05/02/2020 – Škrtneme závazky NATO, vyšším zdaněním k levným bytům, Moskvič neodstúpí a beretta

 • Na úvod si dáme pana Nespalu. To je ten právník, co zastupuje ulhanou hlavu státu v kauze “Peroutka”. Krom toho, že je právník, tak je také slizoun k pohledání (Rozhlas) – Podle něj je Peroutkova vnučka podnikatelka, o které před pěti roky nikdo nevěděl. „Těžko říct, jak byl před pěti lety znám sám Ferdinand Peroutka u široké veřejnosti… Prostě žalovat se musí umět, potom lze dosáhnout výsledku.“
 • Ač to schválila vláda, Al Čapone za to nemůže – Já tam nebyl. Babiš hází žalobu na Evropskou komisi na právníky (Novinky). Sranda je, že v tu chvíli na vládě opravdu nebyl, během projednávání toho bodu odešel, za dveře, aby neovlivňoval. Tady už fakt nejde dělat politickou satiru…
 • Kremlík odvrací kritiku, že by ohlásil úplatek jen esemeskou. ‚Stalo se to na osobním jednání,‘ píše v dlouhé SMS (iRozhlas). Tady už fakt nejde dělat politickou satiru… (v tom článku je kvalitní souhrn dosavadního dění, dopo)
 • Soudruzi jsou vytrvalí – KSČM chce opět zrušit lustrační zákon (Novinky). Ono, upřímně řečeno, ten zákon je už fakt k ničemu, stejně neplatí pro vládu… (ač dřív platil, teda neplatil, ale bylo to zvykem dodržovat i pro členy vlády. A pak přišel Mlhoš, Sobotka a pár kluků z KDU a šup, máme tam Bureše).
 • Trvalo to několik let, ale začíná se mravenčí práce Janka Rubeše vyplácet – ČNB vzala licenci třem provozovatelům směnáren v centru Prahy (iDnes). Sice jen pár provozoven (PEMEX change, Exclusive Change, a CHIVAS INVEST), ale alespoň něco. Fun fact – u PEMEX change někdo dávno převzal vlastnictví na GoogleMaps a přejmenoval podnik na “Don’t exchange here!” :)
 • Armáda je důležitá a naše závazky k NATO musíme plnit! “V roce 2021 budou výdaje na obranu už 1,4 % HDP a do roku 2024 splníme závazek zemí NATO dávat na obranu 2 %.” – Andrej Babiš, 24.11. 2019 (FB).
 • A šup – Česko vzdává slib dvou procent HDP na obranu, 130 miliard je podle Babiše i Hamáčka moc (Lidovky). Ehm.
 • Ten Moskvič baví. Máme ministra ve výpovědní lhůtě! Každá kačka dobrá, že jo. Exministr Kremlík je v dvouměsíční výpovědní lhůtě. Na dohodu o ukončení pracovního poměru nepřistoupil (Lidovky). To jsme měli tuším naposledy v roce 1990, kdy takhle přesluhoval František Pinc.
 • Daně, Alenka, nápad. Jak se to rýmuje? Jako vždy vesele. Prodloužení osvobození (časový test) od daně z příjmu z prodeje nemovitosti z 5 na 15 let (prostě od nabytí po prodej) není pokusem o zvýšení příjmů do prázdné kasy, ale, počkejte si na to, snahou uvolnit a rozhýbat trh s byty! Že by jako méně lidí kupovalo byt jako investici! Ona je opravdu Šílena, to nejde jinak. Souhrn na (Echo24). Vemte si takový byt po babičce, modelový příklad. Tak hlavně nezapomenout, aby jej na vás babi převedla co nejdřív, ideálně 15 let před smrtí. Hm, to je spíš byt po mamince…
 • Pro odlehčení něco o vymření dinosaurů, je to 66 milionů let a furt se dozvídáme něco nového – Planetka před 66 miliony lety vyhubila většinu pozemského života. Zasela však sinice (Novinky). Tyhle populárně-naučné články já rád.
 • Beretta – Policie ukončila vyšetřování v kauze Beretta. Všechny obviněné chce poslat před soud (ČT). Šlo o vynášení informací od policie, úplatky a tak dále. Záležitost z let 2015-16, Šlachta to začal, Bradáčová dozorovala, tehdejší souhrn na (Lidovky, 2016)
 • Něco aktuálnějšího – Překlad prvního auditu k Babišovu možnému střetu zájmů je hotov, začíná běžet dvouměsíční lhůta (iRozhlas). Do 2024 by to mohlo být vyřešené… (a ne, prosím, to nemá žádný souvis s těmi dotacemi od SZIF, které nedávno EK uznala k proplacení (krom jedné za 1,6 mega), to je jinej hrníček. U toho SZIF je to dohromady necelých 7 mega, v auditech jde o částku o dva, tři řády vyšší)
 • Velmi zajímavý rozhovor se Singerem, bývalý guvernér ČNB, aktuálně Kellnerův ekonom v Generali. Premiér, který má problémy s trestním stíháním, není výjimka, říká ekonom Singer. Babiše přirovnává k Berlusconimu (Rozhlas). Asi se usmířili, klucí miliardářští.
 • K té žalobě na EK ohledně “pomáhat Agrofertu a chránit Agrofert – s pozdravem vláda ČR” přišlo vyjádření – Navždy bychom ztratili možnost do sporu vstoupit, hájí vládní zmocněnec žalobu na Evropskou komisi (iRozhlas). 1,6 mega neuznali. 1,6 mega… Ale takových žalob se projednává aktuálně více, tak co.
 • A závěrem rozhovor s knížetem. Babiš ještě vyhraje. Největším problémem opozice jsou předsudky a ješitnost, říká Karel Schwarzenberg (iHned, paywall). Plná verze na webu (TOP09). Delší, ale zajímavé. Věří, že TOP se může odrazit ode dna, podporuje Pekarovou, žijeme legendami a strašně se mi líbí zhodnocení koaličního potenciálu stran v opozici. Je přesné. A tahle citace je nejvíc: Ódéeska má předsudky vůči všem, protože se považuje za přirozeně vůdčí stranu, které by se měli ostatní podřídit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *