09/05/2023 – Generál Koudelka, vzetzpětí, rusáci na ústupu a asi vítr, Havlíčku…

  • Vítám vás u souhrnu nejdůležitějších zpráv ze včerejška. Jdeme na to! Dneska chybí vládní ping-pong ohledně detailů konsolidačního balíčku, neb v tom aby se prase vyznalo a není to důležité, uvidíme zítra (a já fakt nebudu psát desítky komentářů k něčemu, co zejtra platit nebude.
  • Why Conscious AI Is a Bad, Bad Idea (Nautil.us) – Začne s AI ;) Tohle je hodně hutný článek, spíše esej, na téma vědomí u AI a jeho definice. Není to z pohledu programátora, nýbrž neurovědce a řeší filozofii a etiku. Ač se autor domnívá, že vědomí u AI hned tak nevznikne (pokud vůbec kdy), ten článek je hodně k zamyšlení, neb si klade otázky, které mě docela děsí – co je to vlastně vědomí? Jak se změní náš vztah ke strojírenství s vědomím? Poznáme vůbec, že to má vědomí a nebo je to jen naše projekce? Atd. Hodně zajímavé čtení.
  • Jen žena a rodiče věděli, co dělám. Pro ostatní jsem 25 let vystupoval pod legendou, říká šéf BIS Koudelka (Irozhlas) – Včera se, na osmý pokus, konečně Koudelka dočkal povýšení, tak dneska krátký rozhovor. Zajímavé čtení. Ovšem nejlepší je: A mrzelo vás, když vás Zeman nepovýšil? Mrzelo, ale jenom poprvé, pak jsem si zvykl.
  • Byl bych rád, aby službě šéfovala žena, říká šéf BIS Koudelka v rozhovoru po jmenování generálem (Irozhlas) – Aha, tak předchozí byl jen fragment rozhovoru, on je daleko delší (a furt zajímavý), tak ještě jednou ;)
  • Ruští vojáci z Bachmutu prchli a nás by obvinili z vlastizrady? zuří Prigožin (Idnes) – No, minulý týden ohlásili, že se 9. května Wagnerovci stáhnou, nemaj munici, o víkendu pravil, že dostali slíbenou (sic!) munici, tak tam zůstanou, a teď jaksi municí nedorazila, tak říká, že se budou muset stáhnout. Kde ten dědek poslední roky žil, že věřil, že něco dostane? Nanejvýš tak akutní okenytidu, že. Dobré zprávy.
  • Senátoři vzali zpět stížnost na krácení valorizace penzí (Novinky) – Tak se to procesně zjednodušilo. ÚS bude řešit jen stížnost ANO, která zahrnuje to samé, co senátní, a ještě něco navíc. Půjde to tak rychleji. O nic víc nejde (v diskuzi je to jeden konspirační teoretik vedle druhého).
  • Fiala je proti zákazu produktů s CBD, chce jednat s Nekulou (Novinky) – Profesorovi došlo, že tenhle národ musí být neustále mírně ožralej, nebo zhulenej, jinak to nedopadne dobře…
  • Přehlídka v Moskvě byla nezvykle krátká. A bez tanků (Novinky) – 45 minut a hotovo. A tank tam byl! Jeden. T-34, z nějakého muzea. Letadla nikoliv, asi si je šetří, aby se neoletala… A Liliputin řval, že Západ útočí na Rusko a že se budou bránit. Je to fascinující, jak ten Západ dokázal zaútočit na Rusko na Ukrajině, geniální! Idi na chuj, hajzle.
  • Rekonstrukce D1 je nekvalitní, konstatoval NKÚ (Novinky) – Takzvaný Ťokův průsmyk. Prověřování se týkalo úseků z 2016 až listopad 2022 a nevypadá to hezky. U článku jen 2 fotky (další jsou na Aktuálně), ale stačí. No co – bylo to levně a rychle, že…
  • USA posílají Kyjevu další systémy protivzdušné obrany či dělostřeleckou munici (Ceskenoviny) – Jen pár prskavek za 1,2 miliardy USD. To se našim ruským vlastencům nebude líbit (no, voni to popřou, pochopitelně, podle nich už asi 3/4 roku USA na Ukrajinu nic nedává a táhneme to my (a proto máme drahou vodku, nebo tak něco)). Dobré zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *