29/06/2021 – Šetření na předsednictví, první dávka nestačí, zas ten Arenberger a Vondrákovo sny

 • Živly řádí a bude tomu tak i nadále – Přijdou velmi silné bouřky s kroupami, hrozí povodně, varují meteorologové (Novinky). Hele, takhle ve městě to je celkem pohoda, ale na chatě, uprostřed lesů, kde dneska (opět) šly stromy do pravýho úhlu nebylo vidět na krok, to je docela zážitek… Tak dobrý večer přeju.
 • Venezuela se nám rozhovořila pro (iRozhlas) – Maláčová: ČSSD tu bude i za 140 let, kdy už hnutí ANO nebude. Děsí mě možná koalice ANO a ODS. Nejhorší smrt je z vyděšení… Každopádně zajímavej rozhovor, mimoděk tam říká zajímavé věci – kupříkladu že Babiš vlastní noviny (hm, kde je ta červená linie?), nebo že nemůže věřit koaličnímu partnerovi, nebo že se určitě dostanou do sněmovny atd. Velmi zajímavé. Buď je to rafinovaná kampaň, nebo je úplně blbá. Nedokážu se rozhodnout.
 • Tady mám naopak jasno… Vojáci nepomáhají, stěžuje si žena ve virálním videu z Moravské Nové Vsi. ‚Nebyli potřeba,‘ vysvětlují hasiči (iRozhlas). Jistě jen náhodou je ta bába předsedkyně buňky (ech, mozková to není) Volnýho bloku v Brně. Náhoda, pochopitelně. Vojáci tam pochopitelně makaj, akorát jsou nasazeni tam, kde to je potřeba nejvíc, což u báby na zahrádce při oprašování sousoší “archanděl Volný líbá bojku přes plexisklo” jako spíš není…
 • Osekání nákladů na naše předsednictví v EU bylo téma už ve 2019, kdy slunko dotační pravilo, že 1,2 miliardy je maximum, ač to mělo být 3,5 miliardy a méně do toho neinvestoval nikdy nikdo. Tak aktuálně to vypadá, že 1,2 miliardy je taky už moc – Schillerová plánuje škrty. Ohrožuje už tak rekordně podfinancované české předsednictví Evropské unii (iHned, paywall).
 • Tady odbočím a ukážu, proč tohle všechno píšu. Na jeden klik si můžu (můžete) vyhledat reference na cokoliv, takže ukázka na financování předsednictví EU přes ten hledač tady. A vrátí to (nejen) tyhle denní přehledy (jo, už je jich tu 500+ a jedu třetí rok):
 • NSS pokračuje v krasojízdě. Ruší jedno vládní nařízení za druhým a ti soudci jsou taky jenom lidi, tak už nastupuje i mírný sarkasmus… Ministr zdravotnictví není římský diktátor, neudržel se správní soud (iDnes). Zrušeno, odůvodněno, veselé.
 • Posun v rétorice (v nejistotě nikoliv) oproti loňsku, kdy touhle dobou druhá vlna nehrozila a plošná opatření už nikdy, nikdy, nech si to všeci zapametajú, být neměla, je poměrně značný. Takže aktuálně – Epidemie covidu neskončila, řekl Babiš. Ve hře jsou povinné testy po dovolené (iDnes). Mutace a hlavně: „Covid neskončil, mimochodem ty čísla v Praze nevypadají vůbec dobře,“ řekl v úterý premiér. (v neděli se dozvíme v Kňůlidi, že za to můžou Piráti).
 • Animal wars hlásí jeden malý úspěch – Klokana, který se toulal Táborem, chytili v řece. Utekl místnímu chovateli (iDnes). Když chytat klokana, tak především v řece!
 • A zase změna, ani nepočítám kolikátá… Peníze, když se pojistíte. Štědrá pomoc státu pro postižené tornádem má zásadní podmínku (Lidovky). Jo, mění se to ze dne na den. Aktuálně tedy platí, že na ty až 2 mega od státu má nárok jen ten, kdo má/založí si pojistku minimálně na následujících 10 let. To jsou furt nějaké novinky… (připomenu. Mělo to být: po odečtení plnění z pojistky, všem 2 mega, všem až 2 mega (pokud pojistka nestačí), po prokázání škody všem, odečtení pojistky. A nyní teda všem, ale musí se pojistit. Chaos? Ale kdeže…).
 • ČSSD vypustila Špidlu do médií. A není to hezký pohled. Kdo má zájem, tak: Změníme dvě daně, zpoplatníme prázdné byty a bude na všechno, říká Špidla (SeznamZprávy). Taky našel ekonomické perpetuum mobile… A v reakcích na sockách klid, ticho… To zpoplatnění prázdných bytů maj v programu. Klid, ticho… Když to měli Piráti na blogu, navíc úplně jinak a jen jako úvahu, byl shitstrorm. Teď je ticho…
 • A dáme si cvičenou surikatu! Ta chudinka účetní to dělala poprvé, klasika. Vondráček zastupoval lichváře i nemocnici, příjmy ale nepřiznal. „Kolegyně to chybně zadaly,“ tvrdí (DeníkN, paywall). To už ani není vtipný, to je prostě šablona… V Císařovo pekaři bylo: “My mu nerozumíme, ale My mu věříme!”, na surikaty to můžeme použít znegovaně: “My mu rozumíme, ale my mu nevěříme”… A co z toho, že? Možná nám něco zahraje na kytaru a nazdar.
 • Jelikož máme vše připravené a dlouhodobě stabilní a tak dále, tak: Vojtěch chce navrhnout povinné testy po dovolené. Jedna dávka už nebude stačit (Novinky). Protože delta. Takže veškeré plány na dovolenou můžete zahodit, zas je všechno jinak. Bez dvou dávek testy, karanténa a tak dále. Hele, jako já nic nemám proti opatřením, ale nemusela by se měnit každý týden dvakrát, že jo…
 • Ještě máme jeden “rozhovor” (respektive článek z citací), tentokrát s Vondrákem. Ta jeho snaha narvat do veřejného prostoru “my (ANO) bychom rádi koalovali s ODS (ač to ODS kategoricky vylučuje)” je prostě kouzelná. Návrat hnutí ANO doprava? Korunní princ Vondrák chce vládnout s ODS (Novinky). Každopádně tahle surikata je hodně sebevědomá a dost nebezpečná.
 • Všechno v pohodě, zapomeňte. Sice tam bylo nějaké šméčko, ale von se omluvil a slíbil, že už to neudělá… To jsou audity na dvě věci, Kene… Vojtěch: Kontrola ministerstva financí poukázala na potenciální střet zájmů, Arenberger ho ale vyřešil (iRozhlas). A jako správná surikata tam říká: “Ale to já ne, to VONI!” – Arenberger k tomu uvedl, že se nechal přesvědčit právníky, že to není žádný problém. Přestože měl sám pochybnosti, že to nevypadá dobře. (Novinky).
 • A na závěr (iHned, odemčeno) – Přetlačovaná o nejvyššího žalobce. Babiš zatím nechce, aby Zemana vystřídal Stříž. Tohle je zajímavé, doporučuju přečíst, výcuc nejde udělat.
 • Dobrou noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *