24/02/2021 – Zpřísníme, prodloužíme, odložíme a času dosti

 • Už je to nějak na jedno brdo. Covid, covid, debil, covid, atd. No, tak stručně.
 • Po jednání vládi ráno – Situace je extrémně vážná, řekl Babiš po jednání vlády. Chce prodloužení nouzového stavu (iRozhlas). Už i vrchnímu nemehlu došlo, kde přesně jsme. Zatím mu nedošlo (a nikdy nedojde) proč, ale to už dávno není podstatné. Žádné návraty dětí do škol, rozvolnění, nic, naopak – ve hře je lockdown ultra (podniky samozřejmě ne!), prodloužení NS (co se už neměl prodlužovat, protože bude pandemický zákon (nebude)) a tak dále. No, nezbývá mi než nasadit šibičku:
 • Pomohlo? Tak jedeme dále.
 • Nespálek se probudil – Havlíček chce vládě předložit nový plán na podporu podnikatelů. Nově by měl pomoci všem firmám (iRozhlas). I když si myslím, že to je zbytečně brzo a hlavně už jsme to slyšeli asi 30x, tak co už. “Podobné dotace šéf resortu sliboval už v lednu, na rozdíl od dřívějších proklamací ale peníze nebude možné čerpat zpětně”. Slibem zarmoutíš, dokázal to!
 • K tomu panda zákonu – Šéf Senátu: Pandemický zákon nejspíš vrátíme sněmovně. Je tam legislativní chyba, musíme ji opravit (iRozhlas). Ono o to vrácení žádali sami poslanci, neb těch chyb tam je víc (jako obvykle). S trochou štěstí by se to zvládlo prohlasovat do pátku, ale už to nemám (opět) prioritu.
 • Odlehčíme Brdama. Fakt pěknej článek na (Aktuálně) – Brdy se změnily v přírodní unikát, přestože je před 95 lety zabrala a “ničila” armáda – a je tam 100 zajímavých fotek. Za pár dní budeme mít zase zaražené brdy, jak za komančů, tak alespoň takhle virtuálně (a z toho článku vedou odkazy na další podobné speciály o Šumavě, Kérkonoších a tak. Doporučuju, je to výborné).
 • Jak bylo asi předem jasné, ty dvě roušky jsou opět naše lokální specialita. Vychází to z nějaké americké studie, kterou ale patrně pro vládu překládala modelka “ví vyl sí” Alenka a podle toho to dopadlo. Studie hovoří o vyšší účinnosti kombinace chirurgické a látkové roušky (neb to líp přilne ke ksichtu). Dvě chirurgické jsou fíkovina. No nic. Jedeme dále – Dvě chirurgické roušky přes sebe nedávají smysl, tvrdí experti. Podle ministerstva jde o dočasnou alternativu (iRozhlas). Dočasně alternativní jsme tady už pěkně dlouho…
 • A jede se dále kaňonem černým podél bílých skal – Nouzový stav je nutný, řekl Babiš. Vláda jednala i o možnosti uzavření školek (Deník). Všechno zavřít. Teda podniky ne! A: “Čekají nás pekelné dny z hlediska zdravotnictví,” zdůraznil premiér. “Když mluvíme o lockdownu, je to o tom, aby lidé skutečně minimalizovali kontakty. Je to relativně jednoduché, ale chápu, že pro ty lidi je to složité,” dodal. Já bych dodal, že už víc minimalizovat kontakty mnoho lidí nemůže, už teď se skrývají i před exekutory…
 • Už to chce zase šibičku:
 • Celej den se to řeší, z vlády padají další a další střípky, podle kterých, no, prostě – Česko se vrátí k jarním tvrdým opatřením. Lockdown omezí kontakty mezi lidmi (SeznamZprávy). Jako loni, takové pěkné výročí to bude. Mantra je: zavřít lidi.
 • Zpracovaly to, teoreticky, (Novinky) – Co je ve hře: uzavření škol i omezení pohybu mezi kraji. A 20 km od bydliště. A zavřít drogerie. A tak dále. Loví to jak králíky z klobouku. Ne, žádný plán neexistuje, i po roce, co o něj žádá snad každej příčetnej člověk, žádný plán neexistuje. Ad hoc rozhodnutí a ad hoc vláda.
 • Jak se včera dozvěděl, že to chce dělat, tak dneska už to chce dělat – Smejkal z IKEM bude „tváří pandemie“ (Novinky). Teda ještě ne tak úplně – „Žádnou tváří být nemusím. Pandemie má hodně tváří, už se k ní vyjadřuje hodně kolegů,“ dodal Smejkal. Pan doktor je kapacita, v televizi vypadal dobře, snad mu to vydrží (nevydrží, jako každému, ale nechme si nějakou naději, že).
 • A už se nám to zase rýsuje – Babiš má tentokrát s nouzovým stavem šanci. Ochota zaznívá od KSČM (Novinky). Soudruzi vyhodnotili, že tentokrát by mohlo něco kápnout (na jinou motivaci nevěřím). Situace se změnila, vláda jedná i s opozicí (uvidíme).
 • V čápi na lehátku – Rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo se opět odloží. Jsou k tomu tři důvody (SeznamZprávy). A já vím jaké… Dokonce mají i jména. Ale dost srandy, skutečné důvody jsou: neseznámení obviněných se spisem (nestíhají), nepřišla součinnost (nestíhají, covid), nestihli prověřit (nestíhají). Ono se to pohne, časem, někdy, vidím to na květen. 2027.
 • Velice překvapivý výsledek jednání vlády národní zkázy s opozicí – Opozice dostane do čtvrtka od vlády seznam nových opatření. Podporu nouzovému stavu neslíbila (iRozhlas). To jsem zvědav, co bude ráno na tom stole, Ducháčku.
 • Nečekaně – Očkování bude pomalé. Nemáme stříkačky ani jehly a k vakcínám je nedostaneme, říká praktický lékař (iRozhlas). Zatímco národní vočkovací plán není ani v draftu, praktici si udělali petici, že chtějí vakcíny a klidně si je i rozvezou sami. Původně to měla být jen akce “testovací balonek”, ale sešlo se jich tolik (nejen doktorů, ale i dalších dobrovolníků), že z toho je plán. A ten teda narazil na drobnost – nejsou jehly. S vakcínama se to neposílá… Ale hlavu vzhůru, oni to zvládnou, věřím jim. (jim jo)
 • Jsou taková prozření, na které se vyplatí čekat i měsíce a roky. Dneska prozřel Středula. Po letech zjistil, že Al Čapone je chaot bez vize, gratuluji. Ostatně ono to dnešní jednání tripartity bylo asi opravdu epické, když z toho máme tenhle titulek a článek – Místo konkrétních plánů Čau lidi, kritizují jednání s premiérem opozice i odbory (Novinky). Tak, kucí, už vám to došlo, tak co s tím uděláte?
 • Jdeme venčit, moment.
 • Jo, je pěkně, odčůráno, tak můžeme dokončit – nedozvěděli jsme se, co se bude zpřísňovat. Jednání vlády trvalo tak dlouho, že už i Havlíček začal podřimovat. Pokračování zítra. Takže jen náznaky – Vláda omezí cestování do ciziny, zpřísňování v Česku chce ještě doladit (Novinky). Doladíme, uvidíme… Žádnej spěch!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.