20/02/2023 – Biden v Kyjevě, akční Pavel, surikaty v Ostravě a NkÚ hlásí bordel

 • Víkendy a svátky nepíšu, ale výjimečně jsem psal, takže tohle je z víkendu (18-19.2.2023)
 • Twitter omezuje dvoufaktorové přihlašování. Bezpečnostní kódy mohou přes SMS používat jen ti, kteří platí (M.zive) – Elon šetří… I když zrovna 2FA přes SMS je relikt minulosti, appka je lepší varianta (a ta zůstává). Ale je to zábavné, že katuje kosty až na tuhle úroveň pár drobných.
 • Otec české měny a zastánce radikálních úspor. Od smrti ministra financí Aloise Rašína uplynulo sto let (Irozhlas) – U příležitosti výročí zajímavý článek, respektive medailonek. Vybírám citaci, napsal, že “obyvatelstvo Československa stůně třemi těžkými chorobami: dvě třetiny si myslí, že je bude živit stát, většina věří ve všemocnost státu a téměř všichni si myslí, že svoboda znamená neposlušnost a zákaz poroučení”. Platí stále.
 • Odhalení identit obětí chápu jako klasický projev zastrašování, říká advokátka o Feriho výroku (Irozhlas) – Vypadá to, že si dekorativní keř zadělal na další problém. Advokátka to zveřejnění jmen hodlá řešit. Tak uvidíme.
 • Babiš: Koalice zažije peklo (Novinky) – Na to, že avizoval stažení do pozadí, je o něm nějak moc slyšet. Navíc tohle je jeden z nejdelších rozhovorů, co kdy Novinkám poskytl (a to je co říct). Akorát v něm není nic zajímavého, je to akorát táhlé kňů na několik normostran. Nemá cenu číst.
 • Vondrák: V ANO jste sluha, nebo nepřítel. To je základní členění (Novinky) – Vondrák prozřel a po letech zjistil, jak ANO funguje… Respektive spíš cítí konec, tak se odbrzdil. Po tomhle dlouhém rozhovoru už asi dlouho v hnutí nezůstane… Například: Hnutí je založené na kritice, neslyšel jsem návrh na řešení inflace, kterou v zemi máme. Myslím, že kdybychom byli ve vládě, tak bychom měli stejné problémy jako má současná vláda. // To nemluvíš hezky o sloníkovi…
 • What Is ChatGPT Doing … and Why Does It Work?(Writings.stephenwolfram.com) – Velice dlouhý (a odborný) článek, respektive spíš bakalářka, o fungování jazykových modelů. Hodně dobré a zajímavé.
 • RESPEKT (Respekt) – V Ostravě bude ještě veselo. Ačkoliv většina tamní buňky stojí za rebelem, majitel jim prý vyhrožuje zrušením… Druhá varianta pak je získat alespoň 5 věrných z té buňky a spolu s hlasy současné ostravské opozice (SPD included) odvolat primátora a převzít radnici. Bude veselo…
 • „Chci vyrobit smrtící virus, ukrást kód k jaderným zbraním.“ Hororový rozhovor s umělou inteligencí – Echo24.cz (Echo24) – Redaktor si pohrál s Bing AI a má z toho krásný článek (tohle je překlad). Osobně se domnívám, že než došlo k tomuhle rozhovoru (pokud k němu vůbec došlo), musel použít snad půlku “hacků” z Reditu, neb tohle opravdu není normální chování GPT. Za mě tedy spíše fake, ale čte se to hezky, to jo.
 • A nyní už pondělí:
 • Biden navštívil Kyjev. ‚Američané jsou s vámi a je s vámi i svět,‘ vzkázal Ukrajině (Irozhlas) – A pak že se všechno rozkecá. Tohle se nevědělo. Obrovský symbol a jasné gesto. Navíc návštěva POTUS ve válečné zóně, kterou nemají USA pod kontrolou, je výjimečná událost. Putler zuří.
