14/01/2020 – Křeček, e-shop za 400 mega, radary za 1,5 mld a připomínky stavební

 • Dneska celkem klid, jen 12 odkazů, tak vzhůru k návratu na pravidelnější publikaci (hele, mě to štve víc jak vás, už jsem zmeškal The Flash a Arrow).
 • Půlmiliardový tendr na vládní tryskáč má vítěze, ten ale se zakázkou ještě počítat nemůže (E15, paywall (a sakra striktní)). Nic moc zajímavého, jen tam je opět odvolání. Dávám pro referenci, zejtra s tím přijdou další média.
 • K té Benešovské nemocnici – Na nemocnici v Benešově útočil ruský virus Ryuk. Jermanová odmítá, že by někdo požadoval výkupné (iRozhlas). Ono to vypadá, že nešlo o nějaký cílený útok, spíš někdo klikl na něco, na co neměl.
 • S tím se pojí žalobička: Milion chvilek chce od Filipa omluvu kvůli spojování s kyberútokem v Benešově (Novinky). V komentářích standardně nablito. Fakt, že soudruh Falmer si něco vycucal z prstu (nebo busty Stalina, to spíš), je daleko zajímavější, ale komentátorům nedojde – vidí tam Chvilkaře a jedou.
 • Miliardovou aukci kmitočtů 5G ohrožuje odklad, hlásí (E15). A to zrovna dneska, když včera Borovský na Twitteru ohlásil, jak to všechno krásně šlape…
 • Kdo bude navržen Hradem na ombudsmana? Ještě včera šlo info o Valachové. Dneska už nejde: O kandidatuře na ombudsmana nyní nemohu uvažovat, uvedla Valachová. Zmínila tři důvody (iRozhlas).
 • Ono je to ale jedno, Mlhoš dneska promluvil a že navrhne Křečka. Potřetí. Inu – do třetice všeho dobrého, že? Po Válkové už tam schválí kohokoliv, imho. Zeman stáhl nominaci Válkové a na ombudsmana navrhl Křečka. Už potřetí (iDnes).
 • Hezkou analýzu AirBnB mají (Novinky). Akorát to neotvírejte na mobilu, strašně velký to je a ta mapa stejně nefunguje (na mobilu, chybí tam tlačítka pro pauzu, animuje to furt). I na počítači to je prakticky nepoužitelné, moc údajů… Ale dobrá práce!
 • Říkal někdo “stavební zákon”? Jo, pomalu každej. A tak k tomu “bude to brzo, sešlo se jen pár připomínek” dodejme realitu. K vlajkové lodi vlády se sešlo pouhých 8000 připomínek. Nejvíc v historii (ať se bavíme o jakémkoliv zákoně). I supervýkonná surikata, jakou je Dostálová, si na to musela vzít dva měsíce navíc. To je tak, když si necháš napsat zákon developery, Kláro. Jsem zvědav, jak to PR tým bude žehlit v Čaulidi, protože tohle je unikum. Prosím (Respekt) – Závratných osm tisíc, stížností je příliš mnoho, do sporů o klíčovou normu se osobně vkládá premiér.
 • Jednání vlády byl dneska dost drsné. Řešily se stravenky, zálohové výživné (max 2 roky), zrušení superhrubé (Hami proti, zvedlo by to zdanění (ale hele!)), Válková (Brabec se jí zastal, zvláštní (ale ono vlastně: Brabec? Zde! Polib sysle! Ano šéfe!)), prostě drama. Zálohované výživné nepřekročí 3000 korun, vyplácet se bude dva roky (iDnes).
 • Zvířátka (a není to Brabec) – Velbloud v Rusku blokoval vlak a nehodlal uhnout. Stal se hitem internetu (Deník). Roztomilé.
 • Tohle je taky roztomilé: Obrana se spletla, radary od Omnipolu budou stát dvakrát víc. Celkem 1,5 miliardy (Novinky). Odhadovaná cena byla 780 mio. Co ten rozdíl? No, detail – použili pro odhad ceníky z roku 2015. K tomu snad není co dodat. Jsme schopný národ, jen…
 • A jedeme dále – E-shop na dálniční známky (+4 roky provoz a callcentrum) bude stát 401 mio. Fakt! A bylo to zadáno bez soutěže, protože, a teď se držte – utajovaná data. E-shop dálničních známek bude stát přes 400 milionů (Novinky). Co na tom, že by to 50 mega spravilo s přehledem. Držte se dál. Nebo si sedněte. Ta utajovaná data jsou SPZ vozů tajných služeb, které pochopitelně neplatí mýto! (HlídačStátu, Hlavenka). Každý, kdo nemá hlavu jen aby mu nepršelo do krku, by to vyřešil zaplacením toho poplatku za těch pár desítek vozů přes nějaké fiktivní s.r.o. (nebo tak něco). Jen u nás se to vyřeší stonásobným předražením zakázky, prověřenou firmou bez výběrka a speciálním registrem aut, co jezdí “zdarma”. Mě vomejou…
 • Jednání trvalo dlouho, ale Koalice se shodla na podobě zálohovaného výživného (Novinky).
 • Ještě toho nemáte dost? Tak si dáme průzkum. Volební. STEM. A je to tady – Volby by vyhrálo ANO, Trikolóra zcela propadla (Novinky). To ANO má 33,6 %. Je to marný. Ale zase, podle průzkumů STEM to je pokles o 1,3 p.b. u ANO, naopak nárůst o 1,7 u ODS. A rostou i Piráti, TOP, KDU, naopak padá SPD (dost) a STAN. Ale ono to je v rámci statistické chyby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *