21/06/2022 – Derathnizace, už i TOPka, drahý dříví a BVP

  • Furt takový monotématický. A dneska krom toho satanu klid. Akorát je dneska slunovrat a hlavně – mezinárodní den trpaslíků. Tak všechno nejlepčé, Patriku!
  • Rath dostal v druhé větvi korupční kauzy osm let vězení (Novinky) – To znamená o rok více než dostal dříve a odseděl si už něco přes 7 let, takže by se měl ještě na pár měsíců vrátit do vězení. To moc smysl nedává teda. A 13 milionů pokuta.
  • Trest pro Metrostav. Stavební gigant nesmí soutěžit o zakázky (Novinky) – V rámci kauzy Rath. Zákaz na tři roky, dost drsný nejen pro Metrostav, ale i pro ČR. Propad tržeb odhadují na 33 miliard, s ohledem na dnešní ceny to bude víc.
  • Zemřel Petr Adam, jeden z obviněných v kauze Hlubuček. Policie ho vinila z podplácení (Irozhlas) – A ze 13 je 12. Příčina smrti zatím není známa.
  • Kvůli korupční kauze začaly padat hlavy i v TOP 09, končí dva její činitelé (Idnes) – Důvod: kontakty s Hlubučkem a Redlem. Tímhle tempem nám do konce července dojdou politici… – Jiří Fremr, poradce europoslance a pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila, v souvislosti s kauzou pražského dopravního podniku (DPP) ve straně končí. Na kandidátce v komunálních volbách nebude figurovat ani místostarosta Prahy 9 Marek Doležal, který v pondělí rezignoval na svůj post v dozorčí radě DPP. Ve středu dopoledne Doležal rezignoval i na místo místostarosty Prahy 9.
  • Sezona na Slapech bude. Vodní záchranáři slibují, že u přehrady budou hlídat, i kdyby se na to museli složit (Irozhlas) – Vodní záchranná služba Českého červeného kříže požadovala na zajištění letošní sezony na českých vodách 15 milionů. Ministerstvo vnitra jim schválilo jenom 5 milionů. Záchranářům proto chybí peníze na provoz a dál jednají o navýšení částky. Ti na Slapech jsou v případě největší nouze připraveni udělat mezi sebou třeba i sbírku. // Bez komentáře.
  • Dřevo stojí trojnásobek, lidé se zásobují (Novinky) – V roce 2019 byla průměrná cena 853 korun za kubík. Minulý měsíc se zvýšila na 2600 korun // a furt je to levnější než elektřina a plyn… I uhlí vylítlo na 2-3 násobek. (Jinak teda těch 2600 v článku se mi zdá nějak moc, tady u nás stojí palivové dřevo kolem 1200. Ale to je vesnická cena patrně).
  • STAN: Kraje chtějí očistu, Rakušana drží (Novinky) – Do konce července bude mimořádný sněm, potřebuje se navolit nové vedení (už v něm zbyl akorát Rakušan a Kovářová…).
  • Obrana má pro dodavatele BVP nové podmínky. Pokud neuspěje, tendr zruší (Novinky) – Ty podmínky vychází z právní analýzy za půl milionu a mají eliminovat riziko, že neúspěšní uchazeči budou otravovat přes soudy, jako hrozilo minule. Objem zakázky je necelých 60 miliard. // S ohledem na podmínky to je prakticky zrušení tendru, neb na to dodavatelé patrně nepřistoupí. Čímž se tahle záležitost konečně, po mnoha letech (nazdar Metnar), odblokuje.
  • GitHub Copilot · Your AI pair programmer (Github.com) – Dle očekávání. Dnes končí technical preview Copilota a začíná tvrdá komerční verze ;) Trial ještě na 60 dní a pak už jen placená verze – $10/měsíc, nebo $100/rok. Není to moc, ale mně to za to nestojí, nejsem dev. Každopádně super technologie, moc se mi to líbilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.