 • Pavel bude jednat s Jurečkou o plánu na snížení valorizace penzí. Setkat se chce i s Rychetským (Irozhlas) – Je nějakej akční. A v úterý má zdravotní prohlídku, jejíž výsledky, něčeho se držte, zveřejní! Nějak moc změn najednou…
 • Ukrajina je priorita číslo jedna. Semkla Británii a Česko, míní velvyslanec Field, který ‚je tu novej‘ (Irozhlas) – Matthew Field poskytl první velký rozhovor, čte se to pěkně. Tenhle anglickej Kojak mi je sympatický, to pude.
 • Rada ČT dala za pravdu stížnosti na pořad 168 hodin (Novinky) – Stížnost podala Aliance pro rodinu (to je ta banda magorů, co doporučovala poslat na Ukrajinu místo postinoru houkadla a pepřáky) a pochopitelně na reportáž o stejnopohlavních párech. Nelíbilo se jim, že nezazněl “opačný názor”. No jo, no – 5 minut Židé, 5 minut Hitler…
 • Sotva začal a už jej Microsoft přiškrtil. Bing Chat má několik omezení a AI přišlo o kreativitu (M.zive) – Spustili chatbot, ale chodili jim tam lidi… Nová omezení nejsou asi ani tak kvůli nákladům na výkon (i když budou značné), jako spíše kvůli nečekanému chování při delších chatech. Takže natvrdo omezeno na 50 chatů o max délce 5 reakcí na den. Další potvrzení, že téhle technologie je black-box i pro její autory…
 • NKÚ: Stát nemá přehled o zabaveném majetku, prodejem by přitom získal miliardy (Novinky) – Prostě v tom má stát mrdník, jako ve všem. Kontrola za 2015-2020 zjistila, že úřad nedal do dražby přes 50 % zabavené elektroniky a přes 90 % aut… K tomu nedostal dostatečná údržba, takže když už se konečně k nějakému prodeji odhodlají, tak už to nemá cenu… Klasika.
 • Šéfem státního IT podniku NAKIT bude Jan Ďoubal, má provést zásadní transformaci (Lupa) – To držím palce… Půjde cva o sedmou zásadní transformaci za posledních 16 let. Počítám to včetně období, kdy se to jmenovalo Česká Pošta, odštěpný závod ICT služeb a byl to příšerný herberk… Jméno se změnilo, herberk zůstal.
 • Jako bývalý voják se nemohu řídit jen vírou. Pavel vysvětluje slova, která naštvala Kulebu (Novinky) – Tak neřekl nic, co by nebylo zcela logické (v článku přepis), nicméně v současné době zjitřených emocí tak nějak mohl počítat, že bude reakce nepříliš přátelská, abych tak kulantně řekl. Článek doporučuji přečíst celej, výtah dělat nebudu.
 • Vláda schválila nižší valorizaci penzí (Novinky) – Podepsáno na vládě, 28.2. začne kabaret ve sněmovně. Alenka von Bankrot to považuje za nehoráznost. Já považuji za nehoráznost, že ještě nezalezla pod kámen… Jinak samozřejmě to rozhodnutí je špatně načasované a komunikované, jak jsem už psal. Zajímavé je, že to snížení valorizace je i tak nižší, než součet zvýšení důchodů nad rámec valorizace, které výše zmíněná modelka zavedla. Ale to radši nepoužívat v argumentaci, implikuje to “za Babiše bioplyn”, nebo jak to bylo.
 • V Ostravě to vře. Osobnosti kulturního a společenského života stojí za Macurou (Novinky) – Tolik asi k tomu, že byl zvolen jen díky členství v ANO… Spíše to vypadá, že jen díky němu bylo zvoleno ANO…
 • Psí záchranáři procházejí komplexním výcvikem. Jsou trénovaní mimo jiné i na pachy (Ct24.ceskatelevize) – Dáme pejsky ;) Výcvik trvá od půl roku života až do tří let. A zbytek je formou komiksu v článku ;) Tenhle formát se mi líbí.
 • Macura jako primátor končí (Novinky) – Hrozba zrušením buňky byla evidentně silnější než cokoliv jiného, takže surikaty poslušně přejaly názor majitele. Teď teprve začne ta pravá sranda v Ostravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *