23/02/2023 – Rok války, Buldozer se vrací, VIP klenoty a Bečva šumí

 • Zničené ukrajinské domy či mosty, ale i ruské zákopy. Válečnou zkázu ukazuje srovnání satelitních snímků (Irozhlas) – Rok války. Dneska je 365. den invaze. Satelitní snímky ukazují, co rusáci zasraný považují za vojenskou infrastrukturu. Všechno. Svině.
 • Nastupující prezident Pavel v Ústeckém kraji: zamíří do školy ve vyloučené lokalitě či na setkání se starosty (Irozhlas) – Ten novej sekáč se fakt nezakecá! To je program jak u Mstiloše na dva měsíce…
 • Šéfkou Finanční správy ČR bude bývalá Babišova náměstkyně pro EET (Podnikatel) – Zajímavý výběr, nicméně Simona Hornochová je dobrá volba. Ta patřila k těm několika málo příčetným v původním týmu Babiše, takže ji logicky nakonec vyhodil (ve 2015). A ano, v její režii dávalo EET alespoň trochu smysl.
 • S Babišem se rozešla ve zlém, teď se vrací jako šéfka finanční správy – (Neovlivni) – K předchozímu pro kontext, ne každej si to pamatuje, že jo ;)
 • Paroubek se vrací do politiky. Chce sjednotit levici včetně komunistů (Idnes) – Buldozer se vrací! Popcorn? // Založil spolek Nespokojení, který by měl dát základ novému levicovému hnutí, s nímž by se Paroubek v příštím roce rád zúčastnil voleb do Evropského parlamentu a možná i krajských voleb. // Popcorn!
 • Česká inflace je třetí nejvyšší v EU. Unijní průměr klesl na deset procent (Ct24.ceskatelevize) – Krásné umístění na bedně za Maďarskem a Lotyšskem… Z toho už si nejde dělat ani srandu. A ČNB v klídku.
 • Na klenoty po zavírací době. Hradní pozvání využili i ministr Blažek a primátorka Vaňková (Irozhlas) – Tohle už je opravdu jen pro pobavení. Mynář si uspořádal soukromou prohlídku pro kamarády, koho pozval KPR “neví”, z ministrů prý jen dona Pabla, dotázaní mlčí, prostě klasika. A nádherná je reakce Blažka, cituji celé: „Strávil jsem tam asi hodinu a z toho minimálně půl hodiny jsem čekal ve frontě,“ popsal Blažek pro Radiožurnál. „Pravděpodobně Hrad asi zval nějaké lidi tímhle způsobem. Měl jsem normálně vstupenku a byl jsem pozvaný na nějakou dobu,“ doplnil ministr s tím, že netuší, od koho a kdy mu speciální pozvánka přišla. „Nevím. To chodí tak, že mám najednou v mailu… Mám denně v mailu desítky různých pozvánek a většinou píšu: ‚Ne, ne, omluvit, omluvit‘. Tady jsem to neudělal. Jak to přišlo, vůbec nevím. Ani nevím, kdy to přišlo,“ tvrdil Blažek. // Co ten všechno ani neví, to je neuvěřitelný…
 • 11 000 lidí byl jen začátek. Instagram a Facebook budou propouštět dál (Novinky) – Ajťáků už asi bude dostatek… Děsivé. Desetitisíce zrušených míst i u dalších korporací včera Google, Microsoft, SAP, HP atd. Pomalu nám končí zlaté časy…
 • Opakování milostivého léta využilo jen devět tisíc lidí (Novinky) – A to ze dvou hlavních důvodů: podmínky byly hodně specifické (na úzké období a typ exekucí) a ještě před tím byly zrušeny bagatelní exekuce do 1500 (nejčastěji pokuty za jízdu na černo). Výsledek je i tak pěkný: Dlužníci v rámci druhého kola milostivého léta splatili dluhy za 120 milionů korun, odpustilo se jim penále, úroky či jiné platby za 370 milionů korun.
 • V závěru týdne se výrazně ochladí. Teploty spadnou k nule a bude sněžit (Denik) – Jaro dočasně odloženo. S ohledem na pranostiky to vidím na konec dubna… Včerejší jarní den byl opravdu extrém. Stav Arnošta: setrvalá hibernace.
 • Soud k Bečvě pokračoval: koncertem rybáře Pernického a vytáčkami inspektorů ČIŽP (Denikreferendum) – Detaily ke včerejšímu šumění Bečvy. Je to dlouhé, pro Patočku to je srdeční záležitost (takže text je velmi subjektivní), nicméně hodně zajímavých informací, doporučuji ke kávě.
 • Zeman vynechá přípitek, cizí státníci nedorazí. Rodí se Pavlova inaugurace (Idnes) – Detaily inaugurace, nejzajímavější mi na tom přišlo, že Pekarová musí podepsat 850 pozvánek vlastní rukou. To jí přeju 😈 Jinak teda žádné velké změny oproti minule, až na jednu – bude přenos na nádvoří Hradu a Pavel vyjde na balkon pozdravit lid. Jo a Zeman nebude pít.
 • Vybírejte únorového mazlíčka a soutěžte o psí dentální pamlsky na čtvrt roku (Idnes) – Zvířátka na odlehčení. Akorát se mi zdá, že jsou tam čím dál horší fotky, většinu bych rovnou smazal, než je poslat do soutěže…
 • Webbův teleskop objevil velké vzdálené galaxie. Podle vědeckých předpokladů neměly existovat (Irozhlas) – Tohle je pecka! Díváme se do minulosti, na hranicích možností Webba a lup – z doby 500-700 milionů let po Velkém třesku tam najednou jsou červené (dospělé) galaxie 50x větší než se čekalo (jako naše Mléčná dráha, 50+ miliard hvězd). Tohle má potenciál přepsat naše znalosti o vesmíru (a jeho stáří). Wow.
 • Putin je racionální, ale chce, abychom ho považovali za šílence, říká ekonom Tymofij Mylovanov (Denikn) – Velmi zajímavý a dlouhý rozhovor (za odemčení díky Karel Paťák). Bývalý ukrajinský ministr asi rozumí rusákům lépe než my, je to proto dost odlišné od vyjádření západních činitelů. Zcela realisticky mluví o 2-5 letech konfliktu a mnohém dalším. Tohle mě zaujalo hodně: Červená čára se neustále posouvá a nikdy se nic nestane. Kdyby byli šílenci, už by něco udělali. Je přitom nesmyslné říkat, že nenávidíme Západ, a proto uděláme něco Ukrajině. Pokud nenávidí Západ, měli už dávno něco udělat Západu. Nedělají nic. Protože jsou racionální.
 • Týden v technologiích: Lidský mozek má stále svou cenu, i když je mu umělá inteligence v patách (Tech.hn) – Tentokrát velmi hutný souhrn. Od televizí po AI. Překvapila mě informace, že hledání s AI je 10x náročnější na energii/výkon než normální hledání na Google. Je to zkrátka drahé (ale ne tak moc, jak jsem čekal).

Jedna odpověď na “23/02/2023 – Rok války, Buldozer se vrací, VIP klenoty a Bečva šumí”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *