28/03/2023 – Povídka od AI, školní odbory, majetkové daně na vodě a bude sněžit

 • Takže, dobrý večer (teda spíš ráno, většina z vás to čte až po zveřejnění na Twitteru, což je ráno, no, nebudu se do toho zamotávat, prostě – No nazdar vespolek). Dáme si zase nějakou přírodu. Věděli jste, že Lodoicea seychelská (palma) má největší semena ze všech rostlin na světě? Její ořechy mají až půl metru, váží až 30 kilo. Ukrývají semena o váze až 17 kilo a zrají 6-7 let. Pokud jste se těšili, že si jedno pořídíte místo zásoby kešu na dva roky, tak musím zklamat. Je to endemit a sakra chráněnej. Seychely si to národní zlato hlídají a ročně pošlou do světa maximálně 10 semen, převážně do muzeí a botanických zahrad. Jak to chutná, nevím. Jo a dejte si tu povídku od Bing AI, co přidávám na závěr jako tweet. Stojí za to. A jedeme:
 • Vyzkoušeli jsme Google Bard. AI chatbot je rychlejší než soupeři, ale zatím neumí česky (M.zive) – Čím začneme? Ano, zase AI ;) Bard od Googlu je stále na pozvánky a zatím dost halucinuje a s ledasčím si neporadí. Jedna věc pobavila velmi – Bard napsal, že Petr Pavel je první český prezident zvolený přímou volbou a redaktor jej suverénně opravil, že se plete a že přímo byl zvolen už Zeman a Klaus… Inu – ajťák…
 • Další muskovina. Twitter výrazně sníží dosah neplatícím uživatelům. Zakáže jim i hlasovat v anketách (M.zive) – Muskokalypsa pokračuje… Takže nově budou ve feedu “pro vás” jen platící (což dávno neznamená “ověřené”) účty. No a ty ankety, to je ozvěna toho, jak Elon udělal anketu, ale nedopadla, jak čekal. Zkrátka si hraje, no. A ještě to rozhodnutí určitě alespoň 7x změní. Jedeme dále.
 • Že nemáme většinu, jsme zjistili z médií. Ostravské ANO nám o odchodu neřeklo, říká Dohnal ze Spolu (Irozhlas) – Malomocné ANO v Ostravě možná ještě nezastavilo rozpad. Rozhovor s šéfem buňky Spolu, vypadá z toho dost překvapen a říká, že má dojem, že ani buňka ANO ještě minulý týden nevěděla, o kolik lidí přijde. A že možná ještě něco odpadne. Každopádně koalice přišla o většinu a budou to znovu lepit, možná i bez ANO (bez KSČ a SPD určitě). Jednotné hnutí, no.
 • Stavební spoření se může státu hodit, bez podpory se ale nejspíš zhroutí, varuje bankéř Juchelka (Irozhlas) – Delší rozhovor s Juchelkou (klid, ne Medúza, ten normální z KB. Je tady zkrátka hrozně moc Juchelků…) o stabilitě našeho finančního trhu, prognóze HDP, dopadech sazeb ČNB a taky o stavebku. Samozřejmě se mu nelíbí zrušení podpory, mají v tom hodně miliard. Dost odborný text, tak spíš pro zájemce o problematiku. Celkově je optimista a krachy bank u nás nečeká. I v HDP je optimista. No a zkusil jsem se zeptat Bing AI na hodnocení jeho odpovědí o stavebku. Tady je výsledek: V tomto kontextu by člověk mohl říci, že vyjádření Juchelky v článku jsou relevantní a pravdivá z pohledu jeho pozice šéfa Komerční banky. Juchelka prezentuje svůj názor na stavební spoření a jeho výhody pro klienty i banku, což je téma, které se týká jeho oboru a zájmů. Juchelka také používá fakta a statistiky, které podporují jeho argumenty, například o zhodnocení úspor, státní podpoře nebo podílu Komerční banky na trhu stavebního spoření. Juchelka také uznává některé výzvy a rizika spojená se stavebním spořením, jako je konkurence jiných produktů, regulace nebo měnová politika ČNB. Juchelka tedy nezavádí nebo nezkresluje informace, ale vyjadřuje se odborně a transparentně. // Hodná AI.
 • Obrázek papeže v bílém kabátě je jen začátek. Umělá inteligence nás učí nevěřit všemu, co vidíme (Irozhlas) – Jo, ten papež v péřovce se hodně povedl, i já chvíli přemýšlel, zda je to pravé (není, stačí hledat známé chyby Mindjourney – ruce a uši). Chápu, že se ten odborníky z ČVUT snaží mluvit zjednodušeně pro běžné čtenáře, ale v první půlce rozhovoru strašně kecá… Sdílím jen kvůli té grafice od Mindjourney.
 • Policie navrhla obžalovat učitelku, která ve výuky popírala válku na Ukrajině. Žáci si ji nahráli (Irozhlas) – To je ta “v Kyjevě se nic neděje” bába. Jako já nevím, jestli už to není moc. Vyhodili ji, soud o to prohrála, práci s dětmi už nesežene, nestačilo už to? Zase další mučedník… // Výroky nezletilým žákům závazně porušila povinnosti pedagogického pracovníka, neboť jí pronesené výroky jsou zcela neslučitelné se zásadami vzdělávání.
 • Odbory trvají na 130 procentech průměrné mzdy pro pedagogické pracovníky, zvažují stávku (Novinky) – Odbory si všimly, že došlo k “aktualizaci” programového prohlášení vlády (o téhle prasárně jsem psal před měsícem) a zvažují stávkovou pohotovost. Jako já jsem čekal, že tahle vláda nasere i své voliče, ale ne takhle brzo… // V aktualizované verzi dokumentu už zmiňuje místo pedagogických pracovníků jen učitele.
 • Zloděj ukradl na Uherskohradišťsku tropické rostliny (Novinky) – Co není přibitý, zmizí. A co je, zmizí i s hřebama… 😁 Kytičky za 100k, ale musel se chudák nadřít – Odcizil sedm kusů juky, dvě rostliny agáve a jednu palmu. Odnesl si také ručně vyrobený vozík pro přesun květináčů. Respektive odvezl.
 • Vyšší daně z nemovitostí naráží v koalici (Novinky) – Co jsem říkal? Jop, kontrolní balónek a teď se pětikoalice serve jak kočky na smetišti… Každej si tam projektoval něco jiného, výsledkem je něco, co nechce nikdo. Zdvojnásobení daně, způsob výpočtu koeficientu a hlavně rozpočtové určení (Stanjura to chce do státního, aktuálně to je do obecního). Předpokládám, že tohle prostě vyhnije.
 • Meteorologové vydali mimořádnou dvouhodinovou výstrahu před silným sněžením (Novinky) – Jaro je tady! 3 cm nového sněhu na severu Čech. Hurá…
 • Ovocnáři se bojí, že zítra přijdou o celou sezonu (Seznamzpravy) – Jak se říká – čtyři největší nepřátelé zemědělců jsou: jaro, léto, podzim a zima. Nicméně je fakt, že ten rozkvět se za posledních 30 let posouvá z května do března a na to holt nejsou stromy připravené. Vždycky mrzlo ještě i v květnu, ale taky nebylo v březnu 20 °C, že. Tak snad nebude katastrofa, meruňky mám rád…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *