27/03/2023 – Alpaca, Ostrava se rozpadá, zase lhal a U Štěpána znovu otvírá!

 • Tak po víkendu, kdy jsem slastně ignoroval média, jdeme zčerstva na to. A dáme i nějaké zvířátko na úvod. Věděli jste, že zvířata, ne nějaké améby, ale fakt zvířata, velká až 1,4 metru, žila na Zemi i dlouho před začátkem Kambria? Ano, Dickinsonia, což je něco, co vypadá jako fakt velkej sopl na jehličí, žila už v Prekambriu, konkrétně v době před 560 miliony let. Až do roku 2018 jsme si mysleli, že v Prekambriu tady byly akorát bakterie, protoorganismy a řasy. A buch ho, máme tady 1,4m velkej mnohobuněčnej sopel. Wow! No, tak teď už to víte a jdeme na souhrn.
 • LLaMA & Alpaca: “ChatGPT” On Your Local Computer 🤯 | Tutorial (Medium.com) – Čím začneme? Ano, AI ;) Tohle je totiž boží – už je možné rozjet chat na vlastním počítači dvěma příkazy. Pochopitelně to není GPT- to jednak neuniklo na veřejnost a hlavně vyžaduje šílený výkon. Tohle je ten malej model od Meta, který jede v pohodě na CPU. Teoreticky je na úrovni GPT-3,5 (prakticky nevím, ještě jsem nezkoušel. Češtinu u toho nečekám). Zajímavější bude ten vylepšeny Alpaca (heh, Lama a Alpaca. A běhove rozhraní se jmenuje Dalai…).
 • Ostravská koalice ztratila většinu v zastupitelstvu. Klub hnutí ANO opustil Pachomov a přejde k Macurovi (Irozhlas) – Přijít během týdne o 6 členů (dva vyrazili, 4 šli za nima), to je rekord i na spolek malomocných, kteří se rozpadají tak nějak kontinuálně… Tak já už jen kávičku, no.
 • Čermák dostal za podporu terorismu 5,5 roku vězení. Ve videu vyzýval k násilí vůči politikům (Irozhlas) – Z toho mám smíšené pocity. Jako ano, to video bylo fakt za všemi hranicemi a je určitě dobře vyslat podobným magorům signál, že prostě ty hranice existují. Ale na druhou stranu spíš pokutou a podmínkou, než 5,5 roku natvrdo. To se nedává ani za znásilnění… Takže máme dalšího mučedníka (ještě nepravomocně). Ale zkoušel to pěkně: U soudu se hájil tím, že si neuvědomil důsledky a hovořil spíš v nadsázce.
 • Nehorázné, co se děje v hospicích. Babiš zamlčel, že nápravu mohl zjednat a neudělal nic – (Neovlivni) – Ono by šlo o těch jeho kecech psát denně, ale proč, že… Zkrátka stačí zapomenout a nechat ho, ať si na ten Facebook píše úderné slogany (nedávné: Nevěřte médiím! bylo opravdu kouzelné. Nebo ještě: Nemám koaliční potenciál, protože nekradu! – k tomu jsem napsal jen: Konečně už?). Ale výjimečně nasdílim. Jde o to, že ta vyhláška, co tak naštvala pana poslance, platí od roku 2015. A najednou si jí všiml. Tímhle tempem zjistí tak kolem roku 2028, že Československo se rozdělilo…
 • Státní příspěvek na důchodové spoření vzroste až na 340 Kč (Novinky) – Tohle je chytré, neb v součtu to bude patrně úspora. Ona totiž ta dolní hranice pro příspěvek se zvedá z 300 na 500, horní z 1000 na 1700 a výše příspěvku je konstantní – 20 % (aktuálně je 30 % pro 300 a postupně klesá až na 23 % pro 1000). Ono teda tohle spoření je už dávno k ničemu, poplatky vysoké, úrok nízký, lidi to používají spíše ze zvyku a setrvačnosti.
 • Sníh a vítr potrápí Česko i v úterý, varovali meteorologové (Novinky) – Jaro je tady! 😁
 • Stanjura vymyslel, jak na platy politiků. Ať je určuje ČNB (Novinky) – No, že to trvalo. Ale ono to zase dopadne jako vždycky – nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré… Pobavilo: Jestli si někdo myslí, že je příjemné rozhodovat o svých platech, tak to příjemné není! (Příjemné ne, ale vynosné…)
 • OpenAI si ověřilo, že GPT-4 svět neovládne. Člověka ale během testování oklamala (M.zive) – Popis testování bety GPT-4 bez vložených omezení. Velmi zajímavé (nečíst před spaním). Hned v úvodu je věta, která stojí za citaci: “byly již pozorovány znaky toho, že jazykové modely se mohou snažit shromažďovat moc a dlouhodobě plánovat úkony, k nimž nebyly trénovány”. Mno, co k tomu dodat?
 • OpenAI nalila miliony do 1X, který chce už v létě ukázat humanoidního robota. Trošku z toho mrazí (M.connect.zive) – Zatím mají akorát vizualizace, takže nemyslím, že to je reálný časový plán, nicméně koncept to zajímavý je a v kombinaci s GPT-5 by to mohlo i mluvit. Žijeme v zajímavých časech…
 • Hospůdka, kterou chválil i Pohlreich, se znovu otevře. Manželé našli sílu i chuť (Idnes) – Konečně nějaká dobrá zpráva! Hospoda U Štěpána v Petrovicích na Klatovsku znovu otevírá! Holt si dali půl roku pauzu. Už se těším!
 • Pohřbil nás, liliput. Uniklý rozhovor odhaluje nadávky ruské elity na Putina (Idnes) – Vypadá to, že v Rusku se opět bude slavit Den otevřených oken… Hodně drsně to kluci komentují, hodně drsně. To je dobře.
 • Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče (Idnes) – Aha, tak kvůli tomuhle byl včera ten shitstorm na twitteru a jinde. No, to se nám teda snowflakes zase posunuli dál, jak koukám. Na tom oznámení není nic špatného, restaurace si zkrátka nepřeje, aby tam pobíhaly bez kontroly děti a neřvaly tam, nic víc. To je naprosto legitimní požadavek. Nad explicitně zmíněným zákazem přebalování na stolech v restauraci se mi zvednul kýbl, tohle snad přeci nikdo neudělá, nebo jo? Ještě že jsem něco takového nikdy nezažil, to by mamyna poznala démona…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *