14/04/2019 – Sucho, po nás potopa, Alenčina virtuální realita a zase ty průzkumy

 • Michal Bláha uvolnil zdrojáky Hlídače (státu) jako opensource (Lupa). K dispozici na (Gitu), palec hore!
 • Středula se obul do vlády, to neděláš dobře, Josefe… Dlouhý rozhovor na (Hospodářky, paywall). Že není koncepce, že vláda straší, a tak dále. Nic nového pod sluncem, ale když už to došlo i Středulovi…
 • Piráti a TOPka se perou. Ne zas, ještě furt. Pražská koalice si povídá přes média, ráchá se furt v těch prázdných bytech, pere se špína. Dneska zase vytáhli na steč Piráti (iDnes). A Rypáček Stuchlík se baví, Vy volové! Únavné a naprosto k ničemu, volby už byly, nechte toho…
 • Je sucho a ještě asi bude. Že už se někde (Beroun třeba) omezuje maximální denní spotřeba vody (iRozhlas), to asi nechá ledaskoho chladným. Ale že je ohrožena kvalita a sklizeň ječmene (Novinky), to je katastrofa. Pivo, neasi!
 • Tak nám rozpustili poslední rezervy, paní Schillerová… Výsledek pokladního plnění rozpočtu za březen je -9,24 miliard (o 25,5 miliardy horší než loni), ale to jen díky převedení 18 miliard z “privatizačního fondu” natvrdo do rozpočtu (takže reálně o 43,5 miliardy horší než loni). (iRozhlas) Kde je těch 200 miliard, co leží na zemi a stačí je zvednout? Kde jsou ty desítky miliard z EET a KH? No, asi tak…
 • Situace je o to zajímavější, že šlo prakticky o poslední rezervy (ve fondu bylo k 1.1.2019 22 miliard), takže dál už brát není kde a převedli to do rozpočtu ne na konkrétní účel, ale k zalátání díry.
 • Zatímco u nás se testuje letadlo s názvem “po nás potopa”, v Kalifornii otestovali největší letadlo na světě (to ještě trumfneme…), které má časem vynášet rakety před startem do kosmu (iRozhlas). A Elon Musk nebude mít co žrát…
 • Jo takhle, tak loni byl ten rozpočet v plusu, protože přišlo navíc 20 miliard z EU, aha. (iDnes) No, furt to nesedí, furt to nesedí…
 • Zvířátka – chovatele zabil kasuár. Na Floridě. To je takový malý ptáček. 60 kilo. (Echo) Ideální domácí mazlíček. Snad ani nechci vidět jeho hnízdo.
 • No, hnízdo… Na aktuálně probíhající vyšetřování Pána z Čapího Hnízda (ne dotace, tentokrát reklama, ale ono je to jedno) se podíval (Reportér). Pohoda, jazz. Investovaná částka do reklamy odpovídá cca 1100 bilboardům vystaveným na Čapáku po dobu pěti let. No, to by pod nima nebyly vidět ani ty surikaty…
 • Vysokorychlostní tratě. Jako u nás! Jako fakt! Prý koupíme (jako správa želez-nic) specifikace od Frantíků a bude se u nás stavět podle standardu TGV. (Novinky) A pak, že se dneska nezasměju. Nicméně stínový ministr dopravy za surikaty, Kolovratník, už o tom nadšeně informuje na Twitteru několik dní. On je taky užitečnej.
 • Kantar a výsledky průzkumu – ANO roste, SPD padá, tomu se říká “smíšené pocity”… (Novinky) No, ona ta metodika je dost pofidérní, počítá jen voliče, kteří deklarují, že svůj názor nezmění. A každý měsíc je ten vzorek menší. Celý průzkum, včetně metodiky, zde: (ČT)
 • Facebook měl dneska pár výpadků, klasika. Lumen Volný, aktuálně volný, z toho vyvodil, že FB zavádí nové cenzurní algoritmy. Což se mu potvrdilo, když nemohl najít na své stránce čudlík “volat Chocholouška”. Já ho žeru! (teda jen do té doby, než mi dojde, že navrhuje a schvaluje zákony…)
 • Neděle, takže Čaulidi. Dneska PR tým nasadil těžké zbraně už v první větě – Milující otec si udělal výlet za dcerou do Španělska, u které žije jeho milovaná fena Ella, která dnes slaví 8 let. Ano, i fotka se psem u dortu tam je. Netváří se moc šťastně, ten pes. Souhrn: Kvalitně vytěžena schůzka se Petrem Němcem (už si o exekucích něco zjistili, takže nepíšou blbosti. Jen ten posun od “zastavili jsme 200 tisíc exekucí” k současnému “pracujeme na tom, jak by možná mohly soudy zastavovat exekuce” je dost brutální (ale to bylo před 14 dny, to už si pamatuju akorát já…)), pochvala pro Ťoka (zaslouží si odpočinek, zlevnil dálnice, postavil a zahájil stovky kilometrů, byl tam nejdéle (hele, Máro, fakt to napíšeš takhle na férovku vedle sebe? Počty a délka mandátu? No jo, ono to cílovku netrkne, chápu.) Atd. Prosté óda), óda na Havlíčka (“o něm čtete v hlášení častěji než o mně” (haha, krásné) a současně krásně pomlčel o Novákové, jen: “Druhá výměna je na pozici ministra průmyslu a obchodu, kde odchází paní Marta Nováková a střídá ji Karel Havlíček”, nic víc. O Ťokovi jsou tam tři odstavce), starosta Mostu je za hajzla (tomu dokonce věnoval ještě jeden status. Nemám kapacitu to zpracovat, odporné i na Máru. Třeba nějaký novinář to porovná s tou tiskovkou?), startupy (nerozumí tomu, ale podporuje to), maká, gratulace Charanzové, levná data, cestopis, Brexit, pokec s Čínou, daňová kobra. No, stačí.
 • Zvířátka: Matyáš. Narozená žirafa. ZOO Praha. (iDnes) Tento bod má stejnou informační hodnotu jako předchozí (no, vyšší…), akorát k tomu stačilo 5 slov.
 • Vizualizaci “po nás potopa” přineslo (Živě) :) Ten model je naprosto k ničemu, ale popsané postupy práce s open-data se hodí, dobré čtení. A představa, že budu mít pár kiláků od chaty oceán, je prostě nádherná (teda až se vyčistí od těch zbytků civilizace, že jo).
 • Na závěr Šílena. Já už fakt nevím, jestli to dělá z přesvědčení, nebo pod nátlakem. No, jako kotě na hraní se mi furt líbí:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *