24/02/2022 – Dneska to psala AI, rok války, Vondrák vystoupil a obstrukce na obzoru

 • Dneska trošku se zpožděním, ale uděláme takovej experiment. Nejprve můj souhrn z pátku a pak to samé okomentuje AI. Docela čumím, tak nejprve já:
 • Na gymnázia se hrnou davy. Stát 10 let spal (Novinky) – Vědělo se to, ale nikdo to neřešil a teď bude průser – Na střední školy se letos hrne nejsilnější ročník od 90. let. Deváťáků je kolem 106 tisíc, což je o deset tisíc víc než loni. // Už loni bylo víc zájemců než míst, ale stejně se neotevřou další třídy, neb není kapacita (učitelé i budovy). Hodně štěstí u přijímaček…
 • Co Rusko motivuje k dobyvačným válkám? A co může zastavit jeho agresi na Ukrajině? Čtěte dějiny (Denikn) – Tohle není článek, to je bakalářská práce… Výborný Koubský, jako obvykle. Detailně, čtivě, ozdrojovaně. Velmi doporučuji. (Odemčeno díky Jirka Chomát)
 • V Rusku se na výročí invaze konají protestní akce. Už se zatýká (Novinky) – A naši čeští rusáci brečí, že tady máme cenzuru a že se musí bát vyjádřit svou podporu demokratickému Rusku… Jo, strašný to tu je, Rajchle, strašný! To v té zemi zaslíbené, u cara Putina, tam by se žilo… // Každopádně když už i v Moskvě se najde někdo tak statečný, že si dovolí protestovat proti válce (ač ví, co ho čeká), je v tom kus naděje na změnu. Jak říkám – Rus je národnost, rusák je charakter. Rusy, co nejsou rusáci, mám rád.
 • Konec sankcí, příměří a zahájení jednání. To je čínský plán na ukončení války (Novinky) – To víš že jo. De facto navrhují zakonzervovat současný stav (plus teda rusákům přenechat Donbas a spol., ale to explicitně nepíšou) a jakože jednat.
 • Kyjev odmítl Čínou navrhované příměří. Některé body ale smysl dávají, uvedl Zelenskyj (Novinky) – Zatímco rusákům se to líbí, tak Zelenskyj pochopitelně proti. Respektive: Ocenil mimo jiné, že Peking v dnes představeném plánu myslel na jadernou bezpečnost i územní celistvost, i když o ní hovoří pouze obecně. // To “obecně” je důležité.
 • Vondrák vystoupil z ANO (Novinky) – Celkem očekávaně. Hejtmanem by ale rád zůstal (nezůstane), že cítí podporu kolegů z hnití (už je to i cítit…). Ovšem pecka: „Nemůžete žít v rozporu s vnitřním svědomím a integritou. Nic bych ani nyní nezměnil na tom, co jsem řekl či udělal. Politika je sféra, kde můžete být aktivní pořád,“ vysvětlil hejtman. // Sedm let tom zvládl bez mrknutí, morální maják…
 • Další starost pro vládu. S důchody může narazit už v Senátu (Seznamzpravy) – Začíná to vypadat, že dříve opozicí (dnes vládou) vychvalovaná pojistka demokracie, senát, bude najednou proklínaná… Ani “provládním” senátorům se ta Stanjurova hurá akce nelíbí. Bude to zajímavé hlasování. // „Je to protiústavní hned ve dvou rovinách – vedle legislativní nouze je to i retroaktivita. Podmínky pro mimořádnou valorizaci se naplnily již k 31. lednu,“ uvedl senátor Michael Canov (SLK/STAN). A má pravdu.
 • Ruský podnikatel chce stavět v přírodním parku (Seznamzpravy) – Tohle doufám neprojde, ač tomu rusákovi jde starosta na ruku. Stavět v Divoké šárce, tvl. U koupaliště, kde může být maximálně stánek s občerstvením. Nepěkné, doporučuji k přečtení. A pak toho rusáka vykopat, tady by se sankce fakt hodily 😈
 • Hrozí sněhová kalamita. V Krkonoších a Jizerkách napadne až 60 centimetrů (Idnes) – Jako by ani únor nebyl… Ale je fakt, že bude hodně foukat, tak zajistit slunečníky a plchy!
 • Válka na Ukrajině: Rok od invaze (Novinky) – Už je to rok, tady je ohlédnutí. Strašný, děsivý, dnešní realita… Bez komentáře, radši. Rusáci zasraný!
 • Rok ruské invaze v mapách: Jak měnila fronta – Aktuálně.cz (Zpravy.aktualne) – Tohle je docela optimistické. Rusáci dostávají na prdel, ale vyhráno zdaleka není. Nezbývá než doufat. Sláva Ukrajině.
 • Nejsilnější snímky ruské invaze na Ukrajinu – Aktuálně.cz (Zpravy.aktualne) – A ještě obrazem. Musíme si to připomínat, ač to není pěkný pohled. Slabší povahy na tu galerii ani nekliknou, ostatní si to daj, je to opravdu potřeba přípomínat.
 • Petr Pavel: Nikdo nemůže Ukrajině předepisovat, jaký má být výsledek války. Naší úlohou je Kyjev podpořit (Irozhlas) – Zvolený prezident jede jak dráha, jestli tohle tempo udrží následujících 5 let, tak budu muset psát krom #coDenDal i #coPavelDělal, děsně akční generál, no… Dlouhý rozhovor k aktuální situaci, ten jeho realistický přístup už mi trochu leze na nervy, ale má pravdu. A vypadá to. že opravdu není “vládní kandidát”, zvolna začíná kritizovat pětikoalici, což vítám.
 • Okamura: I kdybychom ve Sněmovně měli spát, budeme bránit tomu, aby vláda okradla důchodce (Irozhlas) – Obstrukce na obzoru. Tomio se hodně rozvášnil, dle očekávání, ale je zajímavé, že teď už jede “proti všem”, jo, i proti ANO, se kterým se shodne na tomhle bodě, ale prostě už odbržděno a jde all-in a jen za sebe, hodně zajímavé sledovat tuhle rétoriku Dobrou noc.

A nyní si dáme to samé, akorát tyhle souhrny psala Bing AI. Zadání bylo vždy stejné: Napiš stručný souhrn článku: URL v maximálně 4 větách, neformální styl. Jdeme na to:

 • Na gymnázia se hrnou davy. Stát 10 let spal (Novinky) – Článek popisuje situaci na středních školách v Česku, kde se letos přihlásilo rekordní množství žáků. Zvláště gymnázia jsou velmi žádaná a konkurence je tvrdá. Stát podle článku zaspal a nevytvořil dostatek míst pro všechny zájemce. Článek také poukazuje na problémy s nedostatkem učitelů a nízkými platy.
 • Co Rusko motivuje k dobyvačným válkám? A co může zastavit jeho agresi na Ukrajině? Čtěte dějiny (Denikn) – Článek analyzuje motivy a cíle Ruska při jeho dobyvačných válkách v moderní historii. Autor tvrdí, že Rusko se snaží obklopit se poslušnými nárazníkovými státy a vytvářet zamrzlé konflikty, které mu umožňují ovlivňovat regionální i globální politiku. Článek také poukazuje na paralely mezi ruskou agresí vůči Polsku v roce 1939 a Ukrajině v roce 2014 a nabízí několik možností, jak zastavit ruskou expanzi.
 • V Rusku se na výročí invaze konají protestní akce. Už se zatýká (Novinky) – V Rusku se na výročí invaze na Ukrajinu konaly protestní akce proti Putinově režimu. Někteří aktivisté se omlouvali Ukrajině za ruskou agresi a vyjadřovali solidaritu s oběťmi války. Policisté zasahovali proti demonstrantům a zatýkali je. Evropská unie mezitím schválila nejtvrdší sankce proti Rusku za jeho porušování mezinárodního práva.
 • Konec sankcí, příměří a zahájení jednání. To je čínský plán na ukončení války (Novinky) – Čína navrhla 12bodový mírový plán na ukončení války na Ukrajině. Mezi body patří respektování suverenity, zajištění bezpečnosti jaderných elektráren a ukončení sankcí. Čína se tváří jako neutrální strana, ale má blízké vztahy s Ruskem. Západ viní z vyprovokování konfliktu dodávkami zbraní Ukrajině.
 • Kyjev odmítl Čínou navrhované příměří. Některé body ale smysl dávají, uvedl Zelenskyj (Novinky) – Ukrajina zamítla 12bodový mírový plán Číny na ukončení války s Ruskem. Ukrajinský prezident Zelenskij řekl, že některé body dávají smysl, ale jiné jsou nepřijatelné. Ukrajina chce stažení ruských vojsk z jejího území a obnovení hranic z roku 1991. EU podpořila Ukrajinu a schválila nové sankce proti Rusku.
 • Vondrák vystoupil z ANO (Novinky) – Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec za ANO, opustil hnutí i poslanecký klub. Udělal tak po kritice od svých kolegů za to, že v prezidentské volbě podpořil Petra Pavla místo Andreje Babiše. Vondrák řekl, že se nechtěl nechat urážet a že by chtěl zůstat hejtmanem do konce volebního období.
 • Další starost pro vládu. S důchody může narazit už v Senátu (Seznamzpravy) – Vláda chce snížit valorizaci důchodů pro rok 2022 z 3,9 na 2 procenta. Senátoři z opozice i koalice ale kritizují tento krok jako protiústavní a neodpovědný. Vláda se brání tím, že chce ušetřit peníze na boj s pandemií a sociální opatření. Senát by mohl vládní návrh zamítnout nebo vrátit do Sněmovny s pozměňovacími návrhy.
 • Ruský podnikatel chce stavět v přírodním parku (Seznamzpravy) – Ruský podnikatel Sergej Zacharov chce postavit na pozemku v přírodním parku Šárecké údolí luxusní vilu s bazénem a tenisovým kurtem. Pozemek koupil od státu za 14 milionů korun, ale podle územního plánu je nezastavitelný. Zacharov se soudí s Prahou o změnu plánu a tvrdí, že má právo na stavbu. Ochránci přírody i místní obyvatelé jsou proti jeho záměru.
 • Hrozí sněhová kalamita. V Krkonoších a Jizerkách napadne až 60 centimetrů (Idnes) – V Libereckém a Královéhradeckém kraji napadlo v noci na středu až 40 centimetrů sněhu. Silnice byly zablokované, vlaky zpožděné a školy zavřené. Sníh také způsobil škody na střechách a elektrických vedeních. Meteorologové varují před dalším sněžením a silným větrem.
 • Válka na Ukrajině: Rok od invaze (Novinky) – V prvním dílu speciálního podcastu Zbytečná válka se hosté Michaela Rozsypala věnují ruské invazi na Ukrajinu z různých úhlů pohledu. Hovoří o bezpečnostních, politických a ekonomických dopadech konfliktu pro Evropu i svět. Analyzují také možné scénáře dalšího vývoje a role jednotlivých aktérů na mezinárodní scéně.
 • Rok ruské invaze v mapách: Jak měnila fronta – Aktuálně.cz (Zpravy.aktualne) – V tomto článku se podíváme na to, jak se vyvíjela situace na ukrajinsko-ruské frontě od začátku invaze v únoru 2022. Pomocí interaktivních map si ukážeme, kde probíhaly největší boje, jaké byly ztráty na obou stranách a jak se měnila kontrola nad územím. Zjistíme také, jaký vliv měla invaze na humanitární situaci a migraci v regionu.
 • A to je vše. Víc už nedám, neb AI mi ohlásila:
Jsem to nějak přehnal, evidentně…

Ale teda docela dobrý, že? Vtipné to není, ale informace sumarizuje výborně. I si vybere to podstatné, což je opravdu super. Tak já se pomalu cystám na důchod, neuronka mě nahradí do dvou let :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *