21/05/2020 – Není to trafika, účet za respirátory, exekuce STOP a slíbená porodnice

 • Zajímavá fakta o jezevcích: dneska se podíváme na medojeda (což je vlastně taky jezevec, i když ne tak úplně). Tahle roztomilá africká zvířátka mají několik prvenství. Jde o jedno z nejinteligentnějších zvířat v Africe (v poměru k tělu mají fakt velkej mozek), jako jedno z mála zvířat, co nejsou opice, umí používat a dokonce vytvářet nástroje (krásné video s jedním útěkářem, kterého nezastaví petlice ani ohrada (YT)) a jejich kůže je 6 mm silná (včely maj smůlu, medojed gáblík). A jako by to nestačilo, tak ještě okoukali od skunka systém obrany a od rosomáka styl útoku (jo, jsou to pěkně vostrý mršky). Dobrej jezevec, ne?
 • Dotační podvůdek na úvod – Protimafiánská centrála obvinila dva lidi kvůli Nupharo parku v Libouchci. Stíhá je za dotační podvod (iRozhlas). Jo, chybně uvedené údaje, EU fondy, rok 2013, 300 mega. Jelikož jde víceméně o Čapák v bleděmodrém, tak se kluci nemusí ničeho bát alespoň 5 let. Nebo?…
 • Se zajímavým vysvětlením přesunu Prymuly přišel Al Čapone – Nedávám trafiky, nejsem tradiční demokratická strana, komentoval Babiš novou funkci Prymuly (iRozhlas). Tam je zajímavých několik věcí. “nejsem tradiční demokratická strana” – to je kouzelné, ne? Strana jsem já!, nebo jak to říkal Ludvík XIV… A není to trafika, bude mít nižší plat než měl (zázrak HR! Sice má nabídky ze soukromého sektoru, ale zůstane ve státním, za míň!). A taky „Pan Prymula a pan ministr budou spolupracovat, na to dohlédnu“. Jako firmu? (a mám takový dojem, že Prymča je tam v záloze, až se Adam dozví, že už to nechce dělat).
 • Včera hradní rezident jmenoval nového předsedu nejvyššího soudu, nikomu předem nic neřekl, jak se rozhodoval, neřekl, ani Maruška do poslední chvíle netušila, kdo to bude. No, ze zákona není povinnost, aby to prezident hlásil předem, je to jen jeho pravomoc. A na nějaké zvyklosti už dneska sere panda. Po jmenování se vyrojily spekulace, se kterými si nový předseda musí poradit. A už to jede: Zemanovi jsem nic neslíbil, nemusím být sympatický úplně všem, uvedl nový šéf Nejvyššího soudu Angyalossy (Lidovky).
 • Po záchraně tisíců mrtvých přichází další meta – Dohlédnu na Vojtěcha i Prymulu, ujistil Babiš. A slibuje efektivnější boj s rakovinou (Aktuálně). “Chci zachránit tisíce životů v rámci rakoviny a dalších věcí,” pravil premiér a nenápadně si upravil svatozář, trošku mu sklouzla na stranu. Do prevence chce zapojit armádu, řekli mu, že i rakovina plic jde léčit, když se zachytí včas. A vojáci mají CT v kontejnerech. Takže: “Chci, abychom udělali projekt, že budeme jezdit po republice, zastavíme někde na velkém parkovišti před obchodním centrem a lidé si udělají za deset patnáct minut prohlídku”. Máro, dost!
 • Nedá si pokoj, ten (HlídačStátu). Dlouhé a detailní – “Téměř” závěrečný účet za respirátory. Veškerá čísla, detailně, včetně cen (min/max). 5,5 miliardy celkem.
 • A zase čínskej dopis a Mynář a vůbec – „Dostali jsme závažné informace.“ BIS řekla senátorům, že výhrůžný dokument žádal od čínské ambasády Hrad (DeníkN, paywall). Asi čučkaři, nebo tak něco.
 • Home Credit zastavuje všechny exekuce z rozhodčích doložek (Peníze). A právníci nebudou mít co žrát… Jinak teda – mohlo by se to číst jako vstřícný krok lichvářského Home Creditu, ale realita je jinde. Takhle jim to vyjde levněji, než prohrávat jeden soud za druhým. A než se k tomu zase přisere Nacher a v neděli určitě i Čaulid, tak tohle je zásluha advokátů jako je Petr Němec, kteří po tom šli jak Forejt po koksu. Nemehla se na to teď akorát pověsí (ostatně Čaulid už loni lhal “zastavili jsme 200 tisíc exekucí” – screeny na (TW)).
 • Děcka, zvykejte si – Maturita a přijímačky třeba v jediný den. Studenty trápí souběh klíčových zkoušek (DeníkN, paywall). Prostě se to tak sešlo… Všechna ta omezení a uvolnění a tak dále – chaos. Takže přijímačky mohou být, v lepším případě, ve stejný den jako maturita, v horším případě ještě před maturitou… Třeba některé lékařské fakulty to tak mají (dle doporučení ministerstva). Já su také sčasné, že už mám dávno dostudováno… Letos bych se na to asi spíš vykašlal…
 • Mno, netrvalo to dlouho, ani 24 hodin, a máme první indicii – Nový šéf soudu chce „návod“ pro žaloby na stát. Nevídané, zní z justice (SeznamZprávy). Jo, to je ten včera jmenovaný Zemanovo Angyalossy, začal hodně rychle. Nejvyšší soud je teda poslední instance, má řešit sporné věci, ale tak když už, tak co – šup do toho rovnýma nohama.
 • Byla tiskovka, Andrejko sliboval a fotil se a na děti (cizí) přísahal – Dostavba porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun, navrhla ji Eva Jiřičná (Aktuálně). Přišel, viděl, pochválil a slibil. Ředitel Apolináře říká, že o tu rekonstrukci usiluje už 16 let. Záleží, kdy přijdou peníze. Takže stavět se jistě začne už v červenci, hned po červnovém slavnostním otevření rychlobruslařské haly pro Sáblíkovou. Andrej slíbil, nebo tak něco…
 • Auvajs – Havlíček chce osekat podporu solárníků o třetinu. Majitelé firem hovoří až o polovině a bojí se krachů (iHned, paywall). Návrh asi záslužný, jen za tím není žádná analýza. Ani dopadová, ani právní. Hrozí tak, že krátkodobé vylepšení rozpočtu (kolem 30 mld. ročně), se vrátí jako bumerang v podobě arbitráží a žalob (kterých by mohlo být takové množství, že Diag Human by se vedle toho jevila jako nepodstatná epizoda…).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *