16/05/2022 – Bude bouřka, pražská náplavková prohibice, Bečva bublá a přečtěte si Pravdu

 • Tak jdem na to. Dneska standardní přehled a speciál na závěr. Přeložil jsem pro vás nejčtenější komentář/fejeton/(nebo co to je) za poslední týden na ruském webu Pravda. Psala to Ludmila Chertková, to je takovej ruskej Erik Best. Doporučuju přečíst celé, zejména druhá polovina je výživná. A tohle čtou Rusové, no.
 • FOTO: Pražská zoo představila nový pár ohrožených luskounů (Novinky) – Žvížátka! Dobrou noc.
 • Učená společnost ocenila osobnosti věnující se popularizaci vědy, cenu získal i Petr Koubský (Denikn) – Zaslouženě. Gratuluji! – Podle Učené společnosti mu medaile za zásluhy o rozvoj vědy patří proto, že se „stal jednou z nejvýznamnějších tváří na poli popularizace vědy“.
 • ‚Vážná chyba s dalekosáhlými důsledky.‘ Moskvě vadí možný vstup Finska a Švédska do NATO (Irozhlas) – Tak jste to neměli způsobit, blbouni… Každopádně on váš postoj už stejně nikoho nezajímá. Teď už ne.
 • Hrozí silné bouřky s krupobitím, varují meteorologové (Novinky) – Klasika, furt nějaká pohroma. Ještě že jsem byl línej a ještě nevysadil ven rajčata, to bych měl po #rajčatokalypsa…
 • Na tisícovce míst v Praze včetně náplavek byl mohl v noci platit zákaz pití alkoholu (Novinky) – Evidentně způsob plnění rozpočtu zaměřený na turisty (od bezdomovců si nic nevezmou, že…). Krom zákazu od půlnoci do 9:00 na náplavkách (s platností od 1.7.) se o 200 (na 1000) rozšiřuje seznam místa s úplným zákazem, přidává se zákaz v okolí 100 metrů kolem zastávek MHD (což, vzhledem k hustotě sítě znamená pomalu půlku Prahy) a jako bonus člověk ani nemusí pít, stačí, když má otevřenou láhev (o kelímku se zpráva nezmiňuje). To bude penízků…
 • Patočka, Vlasatá: Otrava Bečvy: Soud strhal obžalobu. Má-li se případ vyšetřit, musí konat vláda (Denikreferendum) – Jako by tady zase něco šumělo… Ajaj. Dlouhý článek a maj zdůvodnění od soudu. Stručně to nejde, tak jen v bodech: nejsou tam důvody pro obžalobu Energoaqua, v zadání posudku bylo “‚zpracování znaleckého posudku k příčinám, vzniku a následkům havárie na odvaděči spol. ENERGOAQUA‘. Úkolem znalce tedy nebylo zjistit původce havárie na řece Bečvě, ale sám policejní orgán v podstatě jako původce havárie označil stíhanou společnost”, z hodnocení soudu vyplývá, že společnost DEZA byla vyloučena s argumenty, které nelze pokládat za dostačující, kritika znalce, totální zdrbání posudku a argumentace, prostě – zpět na start. Brabec? Polib sysle!
 • Migrující želvy mají podle vědců špatný orientační smysl. Po cestě do cíle se minou i o tisíc kilometrů (Irozhlas) – Tak to dopadá, když si jako navigátora najmete Dory… Zvířátka splněna.
 • Stát domácnostem přispěje na energie přes speciální tarif, slíbil Síkela (Idnes) – “Přesné propočty a nastavení tarifu zatím ministerstvo chystá, na vládu by chtěl materiál Síkela přinést během několika týdnů”. A není to zbytečně brzo? Jinak teda, teoreticky, má jít o plošné snížení cen do určité výše odběru, nad ní už tržní cena. Teoreticky. Uvidíme tak v červenci, počítám.
 • “Nedělá ze sebe vola a myslí na nás, kauzy neřešíme.” Babiš vyjel karavanem za voliči (Zpravy.aktualne) – Obytčák vyjel na kampaň, teda na výlet. Tohle je opravdu zajímavá reportáž z místa – jak to tam vypadá, jaké jsou reakce a jak maká (maká fakt, nasazení neskutečný). Dejte si i galerii fotek, tam jsou další citace a popisky. Stručně: jestli se nějakej další kandidát neprobere a nezačne makat na kampani, tak to bude při volbě prezidenta dost na náhodu a natěsno…
 • Musk nevyloučil převzetí Twitteru za nižší cenu (Novinky) – Co jsem říkal? :D Šikovný Musk, jde na slevu. Podle něj je 20 % účtů spam/bot, ne 5 %, jak tvrdí Twitter. Tak se bude smlouvat (a akcie dále padají).

Překlad (není to doslovné, nejsem google a snažím se o zachování ducha textu (vysvětlivky jsou v závorkách (kurzívou)) komentáře Ludmily Chertkové na (Pravda.ru). Nechávám to zcela bez komentáře a v původní podobě, názor si udělejte sami, věřím, že mě nečtou intelektuálně nesmělí jedinci. Jako vhled do Ruska mi to přijde zajímavé a podnětné (a ne, nebudu to dělat pravidelně, v tomhle je hodina práce a nesnáším azbuku…). Příjemné čtení přeji:

Za intimní problémy německých žen může i Putin

Zákeřný Putin připravil německé ženy o jejich malé intimní potěšení. Jak to všechno zvládá?

Na Rusko bylo uvaleno tolik sankcí, že je na čase podat přihlášku do Guinnessovy knihy rekordů. Počet sankčních opatření, která na nás byla uvalena, přesáhl deset tisíc, a téměř denně přibývají nové položky na sankční seznamy s různým stupněm stupidity. Jedním z nedávných příkladů je seznam dvanácti osob, na které Spojené království uvalilo sankce za “údajné napojení na ruského prezidenta Vladimira Putina”. Haili-bliley (posměšný mem – jakože možná vlastně asi, viz wiki) v celé své kráse.

Když se dlouho díváš do propasti…

Překvapivě se však z nějakého důvodu nářek ozývá téměř výhradně ze strany Západu.

“Deset milionů Britů bude brzy stát před volbou, zda zamrznout, nebo zbankrotovat. Kvůli sankcím proti Rusku už mají problémy s placením účtů za topení,” píše britský Daily Mail.

Maria Linnhoffová, předsedkyně německé asociace nezávislých cestovních kanceláří, přišla s nečekaně neotřelým nápadem. Navrhla, že by němečtí důchodci mohli trávit zimu v teplejších krajích, aby ušetřili na spotřebě plynu. Například na Mallorce, v Tunisku nebo v Turecku. Vláda dokonce souhlasila s tím, že za tuto zimní rekreaci zaplatí 500 eur na osobu. Ale letenka a ubytování v průměrném hotelu na 50 dní na Mallorce by důchodce stála více než 1300 eur.

Evropský tisk neúnavně zásobuje čtenáře užitečnými radami, jak ušetřit. Zvláště se vyznamenalo německé vydání časopisu Bild. Pohotově informovalo o škodách způsobených častým mytím, zejména mýdlem, a uvedlo geniální radu “umývej se jako kočka”. Jen by mě zajímalo: jak? Olizovat si podpaží a genitálie? Ale člověk není kočka, nebude se tak moci ohýbat, a obecně to vypadá jako slavný německý “Das ist fantastisch” ve zvrácené podobě (zase nějakej mem/frazém, tohle už neznám, nic milého to nebude).

Skutečnou třešničkou na dortu však byla následující zpráva z téhož vydání:

“Německé ženy stráví při sprchování v průměru 660 minut ročně zábavou a relaxací (víme, co tím myslí, že ano?), což představuje obrovské náklady na vodu navíc. Upřímně, kdo si to může dovolit? Takže intimní hrátky ve sprše jsou čistý luxus,” tvrdí autor článku se vší vážností.

A americký prezident Joe Biden má na všechny evropské, a dokonce i americké, problémy univerzální odpověď: za všechno může Putin!

To on zvýšil ceny v Evropě a Americe: u benzínu, potravin a energií, jak jinak. Putin je vinen tím, že Západ hromadně vyváží na území Ukrajiny k bezplatné recyklaci své zbraně, z nichž většina je buď zastaralá, nebo nefunkční. Ten samý Putin nepustí “chudáky” Ukrajince z Azovstalu. Za nadcházející potravinovou krizi může rovněž Putin. A je jistě Putinovou vinou, že německé ženy jsou nyní ochuzeny i o tyto drobné radosti. K tomuto “seznamu absurdit” lze přidávat další důležité body donekonečna. V Rusku na toto téma dokonce existuje báseň (nebudu to přebásňovat, nejsem Nohavica, jen doslovně): “Kočka opustila svá koťata, může za to Putin“.

A ve světle posledních informací jsme my, Rusové, s naším zdravým cynismem poupravili známou písničku (to samé jako výše): “Neznám žádnou jinou zemi, kde by se člověk tak často koupal.”

až se z propasti na tebe budou dívat Rusové

A co vlastně Rusko? Jak zvládá všech těch deset tisíc “pekelných sankcí”?

 • Když Západ kolektivně zmrazil ruské zlaté a devizové rezervy a posměšně volal po “technické platební neschopnosti”, ministerstvo financí vystoupilo s prohlášením a vlídným hlasem vyjádřilo ochotu zaplatit za eurobondy v rublech. Téma technické neschopnosti pak tak nějak tiše zaniklo.
 • Když zahraniční podniky jeden po druhém začaly křičet, že z Ruska odcházejí, ahaha, Rusové zůstanou bez všeho, co vyrábíme, a nezaměstnanost bude jako hrom, vystoupila vláda a tiše vyslovila slovo “znárodnění”. Načež se zahraniční obchodníci stáhli a zamumlali: “Myslím, že jste nás všechny špatně pochopili. Neodcházíme, jen upravujeme logistiku a vracíme se rovnou na trh!“
 • Když hysterické veverky (zase nějakej idiom, asi jde o naše „křečky“) a spekulanti začali vykupovat z regálů všechno, ministerstvo zemědělství a ministerstvo průmyslu jasně vysvětlilo, že cukru má země tolik, že se může s ním slepit, a pohanky je dostatek – všechno je a bude, a pokud jsou s něčím dočasné problémy, tak se v blízké budoucnosti vyřeší. Pak se přidal Federální antimonopolní úřad a pohrozil spekulantům. A obchody byly opět zásobeny, tak si běžte znovu nakoupit.
 • Problémy, kterým se v předchozích letech nevěnovala náležitá pozornost, zejména kvůli “efektivním manažerům” typu “proč bychom měli vyvíjet vlastní (technologie), když si je můžeme koupit na Západě”, se nyní řeší prioritně. A od zodpovědných po tom bude vážná poptávka, protože to potřebuje celá země (tohle líp nepřeložím).

A tak dále. A nejhorší na tom je, že všech těchto deset tisíc pekelných sankcí nepohnulo s postojem Ruské federace v zásadních otázkách ani o milimetr a nijak neovlivnilo průběh speciální operace na Ukrajině. Navíc zatím převládá pocit, že sankce neuvalil Západ na Rusko, ale právě naopak.

Jak je ten Putin záludný! Jak to všechno zvládá?

2 odpovědi na “16/05/2022 – Bude bouřka, pražská náplavková prohibice, Bečva bublá a přečtěte si Pravdu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *