06/11/2019 – Schválen rodičák i balíček, stávka školská, Andy dlabe na parlament a sup Ken

 • V tento den, aneb historické okénko:
  • Vymřeli Rožmberkové (1611),
  • Narodil se Jiří Žáček (1945),
  • Zemřel Petr Vok z Rožmberka (1611, kdo by to čekal, že to vyjde tak přesně na rok a den) a Vladimír Jiránek (2012),
  • Svátek má Liběna a připomínáme si Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů, ups… (úplně to vidím: Hele, ten granát šoupni o 50 m doleva, ať netrefíš sysle!)
 • Daňový balíček a rodičák. Ještě dopoledne to vypadlo na další pat: Vláda se zvyšováním daní opět narazila ve Sněmovně do opoziční zdi (Novinky)
 • K večeru už to prošlo. Všechno (akorát pár změn schváleno, ale klid – pojišťovny tam zůstaly). Sněmovna schválila zvýšení daní na alkohol, tabák a loterie (Novinky). Takže krabka o 10 kaček dražší, to si bude rozpočet čvachtat. Mně to je jedno, ale jsem zvědav, komu budou nadávat voliči Budelípa… Asi Kalouskovi.
 • Oh, wait… Jak je možné, že se schválil balíček i rodičák, když mimořádná schůze k těmto bodům byla přerušena (o třetím čtení se může jednat jen do 14:00) a následovala běžná schůze? No, tohle je zajímavé (pokud bude zájem, rozepíšu to na Patreonu (mrk, mrk)), no jak – koalice ANO, KSČ a ČSSD si trošku zapodváděla (minimálně jednou, spíš 2x jednali v rozporu s jednacím řádem (tj. protiprávně)) a prostě prohlasovali, že Kalousek bude držet hubu, ostatní ani nebudou šoupat nohama a dýchat nahlas. No a po té, co popřeli principy parlamentní demokracie, to prosadili snadno svou většinou. Pro zájemce jsou to tyto stenoprotokoly (36. schůze (přerušení a hlasování o zařazení na 9.15 v pátek) – (PSP) a pak 35. schůze (6.11., navazuje, zařazení nových bodů a odebrání slova Kaldovi) – (PSP)). Uf.
 • Makačenko Ultra Turbo se dnes cítil tak omezován v práci pro blaho lidu, až prohlásil, že už nebude chodit do práce. Fakt: Babiš nebude chodit do Sněmovny. Před vstupem do politiky sliboval pravý opak (Novinky). Jen bych drze připomenul, že vláda je (stále ještě) odpovědná Sněmovně (ne naopak), ale to asi taky brzo zrušej, to je přeci přežitek.
 • Stávkovalo se. Na školách. Tiskem to moc nerezonovalo. Takže: Stávka po česku: Nikdo neví, kolik škol je zavřených (Novinky). Odbory říkají polovina škol, Plaga mluví o desetině. Stejně na to sere Bílej Tesák.
 • Krátký rozhovor s Klukem z plagátu. Vousatá pleš korigovala to prohlášení o 10 % – jedno slovo navíc a jakej to je rozdíl: Na učitele se dvacet let kašlalo, říká Plaga. Podle něj se do stávky zapojila někde jen desetina škol (iRozhlas). Perlička: “Z financí jsem odcházel s tím, že sice nemám 15 procent pro rok 2020, ale mám 10 procent pro rok 2020 a zároveň závazek růstu o 9 procent v roce 2021. Takže jsem přicházel s 15 procenty na rok 2020 a odcházel s 19 procenty na roky 2020 a 2021.” Teda, já bych tu povinnou maturitu z matematiky radši nerušil, když na to tak koukám…
 • Druhá strana: Podle odborů se do protestu zapojila víc než polovina škol v Česku. ‚Odmítáme, že je stávka zpackaná‘ (iRozhlas). Tak stávka byla pěkná, co z toho?
 • Změny v Bonzačce pokračují. Teda nepokračují, Klekánička stále nevěří, že by někdo mohl používat roboty. Jo a taky věří, že účtenky na 0,01 Kč mohou být reálné… Tahle důvěra je krásná. Ájo, měl bych na prodej jeden Karlštejn, chceš? Levně, ale spěchá to… Takže: Změny v účtenkovce? Doklady za halíř Schillerová nezakáže, problémy chce řešit ‚individuálně‘ (iRozhlas).
 • Kňůčedník ze včerejška (ohledně NY Times) podrobněji: Babiš k článku New York Times o zemědělských dotacích: Zmanipulované, nesmysl. Já to odmítám (iRozhlas).
 • Listopad – Ministerstvo vnitra navrhuje vládě pozastavit činnost Listu Jaromíra Soukupa (Minuta). Důvod? Neustavili dosud orgána. Teda orgány.
 • Šikovná služba, zvláště takhle před slevovým šílenstvím – Hlídač Shopů výrazně rozšířil počet sledovaných eshopů a spustil webovou verzi (Lupa). Stahujte, instalujte, používejte.
 • Vesmír není plochý. Nová studie přišla s překvapivým objevem (Deník). Hele, a není to jedno? Chleba levnější nebude… Ups, pardon, právě jsem se vrátil z Novinek, ještě to nevyprchalo… Zajímavý článek.
 • Zemřel Jan Stráský, poslední premiér federální vlády Československa (ČT). Já už ho nepamatuju, jen z knih a novin, zpětně.
 • Jako by nestačil Hřib… Exprimátorka Krnáčová chce šéfovat pražskému magistrátu, přihlásila se do výběrového řízení (Lidovky). Ale tak proč ne – transparentní je, komunikaci s advokáty posílala i protistraně, že jo.
 • Tohle bude fajn: V rádiích na výročí revoluce v 17:11 zazní Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové (Lidovky). Snad to nevyrazí Ovčáček vypnout, jako posledně…

Ano, můžete mi za tohle koupit kafe (za $4, to fakt není Starbuck) jako gesto podpory. Ten cíl – do konce listopadu mít 79 patronů – nějak nevyšel. Aktuální počet je: 58. Myslel jsem, že když to neprojde, budu mít víc volného času, neb se na tohle vykašlu. Nevykašlal jsem se a jedu dál. Stojí mi to za to i bez toho “šíleného zisku” z Patreonu… 😈 No, ale podpora potěší…

Staň se mým patronem :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *