22/05/2020 – Data, poukazy, roušky revival a andělé HN

 • Zajímavá fakta o jezevcích (díl poslední, jaké zvíře dáme příští týden?): navzdory rozšířenému názoru se jezevci k zimnímu spánku neukládají. Že nejsou v zimě moc vidět je způsobeno hlavně tím, že jde o noční tvory komu by se chtělo v zimě v noci trajdat po lese, že jo? Ale i tak šetří síly a upadají do letargie (odborně se tomu stavu říká torpor, český ekvivalent to nemá) na jeden až tři dny. Jde o takovou soft verzi zimního spánku – také utlumí metabolismus, srdeční činnost, prostě všechno, a chrápou pár dní v kuse. Po probuzení se vyběhnou vyvenčit, nakrmit a zase šup do pelíšku a spát. (více zajímavostí viz Ekolist)
 • Ty roušky už nebaví ani mě (a to je nenosím (neb v okolí jsou akorát veverky a srny)), ale z tisku nezmizí ještě pár měsíců. Dáme nákup – Nákup roušek od českých výrobců? Stát obchoduje jen se zlomkem z nich, ukázal průzkum (iRozhlas). Oni si nedají pokoj! Superstar pravil, že primárně nakupují doma, tak co v tom šťourat? Vono teda “doma” je v Číně, ale – co v tom šťourat?
 • Kam v Brně (když teda nebudeme řešit základní otázku – proboha proč Brno?) za největší turistickou atrakcí? Brzo asi do vodojemů! (na Brno dobrý!) Utajený poklad v Česku. Pod zemí se skrývají tři „katedrály“ (SeznamZprávy). Vypadá to teda monumentálně, to by se mohlo ujmout. A že si na to 20 let nikdo nevzpomněl? Nepřekvapuje :)
 • Sice Andy slibuje, že to brzo zruší, ale kadeřnice nečekají na příkaz shůry – Kadeřnice štíty zahodily, nedá se v nich pracovat (Novinky). Blbá nařízení už přestávají lidi respektovat, a to je asi dobře (děsilo by mě spíš, kdyby tomu tak nebylo).
 • Hele, už pomalu začíná znít Prahou “Zlatá Krnda!”, až tak dobře si vedou korzáři s Poddubákem… A to je co říct. Takže aktuální novinka: Praha uzavře pro dopravu část Smetanova nábřeží, budou tam restaurační zahrádky (Aktuálně) se fakt nesetkala s velkým pochopením… Ono teda s ohledem na to, jaké podniky tam jsou, jsem zvědav na ty zahrádky 5* restaurací. To asi nebude moc hipsta…
 • A jelikož plukovník zachránce si už balí, tak – S Prymulou skončí také první verze Chytré karantény. Druhá bude založena na eRoušce a Mapách.cz (iRozhlas). Sice čtu noviny denně, teda jen lehce a okrajově, že jo, ale nějak jsem nezaznamenal jediný výstup té “první verze”, snad jen zmínku o tom, že nefunguje a jednotlivé její složky se spolu nebaví. Tak uvidíme tu druhou verzi. Spíš ale sázím na třetí, to už bude s gamifikací a budeme covid lovit po ulicích s telefonem jako Pokémony. Nebo tak něco.
 • Hurá, Ken: Velké rozvolnění nezpůsobilo nic. Jsme na dobré cestě (Novinky). Tak dobrá zpráva. V tom prohlášení je taková zajímavost – Ken pravil, že máme ohniska v Praze. Ale kde, kdy, prostě jakákoliv konkrétní data, ta jsou tajná. To se bude dobře vyhebat těm ohniskům, co?
 • Alespoň někde pustil stát data. A (HlídačStátu) je dal k dispozici – MF: Opatření státu a dopady na ekonomiku kvůli COVID-19. Tam je děsně čísel, ale alespoň už to je rozdělené na přímou podporu a záruky. Furt to má do té Áji tabulky s 1.2 bilionu a 30+ % HDP poněkud daleko (asi jako Ája ke zkoušce Cambridge Preliminary (B1)), ale co už. Alespoň nějaká čísla. Ověřená.
 • Předseda Nejvyššího soudu (kterému nemůže skoro nikdo přijít na jméno, proto všichni píšou jen funkci (to není nic proti němu, jen to jméno je tak náročné na bezchybné napsání…)) jede rozhovor za rozhovorem. Aktuálně pro (DeníkN, paywall) – Jak na mě prezident přišel? Nebylo by společensky vhodné, abych se ho ptal, říká nový šéf Nejvyššího soudu. Neznám, nevím, jen ukládám pro referenci. (soukromý dojem: sebevědomý (až moc), alibista (netuší, kdy mu to nabídli. Ech, jasně), kluzký (takže dobrý právník), morálně flexibilní, moc se mi nelíbí. Ale jak říkám – jen subjektivní pocit, to si tu jen odložím).
 • Vono to mutuje. A docela rychlejš, než se čekalo – Nová varianta covid-19 má jiné příznaky (Novinky). Tak hlavně delší inkubační dobu a bez teplot. Ta mrcha se adaptuje (přesně tak, jako když jsme hráli Pandemic, pamatujete?, – rozšířit a pak hned snížit letalitu a příznaky. To byla vítězná strategie v 90 %).
 • A děti, nebo preference, nebo tak něco – Babiš chce příspěvek dětem na školu v přírodě, Dostálová lidem na dovolenou (Novinky). 2500 dětem, no kdo by mohl být proti? Naprosto děsivé je to zdůvodnění “rozpočet to snese”. Snese! Míříme na 500 miliard schodku letos, už to tak vidím. Jistě, on to rozpočet snese. Akorát mi tam hapruje takové to pochopení toho, co to ten rozpočet je… Stát nemá žádné vlastní peníze, kapišto? To jsou peníze občanů toho státu, daně se tomu říká. Tohle budou platit ještě pravnoučata. Zlatej Kalousek…
 • Něco pozitivního – Prázdniny by mohly být bez roušek (Novinky). Nechal se slyšet Kluk z plakátu. Ta naivita, že udrží ještě měsíc a půl celou republiku s hadrem na ksichtu, to je neuvěřitelné. Zvlášť v kontextu prohlášeních na téma “už je to dobré”, “zvládli jsme to”, “50 nakažených denně” a tak dále.
 • A konečně něco fakt pozitivního – Potřebujete poradit s byznysem? Chcete začít podnikat? Pomůže vám byznysová elita. Startují Andělé HN (HN). Bezplatná poradna pro podnikatele, docela dobrý výběr top odborníků, tohle se mi fakt líbí.

Jedna odpověď na “22/05/2020 – Data, poukazy, roušky revival a andělé HN”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *