31/08/2020 – Škola, nechytrá karanténa, nejde o úplatek a 1000+X

 • Poslední den prázdnin, což znamená, že od zítřka nefunguje Integromat pro Twitter. Takže tenhle příspěvek vyjde normálně v noci, ale odkaz na Twitter musím dát ručně, otrava… Nějak to časem vymyslím.
 • Výjimečně zahraničí – Musk ukázal pokusné prase s čipem v hlavě. Zařízení monitoruje mozek a má pomáhat s léčbou vážných nemocí (Lidovky). Ten Neuralink je fakt sci-fi, to budu sledovat, prej to dokáže opravit i sluch a zrak.
 • Knižní událost roku má recenzi. Krnda se s tím nepárala, prej to je výborný studijní materiál. Pro psychiatra. Jinak dle očekávání – Recenze: Vše šmahem ve stylu “všetci kradnú”. Román Adriany Krnáčové je utrpení číst (Aktuálně).
 • Pan “všechny si vás kúpím!” premiér se rozhovořil (zase, von je furt všude) pro (Novinky) – Babiš: Seniory si nekupuji. Nevím, proč tu vzniká závist. Kalousek tam pochopitelně je a taky “tajně doufá, že letos bude schodek pod 400 miliard”. Jo napřesrok nemá tušení, asi ani nedoufá (tak když už takhle je jistý výpadek 100 miliard zrušením superhrubé atd., tak to asi vyrovnaný rozpočet nebude…).
 • Až se září zeptá, co dělali od března, tak jako nějakou opověď bych asi měl. Jen nebude moc slušná. Hygienici chtějí od září trasovat až 750 lidí denně, řekla Rážová. Podle šéfa IKEM je zásadnější testování (iRozhlas). 750. Aktuálně prý “se dá zvládnout” 400. Kdo to mluvil o těch tisících? Respektive naposledy to bylo tuším 1500.
 • Ale vono se to prostě preventivně pozavírá po skupinách a bude – Celý sbor Opery Národního divadla jde do karantény (Novinky).
 • Tak, to byly střípky z víkendu a jdeme na pondělí.
 • Výborný přehled má (iRozhlas) – Inventura krajských kandidátek: do voleb jdou hejtmani, odpadlíci i ministryně. Jaké jsou jejich šance?
 • Naprosto úžasná záležitost. Výstava, která nemá obdoby. Snad nějaká mumie neprocitne, kdyby totiž zjistila, kde je, a začala se ptát po Helence, tak má na krku několik žalob od Michala… OBRAZEM: Splněný sen českých egyptologů. Národní muzeum zaplnily unikátní artefakty od Nilu (Lidovky)
 • Jak se jezevec rozhodne ohledně odvolání Rafaje (rafajíc), ještě nevíme, ale zato: Rafajův úřad zaplatil sedm milionů za PR firmě lobbisty obžalovaného z praní peněz (Aktuálně). Tyhle kauzy jsou fakt nejedlý…
 • Trošku soli do ran, takové hezké zhodnocení aktuálního vytváření budelípismu. Slovy klasika: zlatej Paroubek! Jinak ta úvaha dost přesně sedí, tak sdílím: Rozpočtové perpetuum mobile nefunguje. Co letos Babiš dá, příští rok zase sebere (Aktuálně).
 • To byla zase vostuda… Chytrá karanténa přišla s tabulkou míst podle rizika nákazy. Je totožná se starou tabulkou z USA (Novinky). On by nebyl ani problém, že to obšlehli, ale v prezentaci. Ti kokoni psali, že to je jejich analýza tisíců dat. A když se na to přišlo, tak “ano, inspirovali jsme se, ale my to porovnali s našimi daty” (Novinky). A nebo rovnou (TW). Jo, inspirace. Proto se z anglické verze “opening the mail” (vybírání schránky, jako před domem, na dopisy) stala v naší verzi “práce na počítači” (jop, nekecám, angličtina evidentně na úrovni ví vil sí Áji). To jsou takový kreténi, to se nedá napsat slušně.
 • No, vono ani není třeba překládat, vostudu máme i bez importu. Kupříkladu pan kardinál Duka dal rozhovor (Respekt, paywall), který následně (když si přečetl, jak v nejlepším duchu křesťanství reagoval na ty otázky) zakázal publikovat. Ono to je sice za paywallem, ale i ta část, co je dostupná, dostačuje. Sebestředný sliz. Jak se to z něj mohlo stát?
 • Tak alespoň nějaké dobré zprávy – Správa rezerv má u osmi z 11 druhů ochranných pomůcek podepsány smlouvy s dodavateli (iRozhlas). Ono bude teprve září, že jo. Hele, pánbůh zaplať za ty dary!
 • A zase změna – Chorvatsko nebude označeno jako červené ani po 7. září, říká o cestovním semaforu Jan Papež (iRozhlas). Ono se to do toho sedmého ještě klidně 4x změní, ale dávám pro refenci.
 • Pro odlehčení tu máme Netflix zpřístupnil zdarma několik seriálů a filmů (Rychlovky). Ty seriály pochopitelně jen první díl, ale stejně dobrý.
 • Zase “přehledně”, v tom se stejně už ani Ken nevyzná. Takže: Přehledně: Jak se mění pravidla pro nošení roušek (Novinky)
 • Zvířátka! Světlušky jsou na Zemi už 100 milionů let (Novinky). Jako fakt zajímavé. A ta představa svítících dinosaurů je kouzelná :)
 • Do školy se těší děti i pedagogové. Jak to dopadne v reálu, to je ve hvězdách. Máme nezvyklou situaci, ale vono asi dle očekávání – Budou konflikty, budeme se muset asi s částí rodičů ‚pohádat‘, říká k rouškám ve školách ředitel (iRozhlas). Již zítra ve vašem tisku…
 • Dáme Flegra. Ten chlap je regulérní magor, ale taky kapacita v oboru. A už na FB tenhle text vyvolal značné vášně, teď jej přetiskly (Lidovky) – A co nás čeká teď? Evoluční biolog Flegr předpovídá další vývoj pandemie v Česku.
 • S CNN to nevypadá moc dobře. Teda s tou naší. Méně investigativy, více spotřebitelských témat. V české CNN muselo ze dne na den skončit vedení i zkušené novinářky (DeníkN, paywall). Tady je divné hlavně to “ze dne na den”, páč fakt se někteří ráno dozvěděli, že zejtra už chodit nemusí…
 • A aby toho chaosu nebylo málo – Ministerstvo zmírnilo pravidla pro hromadné akce. Kalkulačka se pořadatelům hodí (Novinky). Ano, platí to od zítra. A je to jednoduché – u stadionů (apod.) s kapacitou nad 1000 lidí (což je, teda byl, limit) se to upravuje následovně: 1000 + ((X-1000)/2) = P. Kde X je kapacita a P je povolený počet lidí. Simple and smart.
 • A ještě zvířátka – Když není panda z Číny, dostaneme luskouna z Tchaj-wanu (SeznamZprávy). Tady se hodí dodat, že luskouni už jsou domluvení přes rok, teď se jen vybírali konkrétní jedinci (Aktuálně, květen 2019). Ale kdo by si to pamatoval, že jo.
 • Jo a Maďarsko se od úterý uzavírá cizincům. Babiš získal slib Orbána, že Češi dostanou výjimku (Aktuálně). Podmínkou je již zaplacený zájezd/ubytování. A pár dalších věcí (testy a tak). Maďarský guláš, nebo tak něco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *