16/11/2022 – 3 voříšky pro Zemana, ty rakety zase, uzávěrka kandidátek a vlastenecké síly

 • Takže, dobrý večer, teda ráno. Jo a věděli jste, že plch velký (nazdar, Arnošte!) obvykle hibernuje od října do května? Ale ve špatných letech, kdy není žrádlo a je zima, dokáže chrápat až 11,5 měsíce? No, tak teď už to víte a Arnošt to neví, neb letos šel spát až 12. listopadu (teda asi, beru to podle toho, že od 13.11. už si nechodil pro jablíčka (což chápu, je zima jak v říjnu)). Tak jdeme na souhrn:
 • Prezidentský uchazeč Zítko dál sbírá podpisy občanů. ‚Už je pozdě,‘ vzkazují ministerstvo i ústavní právník (Irozhlas) – Úvodem mašíbl… To bude ještě sranda. Nejen, že tvrdí, že sebral 50k za 8 dní (a to ještě za úplňku, jak sám říká), ale je přesvědčen, že v rámci možnosti opravit chyby na kandidátce může přidat další podpisy… No, ono se není čemu divit, pomáhá mu Peterková…
 • Výbuch způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany, vyplývá z předběžných zjištění NATO (Irozhlas) – Takže článek 4 nebude. A jak jsem říkal včera – lépe počkat na výsledky vyšetřování, než mít hned jasno (ač zrovna ohledně rusáků to je těžké, chápu), nebo alespoň nepsat hned na sociální sítě, jak si ověřilo pár politiků…
 • Možný zvrat v Cimického kauze. Většina z 28 znásilnění je promlčená, zjistil žalobce (Zpravy.aktualne) – Zajímavé není ani tak to, že 26 z těch 28 už je promlčeno, to se tak nějak čekalo, ale že: Kriminalisté naopak dostali prostor k tomu, aby důkladným doplněním spisu propojili možné Cimického skutky do časové řady tak, že je bude možné vyhodnotit coby jeden pokračující útok. Ten by z pohledu promlčení před soudem obstál. Bude to ještě zajímavé.
 • Policie rozšířila obvinění v kauze Dozimetr: podnikatelé se podělili o 2,5 milionu z obálky (Irozhlas) – U soudu ještě zůstaneme. Dozimetr se nám rozrostl o přijímání úplatků a uplácení. Nečekaně… // Stíhaný Maroš Jančovič podle policie předal 2,5 milionu korun organizované skupině kolem lobbisty Michala Redla. Peníze si mezi sebe měli následně rozdělit Redl a podnikatelé Pavel Kos a Pavel Dovhomilja.
 • Třetina prezidentských kandidátů má zřejmě smůlu (Novinky) – 7 má odstranit nedostatky, a to ještě nejsou zkontrolované podpisy občanů. Nejvtipnější je ale Horváth – odevzdal jen dva podpisy senátorů a to ještě jednomu z nich už skončil mandát (má jich mít 10, slovy klasika: to mi nevychádza…). Kdyby někoho zajímalo, o které uchazeče jde, tak: Jiří Horváth, Roman Lalik, Robert Vašíček, Václav Hačecký, Libor Hrančík, Terezie Holovská a Anna Kašná (neznám ani jednoho).
 • Nebyl v tom úmysl, Ukrajina jen bránila své území, uvedl šéf NATO (Novinky) – Střízlivý přístup po zjištění faktů, byť stále předběžných. A ne to “šup tam článek 5”, co proběhlo v noci na twitteru (i od vládních představitelů). Stručně – „Není to chyba Ukrajiny, konečnou odpovědnost nese Rusko, neboť pokračuje ve své nelegální válce proti Ukrajině,“ řekl šéf Aliance.
 • Odstartovala raketa k Měsíci (Novinky) – Artemis s Orionem je na cestě. Po mnoha odkladech, poruchách a navýšeních rozpočtu se NASA vrací do vesmíru, tahle mise prostě nesmí selhat, jinak už to bude akorát na SpaceX a BlueOrigin 🤷‍♂️ Detailní a čtivý článek s popisem celé historie téhle mise “kolem měsíce a zpátky”. Přistání má být 11.12.2022. Držím palce. Ač je to teda spíš “když už jsme do toho narvali miliardy, tak to musí proběhnout”, budoucnost ta extrémně drahá a nespolehlivá raketa nemá, je to “vzor sedmdesátá léta”, sorry NASA, Musk je už jinde.
 • Důvod proč Hradu vadí kontroly? Pro trhy tentokrát pronajal exkluzivní místo (Seznamzpravy) – No to je nádherný! 😂 Ano, teď už dává ten náhlý zájem o blaho turistů ze strany jezevce smysl. Von Vlekař pronajal i druhý nádvoří na vánoční trhy. A shodou náhod firmě člověka, který sponzoroval Zemanovi kampaň… No tak to je jasný, že mu nechtěj omezovat kšeft nějakýma kontrolama, že… Bože, čeho se ještě dočkáme?
 • Sponzor Zemanovy kampaně připravil stát daňovými úniky o 16 milionů, píše žalobce (Zpravy.aktualne) – Tak to šlo rychle, já už si radši nebudu přát vědět další hlody… Dle obžaloby si ten pán nechal podruhé uplatnit odpočet na stejné faktury. A to v době, kdy poslal dárek 885 tisíc na kampaň Mstiloše. Jo a třešeň na dortu – pán se jmenuje Drahomír Zradička. Končím! To se nedá.
 • České dráhy spustily recenze vlaků. Kvalitu budou hodnotit cestující v aplikaci (Idnes) – Tady to nedopadne dobře, tady se jednou něco stane…
 • Novou místopředsedkyní Sněmovny za ANO je exministryně Dostálová (Idnes) – Tak se Klárka dočkala. Hurá. Perlička – pro Okamuru bylo 24 poslanců, což je s ohledem na to, že SPD má 20 poslanců a z toho 7 (nebo 5, ještě není steno) nehlasovalo, docela úspěch.
 • Děkujeme za dárky. Rusové u Chersonu nechali tanky, houfnice i vrtulníky (Idnes) – Rusko se prostě nenechá zahanbit a stále obhajuje své první místo na žebříčku dodavatelů zbraní Ukrajině, no.
 • Zeman se musí omluvit Šarapatkovi (Novinky) – Dneska prostě pan prezident nemá svůj den… Jde o pravomocný verdikt odvolacího soudu. To bude na Hradě, teda v Lánech, mrzení. Teda pokud mu to řeknou, že ano. (jde o to tvrzení o vyhazovu za neschopnost, ač Šarapatka podal výpověď)
 • Zelenskyj dál trvá na tom, že raketa byla ruská (Novinky) – To neděláš dobře, Volodymyre… Protože tohle vliv na funkci mít může. Kopírování ruského scénáře: Je přesvědčen, že by Ukrajině měl být povolen vstup na místo havárie, což se dosud nestalo. „Nemůžeme říci konečné závěry? Máme právo být ve vyšetřovacím týmu? Samozřejmě,“ řekl.
 • Podivná sebevražda vysokého ruského důstojníka (Novinky) – Bojko se zastřelil v kanceláři. Sim vás, klid – Vadim Jevgenjevič Bojko, ne ten náš debil. Ve jménu nejlepších ruských tradic spáchal sebevraždu pěti výstřely. Nekecám. To musel bej Železný Zekon!
 • Poslanci projednali návrh státního rozpočtu na příští rok  (Novinky) – Proběhlo druhé čtení (takzvané “porcovnání medvěda”), nestíhal jsem to sledovat, steno ještě není, tak pro referenci. Schodek pod 300 miliard, teoreticky (ony nás napřesrok čekají ještě minimálně dvě novely, to bych se nebál). Více jiní jinde, nebo já tady tak za 14 dní, až to dočtu…
 • Daň podle Jánošíka: Koho zasáhne a komu pomůže windfall tax – (Neovlivni) – Čtivě a srozumitelně napsáno. Co je to ta daň z nadměrných zisků a jak to bude (asi) fungovat. Celý článek jen v magazínu a předplatném, ale i tohle je dobré a doporučuju.
 • Čaputová v Česku uctila památku sametové revoluce, mluvila s prezidentem i studenty (Zpravy.aktualne) – Kterou část svého programu si více užila, netřeba dodávat. V článku fotogalerie s popisky. Hezké fotky (žádná není z Hradu, teda z Lán).
 • „Vlastenecké síly“ doprovodí vrabelovce na Kavčí hory, chtějí Rajchla premiérem (Idnes) – Dost! Proboha už dost! To se nedá tohleto (takových zpráv za dnešek, půlka z toho k posmání, to nedávám)! Flastenci in da best, dejte si: Jaroslav Popelka také uvedl, že již varoval Vrabela před pitím vody, kterou mu v České televizi nabídnou. „Mně do ní v Hyde parku před vysíláním dali drogu ovlivňující činnost mozku, nemohl jsem ani pořádně mluvit. Používá to Mossad pro diskreditaci nepohodlných politiků“. K ovlivnění čeho? 🤔
 • Poslanci schválili založení Digitální a informační agentury, má změnit státní IT (Lupa) – Zeus dorazil. Digitální a informační agentura (DIA) schválena. Vůbec nic si od toho neslibuji (ačkoliv s tím pomáhal i Michal Bláha), takže mohu být překvapen jen příjemně. Uvidíme za rok.
 • A to by mohlo dneska stačit, dobrou noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *