliExpressu nebudeme platit pár stovek navíc za její měsíční rekreaci v depu České počty… Až časem. Zásilky z Číny budou bez daně i po prvním červenci, novela má zpoždění (iDnes). Ale vzhledem k tomu, že Senát to nejspíš schválí 1. července a rezident, pokud bude exhumován včas, to obratem podepíše, tak to může klidně začít platit třeba 3. července.
  • Ani po vyfičení z ministerstva nedaj chudákovi realiťákovi pokoj… Fyzicky tady bydlím, přesvědčoval při privatizaci Arenberger. Energie však téměř nevyužíval (DeníkN, paywall). To já už spíš jako perličku na odlehčení, s těmi elektroměry je prostě sranda. Ale co už – meje se v práci celej den, topit nepotřebuje, svítí svíčkama (romantika, voe), prostě šetří, no…
  • Jo, tohle by teprve byly animal wars! Na Zemi žil obří nosorožec vyšší než žirafa. Číňané objevili dosud neznámý druh starodávného savce (Lidovky). Roztomilé zvířátko! Sedm metrů, 21 tun… (pro představu: výška jako 3,5 tapíra postaveného na chobot, váha jako 16,28 Fábií (via Václaváky))
  • V tradici “něco vyhlásíme, jako že možná” a pak to budeme projednávat pokračuje i Ken, takže: Konec respirátorů o prázdninách? Zatím nejisté, upozornil Vojtěch (Novinky). Ačkoliv na začátku června říkal, že od července bude po respirátorech, teď už teda jako třeba možná… Líbí se mi ta jistota a plánování, co tu máme…
  • Zrušme trafiky, volme profíky! Tak šup: Exministr Ťok zřejmě získá další funkci, míří do firmy ČEZ (SeznamZprávy). Už je líp!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.