01/08/2022 – Hoří míň, budoucnost fúze, pokuta pro vnitro a víc už se nestalo

  • A máme srpen. To to uteklo… Tak jedeme:
  • Hasiči v Českém Švýcarsku přeskupili síly, dostali se k soutěskám (Ct24.ceskatelevize) – Začíná to vypadat na dobré zprávy – „Noc byla klidná. Žádná nová ohniska nebyla objevena, podařilo se nám zmenšit požární plochu o pětinu. Dnes (v pondělí – pozn. redakce) je nasazeno zhruba 900 hasičů, na místě je přes 200 cisteren a 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa, a pět letadel,“ popsal situaci z místa Marvan.
  • Varšava od Jižní Koreje kupuje 980 tanků, houfnice i stíhačky (Novinky) – Polsko podepsalo s Jižní Koreou dohodu o nákupu 980 tanků K2 Black Panther, 648 samohybných pancéřových houfnic K9 Thunder a 48 lehkých stíhaček FA-50. // Logické. Akorát si z toho nebudu dělat humory.
  • Budoucnost? Fúzní reaktor ITER už brzy vyprodukuje desetkrát víc energie, než do něj vložíme, slibuje fyzik (Irozhlas) – O využití termonukleární fúze jako zdroji energie čteme už jak dlouho? 50 let? V posledních letech ale věda jede pokroky a tak možná, časem… Spuštění téhle hračky je přelom, pokud se podaří. Desetinásobek vložené energie by to mělo produkovat. Teoreticky. K optimistickému odhadu, že ve 2050 budou fúzní reaktory používané komerčně, jsem ale skeptický. Každopádně zajímavé čtení (a pro vás i audio s celým rozhovorem).
  • Trosky prvního stupně čínské rakety dopadly do Indického oceánu v blízkosti Filipín (M.vtm.zive) – Tak naštěstí to jen trochu šplouchlo. Na zasažení povrchu to nevypadá. Uf…
  • Milionová pokuta pro vnitro. Policie za Hamáčka nezákonně shromažďovala data o lidech v izolaci (Novinky) – Pěkně teda… Ani nouzák to nepřikryl… // Jednání, které je předmětem přestupku, spočívalo v Policií ČR neoprávněném zpracování údajů o zdravotním stavu osob, kterým byla nařízena izolace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.